Novostavba rešpektuje tradičné princípy vidieckej zástavby

image 93134 25 v1

Moderné stodolovité novostavby majú svoj šarm a výhody, i keď sa nachádzajú pár desiatok kilometrov od veľkomesta, možno vtedy dokonca ešte väčšie. Svedčí o tom i projekt architektonického štúdia caraa.cz, ktorý realizovali neďaleko Prahy. Nazvali ho CHA a je príkladom pohodlného domu prepojeného s exteriérom, ktorý je plný svetla a príjemnej atmosféry vďaka tvarom, materiálom i niektorým architektonickým fintám.

Dom otvorený až po strechu
Kompozícia rodinného domu pozostáva z troch objektov, ktoré spolu vytvárajú písmeno T. Hlavnú (najväčšiu) stredovú časť tvorí samotný obytný priestor s obdĺžnikovým pôdorysom a profilom typickým pre vidiecku zástavbu.

Samozrejmosťou je sedlová strecha, ktorá je vo veľkej časti interiéru otvorená, a tak poskytuje pocit vzdušnosti, priestrannosti a najmä dostatok svetla vďaka okrúhlym svetlíkom priamo v streche. Otvorený strop až po strechu je nad kuchynskou, jedálenskou a obývacou časťou.

Po bokoch garáž, dielňa s terasou i bazén
K hlavnému stredovému objektu patria dva menšie, tvoriace ramená písmena T. Na jednej strane sa nachádza garáž, na strane druhej oddychová relaxačná časť s bazénom a terasou, domáci tu tiež majú dielňu.

Detaily, ktoré upútajú
Celý projekt pretkáva niekoľko zaujímavých architektonických i interiérových dizajnových prvkov, napríklad oddelenie jedálenskej časti od obývacej prostredníctvom obojstrannej otvorenej police.

V kúpeľni je použitý surový betón, ktorý vytvára zaujímavý kontrast k bielemu hladkému nábytku.

Príjemnú harmonizujúcu atmosféru v spálni dotvárajú stena obložená drevom a veľké zasklené dvere, ktorými sa dá vyjsť priamo do záhrady.

V časti obývacieho priestoru sú schody do súkromných miestností. Zaujímavo je riešený priestor pod schodmi, kde je vložený kozub aj s priestorom na ukladanie dreva. I v tejto časti nájdete surový betón v kontraste s drevom, ktorým sú zvnútra obložené steny i strecha. V murovanej časti je osadený vikier, ktorý poskytuje výhľad na bazén.

Založené na kontraste
„Objekt je konštrukčne riešený ako jednopodlažná nepodpivničená drevostavba kombinovaná s murovanou vstupnou centrálnou časťou. Materiálové riešenie je založené na kontrastnom pôsobení jednotlivých častí domu a ich vzájomnom kompozičnom vyvážení. Prízemný hranol súkromných obytných častí je vložený do pravidelného rastra drevených väzníkov nadväzujúcich na murovanú časť. Celá táto hmota je nasadená na betónovom sokli základových konštrukcií. Naším cieľom bolo vytvoriť architektúru, ktorá sa kompozíciou a výrazom pozitívne začlení do danej lokality pri rešpektovaní znalostí tradičných princípov vidieckej zástavby,“ opisujú svoje dielo autori, architekti Martina Buřičová a Štěpán Kubíček.

CHA v kocke
Architektonické štúdio: caraa.cz s.r.o.
Autori: Ing. arch. Martina Buřičová, Ing. arch. Štěpán Kubíček
Spolupráca: Ing. arch. Lukáš Bruthans
Lokalita: Praha-východ
Plocha parcely: 2 586 m2
Zastavaná plocha celkovo: 313 m2
Spevnená plocha celkovo: 108 m2
Plocha záhrady (zelene): 2 165 m2
Vznik projektu: 2009
Realizácia: 2013

Sabína Zavarská
Foto: Andrea Thiel Lhotáková, www.AndreaL.net