Marcové číslo magazínu ASB

Partneri sekcie:

Koronavírus zasiahol aj Európu – rýchle a, žiaľ, aj smrteľne. Nevyhla sa mu ani architektúra a stavebníctvo. Na leto bolo posunutý najväčší festival architektúry na svete – Benátske bienále, odložil sa aj najväčší tuzemský stavebný veľtrh CONECO, vírus pozatváral aj tie naväčšie historické pamiatky, vyľudnili sa ulice metropol.

Marcové číslo magazínu ASB však nie je len o nákaze COVID-19 a jej vplyvu na nehnuteľnosti. V analytickom Fokuse sa skúma aktuálny výraz kancelárií na Slovensku, ktoré sú origiálne, prispôsobujú sa potrebám užívateľa a stále rastú do objemu.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) má za sebou prvý rok existencie a my sme sa s Jánom Mazúrom, ktorý je poverený jeho riadením, porozprávali najmä o rozbehu organizácie, o výbere vhodných ľudí, nastavovaní procesov a rozbiehaní prvých projektov.

ASB 2020 03 1

Nechýbajú pravidelné rubriky Projekty, Realizácie, Malá achitektúra, Dizajn a Konštrukcie, ktoré predstavujú zaujímavé pripravované projekty, hotové realizácie väčšieho, ale aj komornejšieho rozmeru, či inšpiratívne interiéry.

A výber šéfredaktora? Pôvabný je horský hotel Lindis Lodge na Novom Zélande, ktorého architektúra čerpala inšpiráciu priamo z grandióznej krajiny, či neprehliadnuteľná Sauna v priemyselnom prístave Göteborgu, ktorý postupne stráca svoj industriálny charakter.

A ešte je tu profil dámskeho tandemu z Írska – Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová, ktoré získalo „architektonického Oscara“ – Pritzkerovu cenu 2020. Bez veľkých a povrchných gest dokázali adekvátne vytvoriť monumentálne diela, ktorým nechýbajú intímne priestory a rešpekt k prírode.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu sprístupňujme plnú verziu časopisu úplne bezplatne.