Astrid Offices v pražských Holešoviciach: viac než len budova plná kancelárií

Na mieste niekoľkých oceľových hál v rýchlo sa meniacich Holešoviciach má vzniknúť komplex Astrid Garden, kombinujúci obytnú a kancelársku funkciu. Projekt je rozdelený na dve etapy – obytné domy Astrid Residences vo vnútrobloku, ktorých ukončenie je plánované na rok 2023, má od ruchu ulice oddeľovať kancelársky areál Astrid Offices, ktorý by mal byť dokončený v prvej polovici roka 2021.

Hoci domy na Robotníckej ulici ponúknu 110 bytových jednotiek a 3 420 m2 kancelárskych priestorov, pôsobí projekt v kontexte holešovického rozvoja celkom komorne. Modernú architektúru a príjemné pracovné zázemie spája s minimálnym vplyvom na životné prostredie a citlivosťou zasadenia do charakteristického rázu štvrte, v ktorej vzniká.

O tom svedčí už to, že autori projektu zachovali po konzultácii s pamiatkarmi historicky hodnotnú budovu so secesnými prvkami, ktorá dotvorí jedinečného genia loci.

Šetrné k prírode

Ohľaduplnosť k najbližšiemu okoliu a minimálna záťaž životného prostredia zabezpečili komplexu Astrid Offices úspech v podobe certifikácie Gold podľa hodnotenia LEED, ktoré udeľuje Americká rada pre šetrné budovy.

„Systém LEED oceňuje projekty, ktoré posúvajú hranice energetickej úspornosti a ekologicky zodpovedného dizajnu. Zisk certifikátu Gold je pre nás dôkazom toho, že naša práca má zmysel a že sa nám podarilo prísť s konceptom, ktorý ocenia nielen budúci nájomníci, ale aj ostatní obyvatelia pražských Holešovíc,“ osvetľuje význam energetického dokladu Kateřina Poláková, riaditeľka Marketing & Sales v spoločnosti UBM Development Czechia.

Budova disponuje okrem iného modernými technológiami šetrného vykurovania, napríklad vzduchotechnikou s rekuperáciou, teda spätným získavaním tepla, či tepelnými čerpadlami využívajúcimi podzemné vrty.

Veľkoplošné zasklenie a kombinácie vertikálnych lamiel a horizontálnych žalúzií na fasáde budovy sa zase starajú o maximálne presvetlenie vnútorného priestoru bez potreby zapínať umelé osvetlenie s možnosťou zatemnenia ako ochrany pred prehrievaním. Projekt zahŕňa aj zelené strechy a terasy, ktoré budú automaticky zavlažované pomocou zachytenej dažďovej vody.

Exteriérové oddychové plochy Astrid Offices sú orientované do vnútrobloku, kam ústia aj Astrid Residences.
Exteriérové oddychové plochy Astrid Offices sú orientované do vnútrobloku, kam ústia aj Astrid Residences. | Zdroj: UBM DEVELOPMENT

Lepšia kancelárska budova

„Moderná administratívna budova nesmie byť jednoducho len stavbou plnou kancelárií. Musí byť miestom, kde je radosť pracovať. Budúcim nájomníkom preto ponúkneme rad priestorov, v ktorých si môžu oddýchnuť alebo prísť na nové myšlienky,“ vysvetľuje Ing. arch. Ján Zemánek, konateľ spoločnosti a člen Executive Committee skupiny UBM Development.

„Príkladom je trebárs vonkajšia terasa obrátená do záhrady vo vnútrobloku alebo zelené átrium, ktoré môžu slúžiť ako príjemné coworkingové priestory,“ dodáva.

Vnútorné i vonkajšie coworkingové priestory budú nájomníkom k dispozícii zadarmo. Okrem nich ponúkne komplex navyše zasadacie miestnosti so snímačmi CO2. Spolu sa budú na ploche 5 400 m2 nachádzať kancelárske priestory s rozlohou 3 420 m2.

Astrid Offices ponúkne maximálny komfort tiež cyklistom, pre ktorých tu bude nielen priestranná miestnosť pre bicykle, ale aj moderná umývačka na kolesách.

„Snažili sme sa projekt čo najlepšie zasadiť do špecifického rázu štvrti. Holešovice sú živým, dynamickým miestom a my chceme byť motorom jeho rozvoja. V štvrti zasľúbenej jazde na bicykli to berieme ako samozrejmosť,“ uzatvára Poláková.

Moderné a prívetivé interiéry podnecujú k networkingu a spolupráci.
Moderné a prívetivé interiéry podnecujú k networkingu a spolupráci. | Zdroj: UBM DEVELOPMENT

ASTRID OFFICES

Miesto: Praha 7-Holešovice
Autori: Bogle Architects
Realizácia: 2021
Developer: UBM Development Czechia
Konzultant urbánneho plánovania: Urban Strategies Inc., Toronto, Kanada
Výška: 324 m

Anna Vrabcová
KategórieKancelárie