Keď byty susedia s futbalovým svätostánkom

Partneri sekcie:

V blízkosti futbalového štadióna v glasgowskej štvrti Ibrox sa plánuje výstavba netradičného bytového komplexu. Spoliehajúc sa na prirodzené asociácie okoloidúcich, budú tvary červených tehlových fasád odkazovať na bohatú športovú históriu oblasti, ktorú umocňuje už prítomný futbalový štadión.

Ako ukázali historické mapy, územie svojho času hostilo chrtie dostihovisko. Po skĺbení s funkčnou náplňou sa ukázalo, že objekty opisujúce jeho tvar sa na územie jednoducho hodia. Dizajnový manuál, tzv. Glasgow Standard, zadefinoval štyri poschodia v oboch blokoch, ktoré budú obsahovať 160 bytových jednotiek.

Obytný súbor Albion
Obytný súbor Albion
Obytný súbor Albion
Obytný súbor Albion
Obytný súbor Albion
Obytný súbor Albion
Obytný súbor Albion

Monochromatické tehlové fasády sú odkazom na futbalový štadión Ibrox, hostiaci klub Rangers FC, ale tiež na blízke nájomné domy z červeného pieskovca. Z ich modelu sa tiež bude odvíjať vnútorná dispozícia, kde budú na jeden spoločný vchod pripadať dva byty na každom poschodí. Projekt obytného súboru Albion je v súčasnosti v štádiu predbežného plánovania.

Športové dedičstvo

Koncept zhrnul zakladateľ ateliéru Graeme Nicholls: „Všetky naše dizajny sú inšpirované príbehom, voláme to Form Follows Fiction.“ (Forma sleduje fikciu, pozn. red.) „V tomto prípade bolo našou ambíciou vytvoriť rezidenčný komplex, ktorý by bol v súlade s regulatívami a zároveň podčiarkoval históriu oblasti Ibrox.

Územie prešlo množstvom zmien a malo rôzne využitie, napríklad ako pretekársky štadión pre chrty alebo tréningový areál futbalového klubu Rangers. Historické i dnešné asociácie so športom sme preto chceli pretaviť do dizajnu nového developmentu.” Odzrkadlilo sa to na forme hmoty pozostávajúcej z dvoch blokov v tvare podkovy.

Fasády pozostávajú z uniformných červených tehál s opakujúcimi sa oknami pod korunnou rímsou ukončenými zaklenutiami. Táto forma poukazuje na formálnu súdržnosť historických nájomných blokov nachádzajúcich sa v Ibroxe, ako aj na niektoré architektonické prvky, ktoré sa zvyčajne spájajú so športovými budovami a štadiónmi.

Obytný súbor Albion
Obytný súbor Albion | Zdroj: Forbes Massie Studio

Slávni príbuzní

Aj keď je schéma obytného bloku mimoriadne neobvyklá, bola už porovnaná so známymi budovami v Nemecku, Taliansku, Francúzsku aj Spojenom kráľovstve, ako sú napríklad Hufeisensiedlung Bruna Tauta v Berlíne, Les Espaces d‘Abraxas Ricarda Bofilla v Paríži, Záhrady sv. Andrewsa v Liverpoole a v neposlednom rade aj rímske Koloseum.

OBYTNÝ SÚBOR ALBION

Miesto: Edmiston Drive, Ibrox, Glasgow, Spojené kráľovstvo
Investor: Merchant Homes Partnerships
Architekti: Graeme Nicholls Architects
Záhradní architekti: ERZ
Návrh: 2020

TEXT: Alexandra Müllerová
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: Graeme Nicholls Architects
VIZUALIZÁCIE: Forbes Massie Studio

Článok bol publikovaný v časopise ASB 06/2020.