image 97379 25 v1
Galéria(17)

Jeden múr starého kamenného domu dal základ novej víkendovej stavbe

Partneri sekcie:

Mladý pár sa rozhodol vybudovať si vlastný únik od každodenných povinností a zrekonštruovali starý kamenný dom stojaci v krásnom prostredí Hudson Valley. Vznikla moderná stavba odetá do monolitického ošatenia, otvorená svetlu a prírode.

01
02
06
08
10
11
12
13

Zmenšený na polovicu

Z pôvodného kamenného domu, starého viac ako dve storočia, nezostalo až tak veľa, nový dom nesie stále jeho charizmu a špeciálne čaro, dokonca ešte viac. Hneď v úvode rozsiahleho plánu rekonštrukcie bolo potrebné zbúrať tri z múrov domu a jeho základy. Pôvodný objekt mal takmer 186 m2, rekonštrukciou bol zredukovaný na polovicu. I po rekonštrukcii zostal jednopodlažný, pribudla mu však pivnica s plochou takmer 30 m2.

Kamenné múry boli podmienkou

Návrh rekonštrukcie realizovalo architektonické štúdio TAKATINA LLC na základe požiadaviek majiteľov. Ich predstavou bolo, aby bol zrekonštruovaný víkendový dom (či skôr chalupa) odetý do kamenných stien, aké sú v danom regióne bežné. Samozrejme, na tejto novozrekonštruovanej stavbe v kontexte so strechou a s inými doplnkami dostávajú modernejšiu, ale nie rušivú či zbytočne vyzývavú podobu.

Otvorená svetlu a prírode

Nová konštrukcia strechy a stien obaľuje existujúcu kamennú konštrukciu. Konečným výsledkom je stodolovitá forma budovy naplnená prirodzeným svetlom a krásnou prírodou v okolí, ktorá prestupuje do interiéru.

Čierna kovová strecha dotvára estetiku finálneho riešenia a monolitický vzhľad celého objektu. Rovnaké tmavé rámy majú aj okná a dvere. Strešné okná prinášajú dostatok svetla v interiéri počas celého dňa. Veľké posuvné dvere na južnej strane domu poskytujú fascinujúci výhľad na hory a zároveň slúžia ako prístup na terasu.

Jednoduchá dispozícia a vzdušnosť

Interiér, ktorý je až po strechu otvorený a realizovaný v bielom s nábytkom v kontrastných tmavých farbách, je riešený veľmi jednoducho. Hlavnú časť tvorí obývacia miestnosť spojená s jedálenskou časťou a kuchynskou linkou siahajúcou od jedného múru po druhý – na šírku domu. Na druhom konci domu sa nachádza spálňa s manželskou posteľou, jedna menšia spálňa a hygienická miestnosť.

Rustikálny dizajn, ale aj prvky vintage a priemyselného vzhľadu

Nábytok sa nesie v modernom vintage štýle, ale nechýbajú ani prvky priemyselného vzhľadu: jedálenský stôl získava svoju váhu už na prvý pohľad ťažkými železnými nohami. Nechýbajú ani zaujímavé funkčné detaily. Napríklad, v stene v obývacej miestnosti sa nachádza zasúvateľné premietacie plátno. Dubová podlaha znásobuje efekt.

Moderný rustikálny dizajn domu s bielou maľovkou v interiéri a otvorením priestoru až po strechu, s oknami umiestnenými na starostlivo vybraných nových pozíciách umocňuje pozitívny, harmonický a upokojujúci efekt.

Starý kamenný dom v skratke
Architektonické štúdio: TAKATINA LLC
Hlavný architekt: Takaaki Kawabata
Rozloha: 92,9 m2
Realizácia: 2017
Lokalita: Hudson Valley, Spojené štáty americké

Sabína Zavarská
Foto: Mikiko Kikuyama