IKEA Westbahnhof s novým konceptom architektúry

Partneri sekcie:

Žlto-modrý obchod s nábytkom je známy po celom svete. Najčastejšie ho nájdete na okraji mesta, kde je dosť priestoru na rozľahlé sklady, je prístupný pre nákladné autá a kde sa väčšina nakupujúcich pohodlne dopraví prázdnym autom, do ktorého si naloží naplocho zbalený nábytok. Priamo v srdci Viedne však testujú úplne nový koncept podľa návrhu od domáceho ateliéru Querkraft architekten.

Správanie spotrebiteľov sa za posledné roky výrazne zmenilo, rovnako aj správanie v oblasti mobility. Elektronický obchod prosperuje, online konkurencia je silná už aj na trhu s nábytkom. Približne 2/3 obyvateľov Viedne žijúcich vo vnútorných mestských častiach už ani nemajú auto.

Prichádzajú verejnou dopravou, pešo, jazdia na bicykloch alebo skútroch. IKEA Vienna Westbahnhof je reakciou na novú podobu urbánnej mobility, zmenené správanie spotrebiteľa, ale aj na aktuálne ekologické a estetické požiadavky.

Čoraz viac ľudí nepoužíva ani nevlastní autá. Viac ocenia pohyb pešo a donášku do domu.
Parter funguje rovnako ako nákupné ulice v centrách miest je priechodný a voľne prístupný z ulice.
Približne 160 stromov zníži okolitú teplotu až o 2 °C.
Striedanie plných a prázdnych blokov umožnilo vytvoriť v budove priestor pre les.

Knižnica

Vlaková stanica Westbahnhof je len 3 km od historického centra mesta, priamo na konci hlavnej ulice Mariahilferstrasse. Querkraft architekten poňali obchodný dom ako centrum lokality. Nemal by byť len predajnou plochou, má ambíciu stať sa orientačným bodom, miestom stretnutí a budovania komunity.

Budova je vo svojom okolí jednoznačne výrazným prvkom. Otvorený transparentný skelet naplnený „boxmi“ s rôznou funkciou má výšku šiestich podlaží. Na prvých štyroch sa bude nachádzať obchodný dom. V úrovni ulice by mal byť plynulo prístupný podľa vzoru tradičných nákupných ulíc, aké nájdeme v centre starých európskych miest.

Na horných dvoch poschodiach je plánovaný hostel, na streche verejne prístupná záhrada s gastronomickými prevádzkami a zábavnými aktivitami. Koncept architektúry je založený na mriežke. Symbolizuje flexibilitu, svetlo a jednoduchosť. Architekti hovoria, že inšpiráciou sa stal bežný kus nábytku – knižnica.

Fasádna mriežka je naplnená striedaním otvorených a uzavretých objemov. „Budovu sme vyvinuli ako voľne konfigurovateľnú štruktúru s maximálnou flexibilitou, kde zasklené boxy (doplnky) na každom poschodí môžu zväčšiť priestor. Možno ich prenajať a použiť rôznymi spôsobmi,“ hovoria o netradičnej budove architekti.

Parter funguje rovnako ako nákupné ulice v centrách miest je priechodný a voľne prístupný z ulice.
Parter funguje rovnako ako nákupné ulice v centrách miest je priechodný a voľne prístupný z ulice. |

Les

Striedanie plných a prázdnych blokov umožnilo vytvoriť na každom podlaží záhradu. Okrem zjavného marketingového efektu, ktorý vraví: „Sme dobrí susedia a záleží nám na životnom prostredí,“ to bude mať aj skutočný a citeľný vplyv.

Výpočty hovoria, že plánovaných približne 160 stromov zníži teplotu v budove aj v blízkom okolí najmenej o 2 °C. „Veľké množstvo stromov na fasáde a na streche trvalo ovplyvňuje mikroklímu,“ vysvetľuje rakúska architektonická kancelária.

„Vegetácia je najdôležitejším opatrením v stratégii predchádzania mestským tepelným ostrovom vo Viedni. Zelené fasády vytvorené z popínavých rastlín a machu tiež prispejú k chladiacemu a zvlhčujúcemu efektu.“ S množstvom verejných priestranstiev vnútri aj mimo budovy sa budova usiluje o získanie certifikácie BREEAM Excellence.

Striedanie plných a prázdnych blokov umožnilo vytvoriť v budove priestor pre les.
Striedanie plných a prázdnych blokov umožnilo vytvoriť v budove priestor pre les. |

Plány

Výstavba nového obchodu sa začala už od 7. januára 2020 a jeho dokončenie je naplánované na rok 2021. Podľa plánov by sa (už teraz kultový) maloobchod mal stať ikonickým miestom stretávania vo Viedni. „Miesto, ktoré ľudia radi navštevujú a zažívajú. Miesto socializácie a spoločného prežívania,“ opisuje budúcnosť švédsky nábytkársky gigant.

Neprehliadnite: Souboj komerčních prostor v soutěži CBRE Art of Space

Samozrejme, že aj miesto, kde si ľudia nakúpia všetko, čo si môžu ľahko preniesť hromadnou dopravou, na bicykli alebo pešo. Všetko ostatné im dodajú v ten istý deň z nového logistického centra vo Viedni priamo domov.

IKEA Westbahnhof
Miesto: Westbahnhof, Viedeň, Rakúsko
Architekti: Jakob Dunkl, Gerd Erhartt, Peter Sapp
Spolupráca: zommvp
Podlahová plocha: 21 600 m2
Realizácia: 2019 – 2021
Text: Karolína Balášková, vizualizácie
Projektová dokumentácia: querkraft architekten

Článok bol uverejnený v časopise ASB 1-2/2020.