Bývalé gymnázium sa zmení na priestor pre sociálne služby a vzdelávanie, komunitu i základnú občiansku vybavenosť, Zvolen

Banky sa zaujímajú o financovanie projektu komunitného centra vo Zvolene

Ide o projekt obnovy bývalého Gymnázia Mateja Bela na Sekieri-Lipovci vo Zvolene na polyfunkčné centrum OSMIČKA – Centrum Lipovec.

V nevyužívanej školskej budove v najväčšom sídlisku v okresnom meste je naplánované zariadenie sociálnych služieb, priestory pre vzdelávanie, komunitné priestory i občianska vybavenosť ako potraviny, drogéria, kaviareň a menšie prevádzky. Budova patrí Banskobystrickému samosprávnemu kraju (BBSK).  Revitalizácia je z dielne bratislavského ateliéru N/A, ktorý vyhral architektonickú súťaž. Tú vyhlásil kraj v roku 2020.

Projekt je podľa predsedu BBSK Jána Luntera veľmi dobre pripravený. Potvrdzujú to aj štyri banky, ktoré prostredníctvom indikatívnych ponúk prejavili záujem o jeho financovanie. „Celá revitalizácia bude financovaná z bankového úveru, ktorý sa bude postupne splácať z komerčných prenájmov. To znamená, že projekt bude samofinancovateľný a nezaťaží rozpočet kraja,“ povedal vo štvrtok  20. októbra Lunter počas kontrolného dňa v budove.

Objekt bývalého gymnázia čistia od odpadu

Na začiatku prípravných prác BBSK odhadoval výšku investície na cca 4,7 milióna bez DPH. „Po aktuálnom zdražovaní stavebných materiálov je už jasné, že táto suma sa bude zvyšovať, ale až podrobný rozpočet k dokumentácii pre stavebné povolenie ukáže presnejšie odhady,“ povedala pre časopis ASB  v lete tohto hovorkyňa kraja Lenka Štepáneková.

V júni kraj získal územné rozhodnutie a v súčasti pracuje na dokumentáciu pre stavebné povolenie. V objekte priebežne realizuje prípravné čistiace a zabezpečovacie práce tak, aby po získaní stavebného povolenia a po súťaži na dodávateľa mohla začať  prestavbe na moderné centrum sídliska. Rozvojové služby BBSK odtiaľ doposiaľ vyviezli asi 40 ton rozličného odpadu.

Bývalé gymnázium sa zmení na priestor pre sociálne služby a vzdelávanie, komunitu i základnú občiansku vybavenosť, Zvolen
Bývalé gymnázium sa zmení na priestor pre sociálne služby a vzdelávanie, komunitu i základnú občiansku vybavenosť, Zvolen | Zdroj: N/A

Spojenie verejného a komerčného záujmu

V obnovených priestoroch vznikne na druhom nadzemnom podlaží pobytové zariadenie sociálnych služieb s kapacitou 40 miest a tiež denný stacionár pre 20 klientov. Na jednom nádvorí školy pribudne komerčný objekt so strechou s intenzívnou a extenzívnou zeleňou, na druhom bude komunitná záhrada. Tá bude slúžiť ako nástupný priestor pre deti, ktoré sem prídu za vzdelávaním a tiež ako miesto konania kultúrno-spoločenských akcií pre miestnu komunitu.

Limitom pre ateliér N/A bol konštrukčný systém budovy a vzdialenosť nosných stĺpov. To bolo veľmi dôležité pre projektovanie izieb v pobytovej časti centra, ktoré sú 1- a 2-lôžkové. Každá izba pre seniorov má vlastnú bezbariérovú hygienickú bunku, obývaciu časť a vstup. Väčšina izieb má aj vlastné lodžie.

Architekti obalili objekt 2,5-metrovou ochodzou. Izby majú aj posuvné polykarbonátové panely, obyvateľ si nimi môže ochrániť svoj priestor pred vetrom. Architektonickým benefitom návrhu je, že z budovy, ktorá je istým spôsobom strohá, s pásovými oknami, vytvorili dynamickejší objekt, ktorý poskytuje viac sociálnych interakcií.