image 71526 25 v1
Galéria(9)

Apartmánový dom dizajnovo prepojí storočia

Uplynulý mesiac sa začala výstavba nového apartmánového domu, ktorý je projektom Architektonickej kancelárie Jančina. Architektúra zachováva čistotu línií, jasne definovanú hmotu a prvky použité na fasáde.

10 KUCH OBYV View01 copy
01 nove
03 nove
04 Na vysku
08 TYPICKE
05 POHLADY
06 REZ
07 SITUACIA

Pôvodný objekt sa nachádza v širšom centre Starého mesta – na rohu ulíc Žilinská a Štefanovičova. Bol postavený v 40. rokoch minulého storočia a slúžil ako objekt občianskej výstavby. „Keďže išlo o samostatne stojacu budovu polyfunkčného charakteru, svojou náplňou a vhodnou lokalizáciou bola ideálna pre využitie ako bytovo-obchodný komplex,“ hovorí hlavný autor konceptu Ing. arch. Juraj Jančina.

Prístavba apartmánového domu k existujúcemu objektu Žilinská predstavuje nadstavbu 6., 7. a 8. nadzemného podlažia nad existujúcou budovou. Nadstavba a prístavba budú pôsobiť architektonicky odlišne voči pôvodnému objektu – nielen farebne, ale aj vďaka architektonickému prvku lodžií.

„Pôvodná päťposchodová budova pozostávala z kombinovaného noseného a železobetónového skeletu, ktorý sme doplnili o tri novovybudované podlažia s moderným a variabilným architektonickým riešením. Navrhovaná nadstavba a prístavba apartmánového domu bude svojou hmotou z hľadiska urbanistickej zástavby dotvárať jeho riešenie a zároveň definovať novú hmotu a tvar budovy.“
Samotný objekt ukončuje ulicu, rad domov teda pôsobí dominantne v mestskej zástavbe. Napriek tomu deklaruje ľahkosť architektonického štýlu. Časť fasády na nároží ulíc Žilinská a Štefanovičova vytvára priestor na obchodné priestory s možnosťou umiestnenia výkladu. Objekt je z troch strán nezastavaný a svojim budúcim nájomcom ponúkne pôsobivé výhľady na panorámu Bratislavy.

Kompaktnosť výrazu

Nový apartmánový dom bude niesť prvky modernej architektúry. Tvorí ho 1 podzemné a 8 nadzemných podlaží. Prístavba apartmánového domu k existujúcemu objektu Žilinská predstavuje nadstavbu 6., 7. a 8. nadzemného podlažia nad existujúcou budovou. Architektonická hmota celého objektu vystihuje, v duchu požiadaviek investora, svetový trend, pričom čisté línie definujú jej kompaktnosť. Nadstavba a prístavba budú pôsobiť architektonicky odlišne voči pôvodnému objektu – nielen farebne, ale aj vďaka architektonickému prvku lodžií. Ďalší moderný prvok objektu je výťah nachádzajúci sa v novej prístavbe, ako aj umiestnenie parkovacieho zakladača na 1. PP a 1. NP, ktorý rozšíri počet parkovacích miest na malom priestranstve suterénu pristavenej budovy.

Nájomné priestory na 1. PP – 3. NP sú určené pre kancelárie alebo služby. Na 4. NP v časti prístavba a na vyšších podlažiach sa nachádzajú apartmánové byty rôznej kategórie a dispozície. Inšpiráciu v podobe interiérového dizajnu pripravil Ateliér Jančina Architekti s použitím dizajnového nábytku Ligne Roset. Prístup do nájomných obchodných priestorov bude okrem hlavného vstupu aj z nárožia budovy cez zníženú časť prízemia. Tento priestor bude prepojený so suterénom s jestvujúcim schodiskom. Technologické miestnosti sú minimalizované na elektrickú kotolňu v suteréne. Ďalšie doplnkové priestory sú komory na podlažiach 2. – 8. NP.

Typický pôdorys

Dokončenie najnovšieho diela Ateliéru Jančina Architekti sa predpokladá v septembri 2016. „Veríme, že sa stane architektonickým dielom, ktoré nielen spríjemní život obyvateľom, ale bude aj centrom s dobrou energiou,“ dodáva Juraj Jančina.

Nadstavba a prístavba apartmánového domu k existujúcemu objektu Žilinská
Miesto: Žilinská č. 2, Bratislava
Autor: Ing. arch. Juraj Jančina, AKJ s. r. o.
Investor: TTT Real s. r. o.
Úžitková plocha: 2 744,51 m2
Zastavaná plocha: 3 326,35 m2
Obostavaný objem: 12 886 m3
Začiatok výstavby: január 2015
Ukončenie výstavby: september 2016

Ľudovít Petránsky                          
VIZUALIZÁCIE, DOKUMENTÁCIA: AKJ, s. r. o.

Článok bol uverejnený v časopise ASB 01-02/2015