image 93368 25 v1
Galéria(3)

Ako spojiť bicyklovanie a bývanie

O bezpečnosť a komfort ľudí, ktorí sa po meste radi presúvajú na dvoch kolesách, by mali dbať nielen samosprávy, ale i developeri. Architekt vysvetľuje, ako vo svojich projektoch k bicyklovaniu pristupuje spoločnosť YIT Slovakia.

Galéria

AdobeStock 89911292
YIT STEIN2 1.etapa dvor

Na bicykli až do domu
Bývanie sa nikdy netýka len bytu samotného, ale samozrejme aj jeho okolia. Na to, aby bola cesta domov na bicykli príjemná, pohodlná a najmä bezpečná, je potrebná kvalitná infraštruktúra. Jej rozvoj a prístup spoločnosti YIT Slovakia k nej popisuje Ing. arch. Tomáš Baník, manažér Tímu dizajn manažmentu: „Podporou mesta, mestských častí, občianskych združení, záujmom obyvateľstva a developerov sa navrhnutá cyklistická infraštruktúra pretavuje do mestských štruktúr a obytných území. Je potrebné, aby sme nezostali len pri budovaní cyklochodníkov v rámci mesta, ale zabezpečili bezpečnú dopravu až k budovám a v nich vybudovali priestory pre bicykle. Označenie ,bike friendly‘ by malo byť vlastné každému novému obytnému prostrediu.“ Ako príklad ,bike friendly‘ projektu spoločnosti YIT Slovakia poslúži vznikajúca štvrť NUPPU v bratislavskom Ružinove.

Možnosti uskladnenia bicykla
Jazdiť na bicykli je jedna vec, mať ho kam odložiť druhá. Počíta sa pri novej výstavbe s bicyklami? Kam si môžu priaznivci cyklodopravy svoje dve kolesá odložiť?
„V našich projektoch cyklistiku podporujeme, a to v rekreačnej, športovej alebo čisto prepravnej funkcii. Pri návrhu rezidenčných projektov dbáme o vhodné zapracovanie riešení prístupov a miestností pre uskladnenie bicyklov, kolobežiek a kočíkov v každej sekcii bytových domov,“ hovorí architekt Baník. „Okrem miestností pre uskladnenie využívame aj vstupné portály bytových domov pre zaparkovanie bicyklov pod zastrešením. Ďalšie stojany na bicykle osádzame aj v širšom areáli,“ dodáva.

Všade blízko
Ideálnou voľbou pre oduševneného cyklistu je bývanie napríklad v rezidencii STEIN2 v Starom Meste v Bratislave. V okolí je viacero cyklotrás a len pár krokov či otáčok kolies bude deliť nových obyvateľov od množstva kaviarní, parčíkov, tržnice, nákupného centra, fitnescentra, kníhkupectva či netradičného kultúrneho centra. Cyklisti pre svoju dvojkolesovú lásku nájdu všetko potrebné v neďalekých cykloobchodoch, ktoré sú v blízkom okolí hneď štyri.

www.yit.sk/bratislava/stare-mesto/stein2