Rekonštrukcia strechy čunovského kaštieľa

Strecha čunovského kaštieľa prechádza rekonštrukciou, objekt sa už postupne mení na ekocentrum

Prvých návštevníkov by ekocentrum s nadnárodným významom mohlo privítať koncom tohto roka.

Kaštieľ v bratislavskej mestskej časti Čunovo Bratislavský samosprávny kraj (BSK) postupne mení na environmentálne a vzdelávacie centrum.

„Táto národná kultúrna pamiatka prechádza komplexnou rekonštrukciou. V letných mesiacoch pracujú najmä na streche, oplotení, pivnici a prípojkách,“ informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Podľa predsedu BSK Juraja Drobu podobné centrum v regióne absentuje. Podporiť má environmentálne povedomie obyvateľov, ale aj fungovanie organizácií pre ochranu prírodu či cezhraničný turizmus a ekoturizmus.

Revitalizácia areálu sa skladá z viacerých etáp – obnovy kaštieľa, sýpky a revitalizácie priľahlej záhrady. „Aktuálne pracujú na budove kaštieľa a rekonštruujú strechu. Tá pozostáva z novej mohutnej oceľovej a drevenej konštrukcie,“ priblížila Forman s tým, že bolo potrebné domurovať pôvodné komíny, ktoré tvoria dominantu strechy.

„Ďalej budú realizovať murovacie práce na značne poškodenej rímse, v duchu remeselnej obnovy,“ dodala. Dokončujú tiež oplotenie celého areálu. Nasledovať budú práce v interiéri a na fasáde, umiestnia tiež vzdelávacie prvky do záhrady a vybudujú jazierko.

Ekocentrum bude určené nielen pre obyvateľov Bratislavského kraja, ale aj celého Slovenska s presahom na rakúske a maďarské územie. „Slúžiť bude na workshopy, vzdelávacie programy pre žiakov a študentov, exkurzie, dobrovoľnícke dni, letné tábory, cezhraničné konferencie, nové turistické atrakcie či prezentáciu prírodných zaujímavostí v spolupráci s domácimi i zahraničnými partnermi,“ vysvetlila Forman.

Prvých návštevníkov by ekocentrum s nadnárodným významom mohlo privítať koncom tohto roka. Projekty Ecoregion SKAT a Ecoregion SKHU sú podporené prostredníctvom Programov spolupráce Interreg V-A SK – AT a Interreg V-A SK – HU. Financovanie je zabezpečené prevažne z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

SITA