Nominácie CE ZA AR 2022: Regenerácia ako nástroj klimaticky zodpovedných postupov obnovy krajiny

Pozorovateľňa zvierat Vydrica, Malé Karpaty
Zdroj: Martin Hörmann

Porota v 21. ročníku ceny hodnotila v prvom kole 88 prihlásených diel, z ktorých v užšom výbere počas cesty naprieč Slovenskom osobne navštívila 29 realizácií. Na shortlist nominácií, z ktorých vzíde 6 hlavných cien vybrala nakoniec až 24 pozornosti hodných diel.

Kategória občianske a priemyselné budovy

Konverzia Jurkovičovej teplárne NKP, Bratislava

Konverzia Jurkovičovej teplárne NKP, Bratislava
Konverzia Jurkovičovej teplárne NKP, Bratislava |

Ateliér: Martin Paško a tím DF CREATIVE GROUP
Iné: spoluautori architektonickej časti: Zuzana Zacharová, Eva Belláková, Matúš Podsklalický, Martina Michalková, Alexandra Havranová; hlavný inžinier: Roman Bányai; hlavný statik: Peter Gavaľa; autor obnovy fasád/ Pamarch: Pavol Paulíny; apolupráca: Pavol Pribylinec, Vlasta Viglašová, Juraj Prokipčák, Mária Kubaliaková; interiér: DF Creative Group, Perspektiv, Beef architekti, Point architekti

Rekonštrukcia Jurkovičovej teplárne počítala pri obnove budovy s jej historickými monumentálnymi násypníkmi. Tie v zásadnej miere určili dispozičné riešenia jednotlivých podlaží, ako aj funkcie samotného priestoru. Jurkovičova tepláreň sa stala napriek okolitému developmentu srdcom bratislavského „downtownu“.

Záhradné centrum Plantex, Veselé pri Piešťanoch

Záhradné centrum Plantex, Veselé pri Piešťanoch
Záhradné centrum Plantex, Veselé pri Piešťanoch | Zdroj: Adam Lukačovič

Architekt: Adam Lukačovič

Záhradné centrá sú väčšinou miestami, kde sa stretáva všehochuť, kombinácia živého aj neživého gýča. Toto záhradné centrum však nejde vyšliapanou cestou. Je znamením, ktoré načrtáva nové, neošúchané prístupy. Rastlina je integrálnou súčasťou architektúry. Architektúry, ktorá dokáže voňať.

Obnova mestskej plavárne v Trebišove, Trebišov

Obnova mestskej plavárne v Trebišove, Trebišov
Obnova mestskej plavárne v Trebišove, Trebišov | Zdroj: Patrik Panda, Zoltán Kanócz, Vlastimil Slávik

Architekt: Patrik Panda

Najsilnejšou kvalitou tejto rekonštrukcie je to, že je súčasťou väčšieho a dlhodobého plánu. Ide o plán oživenia mesta Trebišov cez fenomén mestského parku a k nemu priliehajúcej športovej a voľnočasovej infraštruktúry. Autorovi sa podarilo dosiahnuť veľmi presvedčivý výsledok vo veľmi zložitých podmienkach a položil tak základ procesu, ktorý môže viesť k radikálnej zmene kvality života v Trebišove.

GBC 5, Bratislava

GBC 5, Bratislava
GBC 5, Bratislava | Zdroj: Tomáš Manina

Ateliér: Architekti Šebo Lichý
Architekti: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Aleš Hradecký, Juraj Murín, Martina Bognerová Hrašková, Imrich Vaško, Michal Romanec, Patrik Kuva

Administratívna budova, ktorá prevyšuje štandard vysokou kvalitou prevedenia aj architektonickým výrazom budovy. Obchodný parter domu sa otvára verejnosti a vnútorný dvor budovy spolu s terasami ponúka inšpiratívne prostredie pre tunajších zamestnancov.

KategórieAktuálne, SúťažeZnačky