Nové číslo ASB

Nebezpečné sucho, športová infraštruktúra či exkluzívne rozhovory. Je tu nové číslo časopisu ASB

Podrobne rozoberáme problematiku sucha a športovej infraštruktúry. Ktorá oblasť je na tom horšie a je to vôbec také zlé, ako sa povráva? Už tradične nechýba pekná architektúra, pútavé rozhovory a tiež informácie, ktorá vám pomôžu si udržať prehľad o tom najdôležitejšom z architektúry, stavebníctva a biznisu.

Čo prináša nové číslo časopisu ASB?

Tohtoročné sucho môže byť najhoršie za uplynulých 500 rokov, hovorí analýza Spoločného výskumného centra Európskej komisie. Kritický stav si nevšimli len odborníci, ale aj obyčajní ľudia, ktorí zrazu nemohli napúšťať bazény alebo polievať záhradky. A to je v čase veľkých horúčav nepríjemné obmedzenie.

Niektorí možno hromžili (hlúpe pravidlá, čo si vymýšľajú, len aby ľuďom robili problémy), iní vytvárali konšpirácie (aký problém, veď mne voda z kohútika tečie), prípadne obmedzenia rovno odignorovali (mne nebude nikto kázať, čo môžem robiť na svojom pozemku s vodou, ktorú si zaplatím). No niektorí snáď aj spozorneli. Žiaľ, tých vnímavých je stále málo. Čo robíme zle?

Objednať nové číslo časopisu ASB

Krajinná architektka Magda Horňáková vraví, že zlyháva štát, pretože nekoná, školstvo, pretože neučí, vlastníci a užívatelia pozemkov, pretože im je to jedno, novinári, ktorí zjednodušujú, ale aj profesie v plánovacích odboroch, ktoré kreslia zle alebo vôbec. Mnoho problémov, ktoré máme, sme si pritom spôsobili sami.

Rieky sme ešte donedávna vnímali ako nepriateľa, ktorý ničí krajinu a oberá nás o úrodnú pôdu. Vtesnali sme ich do monotónnych korýt, vyčistených od akýchkoľvek stromov a kríkov, postavili na nich vodné diela, nedodržiavame ani základné agrotechnické, organizačné a protierózne postupy a teraz sa čudujeme, že nám schne krajina, alebo, naopak, sú povodne.

Klimatológ Milan Lapin dokonca tvrdí, že práve odvodňovanie, vysušovanie a prehrievanie poľnohospodárskej pôdy je jednou z hlavných príčin nadmerného nárastu extrémnych teplôt za posledné tri desaťročia.

Ale aby sme nekončili tak depresívne, ponúkame vám aj sondu do útrob stavu športových stavieb či exkluzívny rozhovor s architektom Stuartom Blowerom, ktorý nám vrátil nádej, že všetko sa môže obrátiť na dobré. Veríme, že vydanie, ktoré práve držíte v rukách, vás inšpiruje a umožní vám zamyslieť sa nad zmenami, ktoré môže urobiť každý z nás. Pretože práve u seba by sme mali začať.