mesto

Inovatívny Bardejov. Mesto zriadi internetovú platformu pre dopravu a životné prostredie

Radnica zavedie internetovú platformu pre dopravu a monitoring životného prostredia prostredníctvom sústavy senzorov.

Mesto Bardejov vďaka schválenému projektu Smart Bardejov – mesto na dosah, zavedie internetovú platformu pre dopravu a monitoring životného prostredia prostredníctvom sústavy senzorov.

Dáta z nich budú použité pre rozvoj dopravnej a parkovacej politiky, politiky životného prostredia a užitočných aplikácií pre občanov, návštevníkov aj podniky. Realizácia projektu podporeného z európskych fondov bude stáť viac ako 500-tisíc eur, pričom samospráva sa na jeho realizácii podieľa piatimi percentami.

Moderné a inteligentné mesto

Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, v rámci projektu bude dodaný hardvér a aplikácie pre monitoring životného prostredia, obsadenosť a rezerváciu parkovacích miest, kontrolu parkovného, ale tiež vizualizáciu meteorologických dát a indikátorov znečistenia prostredia.

„Celé riešenie je ideálne prvým, no zároveň kľúčovým krokom v komplexnom rozvoji internetu vecí ako integrálneho piliera moderného inteligentného mesta, takzvaného Smart City,“ skonštatoval hovorca. V rámci parkovacej politiky pribudne 11 inteligentných parkovacích automatov, viac ako 20 navigačných inteligentných tabúľ a takmer 300 senzorov mapujúcich parkovanie.

Získané dáta pomôžu aj iným

Sprevádzkovanie platformy so všetkými používateľskými rozhraniami vo fyzickom priestore aj prostredníctvom mobilných aplikácií bude mať podľa Hija priamy dopad na kvalitu života občanov, životné prostredie v meste a lepšie plánovanie súvisiacich verejných politík.

„Nad otvorenými dátami z platformy internetu vecí môže súkromný sektor a ďalšie verejné inštitúcie postaviť ďalšie užitočné aplikácie pre špecifické skupiny obyvateľov a kategórie používateľov, napríklad pre vedu a výskum,“ skonštatoval hovorca.

SITA