Benátske bienále 2021: Pozrite si to najlepšie z Arsenale

Bývalé muničné sklady sú opäť súčasťou obrovskej mašinérie výstav a kultúrneho programu Architektonického Bienále v Benátkach. Rozsiahly objekt zastrešuje inštalácie krajín, ktoré v záhradách Giardini nemajú svoj pavilón, avšak svojím dielom prispievajúk interpretácii nadčasovej témy Ako budeme spolu žiť? Pozrite si najzaujímavejšie pavilóny.

Pavilón Čínskej ľudovej republiky.
Pavilón Čínskej ľudovej republiky. | Zdroj: Čínska ľudová republika

06 Čína – Yuan-er; a courtyard-ology

Splnomocnenec: China Arts and Entertainment Group Ltd (CAEG)
Kurátor: Zhang Li

Pavilón navrhuje päťdielny rozbor yuan-er (nádvorie pre viac rodín). V prvej časti rôzni architekti predstavujú jednotlivé príbehy inšpirácií a intervencií týkajúcich sa yuan-er prostredníctvom tabletov a telefónov. V druhej časti šesť čínskych architektov a šesť historikov rozoberá klasické príklady a podáva radikálne interpretácie pomocou hologramových projekcií.

V tretej časti sú návštevníci vyzvaní, aby navrhli svoj vlastné yuan-er pomocou programu umelej inteligencie so slovníkom mladých čínskych architektov. V štvrtej časti vedie zvuková inštalácia návštevníkov na cestu zmyslového poznania. V piatej časti sa vonkajší salón delí o príbehy ľudí, ktorí kreatívne využívajú yuan-er − priestor nádvoria, na každodenné trávenie voľného času a liečenie.