Benátske bienále 2021: Pozrite si to najlepšie z Arsenale

Bývalé muničné sklady sú opäť súčasťou obrovskej mašinérie výstav a kultúrneho programu Architektonického Bienále v Benátkach. Rozsiahly objekt zastrešuje inštalácie krajín, ktoré v záhradách Giardini nemajú svoj pavilón, avšak svojím dielom prispievajúk interpretácii nadčasovej témy Ako budeme spolu žiť? Pozrite si najzaujímavejšie pavilóny.

Čilský pavilón.
Čilský pavilón. | Zdroj: Čilská republika

05 Chile – Testimonial Spaces

Splnomocnenec: Cristobal Molina (Ministry of Cultures, Arts and Heritage of Chile)
Kurátori: Emilio Marín, Rodrigo Sepúlveda

Ústredným dielom v čilskom pavilóne je 500 svedectiev transformovaných do 500 obrazov. Na základe súboru formálnych pravidiel a kolektívnej práce, v ktorej je autorstvo zriedené v komunite, zhromaždili maliari a historici príbehy symbolickej osady José María Caro v čilskom Santiagu a premenili ich na obrazy.

Posledné menované prechádzajú rôznymi priestormi a pripomínajú si minulé i súčasné životy v tejto komunite. Otázka Ako budeme spolu žiť? implikuje úvahy o skúsenostiach o tom, ako sme žili ako komunita, o rôznych historických a politických cykloch, ktoré sú súčasťou územia, ktoré obývame a o tom, ako nám pamäť umožňuje nahliadnuť do našej minulosti, a teda predložiť spoločný názor.