Benátske bienále 2021: Pozrite si to najlepšie z Arsenale

Bývalé muničné sklady sú opäť súčasťou obrovskej mašinérie výstav a kultúrneho programu Architektonického Bienále v Benátkach. Rozsiahly objekt zastrešuje inštalácie krajín, ktoré v záhradách Giardini nemajú svoj pavilón, avšak svojím dielom prispievajúk interpretácii nadčasovej témy Ako budeme spolu žiť? Pozrite si najzaujímavejšie pavilóny.

Slovinský pavilón.
Slovinský pavilón. | Zdroj: Slovinská republika

20 Slovinsko – The Common in Community

Splnomocnenec: Matevž Čelik Vidmar
Kurátori: Blaž Babnik Romaniuk, Martina Malešič, Rastko Pečar, Asta Vrečko

Pavilón predstavuje projekt výstavby kooperatívnych centier a ich života. V priebehu svojej 70-ročnej histórie zaznamenali tieto centrá veľké zmeny v politickom a ekonomickom systéme, prevzali nové využitie a sledovali životy svojich miestnych komunít.

Ich história nám ukazuje, ako môžeme vytvoriť živé komunitné priestory. Výstava zdôrazňuje dimenzie projektu v jeho geografickom, organizačnom a sociálnom kontexte. Návrh pavilónu dodáva charakter a informuje fungovanie vnútorného verejného priestoru, pokiaľ ide o návrh a výstavbu kooperatívnych centier.

Výstava ponúka príležitosť pochopiť, ako je možné vytvoriť vnútorné verejné priestory ako sociálnu infraštruktúru, ktorá podporuje voľnú interakciu a združovanie, komunikáciu a posilnenie postavenia.