Benátske bienále 2021: Pozrite si to najlepšie z Arsenale

Bývalé muničné sklady sú opäť súčasťou obrovskej mašinérie výstav a kultúrneho programu Architektonického Bienále v Benátkach. Rozsiahly objekt zastrešuje inštalácie krajín, ktoré v záhradách Giardini nemajú svoj pavilón, avšak svojím dielom prispievajúk interpretácii nadčasovej témy Ako budeme spolu žiť? Pozrite si najzaujímavejšie pavilóny.

Mexický pavilón.
Mexický pavilón. | Zdroj: Spojené štáty mexické

17 Mexiko − Displacements

Splnomocnenec: Gabriela Gil Verenzuela
Kurátori: Natalia de la Rosa, Isadora Hastings, Mauricio Rocha, Elena Tudela

V snahe adresovať mnohé reality Mexika sa pavilón snaží uvažovať o „presídlenie“, ktoré sa chápe v zmysle zjavnej nerovnosti, zhoršovania životného prostredia a rizika katastrof a násilia. Vysídlenie sa tu uvádza v súvislosti s migráciou, geografickými, sociálnymi a kultúrnymi transformáciami, ako aj inými podmienkami nútenej mobility.

Dizajn pavilónu je založený na procesnom a kolektívnom kurátorskom modeli vo forme kreatívneho laboratória na výrobu nového audiovizuálneho obsahu pre priestorový zážitok v pavilóne a digitálnymi prostriedkami. Cieľom je situovať architektúru do kontextu sociálnych a environmentálnych posunov, ktoré charakterizujú naše územie, a zároveň umožniť vytvoriť nové kolektívy.