Benátske bienále 2021: Pozrite si to najlepšie z Arsenale

Bývalé muničné sklady sú opäť súčasťou obrovskej mašinérie výstav a kultúrneho programu Architektonického Bienále v Benátkach. Rozsiahly objekt zastrešuje inštalácie krajín, ktoré v záhradách Giardini nemajú svoj pavilón, avšak svojím dielom prispievajúk interpretácii nadčasovej témy Ako budeme spolu žiť? Pozrite si najzaujímavejšie pavilóny.

Pavilón Írskej republiky.
Pavilón Írskej republiky. | Zdroj: Írska republika

12 Írsko – Entaglement

Splnomocnenec: Culture Ireland
Kurátori: Annex (Sven Anderson/Alan Butler/David Capener/Donal Lally/Clare Lyster/Fiona McDermott)

Digitálnosť sa zhmotňuje. V roku 2016 spoločnosť IBM oznámila, že 90 % svetových údajov bolo vyprodukovaných v predchádzajúcich dvoch rokoch. Tento nedávny a rýchly exponenciálny rast globálnych údajov sa teraz lokálne na celom írskom území odhaľuje ako obrovská konštelácia dátových centier, káblových sietí z optických vlákien a energetických infraštruktúr.

Írsky pavilón, ktorý postavil na popredí význam nášho digitálneho veku, predstavuje štruktúru, ktorá vedie k zrúteniu sietí dátovej infraštruktúry v lokálnom a planetárnom meradle do najprimitívnejšej socializačnej technológie − ohňa, aby upriamila pozornosť a preformulovala, ako chápeme dátovú infraštruktúru okolo nás.