Benátske bienále 2021: Pozrite si to najlepšie z Arsenale

Bývalé muničné sklady sú opäť súčasťou obrovskej mašinérie výstav a kultúrneho programu Architektonického Bienále v Benátkach. Rozsiahly objekt zastrešuje inštalácie krajín, ktoré v záhradách Giardini nemajú svoj pavilón, avšak svojím dielom prispievajúk interpretácii nadčasovej témy Ako budeme spolu žiť? Pozrite si najzaujímavejšie pavilóny.

Filipínsky pavilón.
Filipínsky pavilón. | Zdroj: Filipíny

10 Filipíny – Structure of Mutual Support

Splnomocnenec: National Commission for Culture and the Arts (NCCA), Arsenio “Nick” Lizaso, Chairman
Kurátor: Framework Collaborative

Vzájomná podpora je spôsob sebaorganizácie a spolupráce pre spoločenstvá s cieľom budovania odolnosti a vzájomne sa podporovať počas nepriaznivých udalostí alebo kríz, ako sú meniace sa ročné obdobia, prírodné katastrofy a ozbrojené konflikty. Existuje v mnohých formách po celom svete a jej princípy sú zakorenené v empatii, starostlivosti a vzájomnosti.

Nórsky Dugnad, brazílsky Mutirão a filipínsky Bayanihan sú konkrétnymi výrazmi systémov vzájomnej podpory. Štruktúry vzájomnej podpory sú kritickým prieskumom a nariadením vzájomnej podpory ako metódy architektonickej praxe, ktorá sa zaoberá otázkami odolnosti, transformácie, zmeny podnebia a štruktúr moci a odporu.