Zdravší vzduch a ďalšie výhody sadrovláknitých dosiek v drevodomoch

Drevodomy sú v súčasnosti čoraz populárnejším riešením. Môžu za to ideálne vlastnosti dreva, čo v kombinácii so sadrovláknitými doskami robí zo stavby ekologické bývanie, ktoré je vďaka suchej výstavbe rýchlo, jednoducho a pomerne lacno realizovateľné.

Drevo patrí v stavebníctve už roky medzi najobľúbenejšie a najvyužívanejšie materiály, a to aj vďaka svojim fyzikálnym, technologickým, estetickým a úžitkovým vlastnostiam. Na prvý pohľad je zrejmé, že drevené materiály pôsobia upokojujúcim dojmom, môžeme vnímať ich vôňu, príjemnú farbu a textúru.

Pokiaľ ide o využitie v stavebníctve, drevo má vynikajúci pomer nosnosti voči vlastnej hmotnosti, je pružné a zároveň pevné, tepelne vodivé a tiež schopné regulovať vlhkosť, preto je vhodné pre stavby s prevažne drevenou nosnou konštrukciou.

Zdroj: Saint-Gobain, divízia Rigips

Použitie sadrovláknitých dosiek

Okrem dreva sa pri výstavbe drevodomov používa sadra, ktorá sa s drevom skvele dopĺňa. Sadra vďaka svojej pórovitej podstate rovnako pomáha pri regulácii vlhkosti v ovzduší, čím dokáže spríjemniť pobyt v interiéri. Ak je ovzdušie príliš vlhké, dokáže prebytočnú vlhkosť zachytávať a naopak, ak je ovzdušie príliš suché, dokáže ju vylučovať.

V kombinácii s ďalšími ekologickými riešeniami, napr. sadrovláknitými doskami, dokážu pozitívne vplývať na zdravú klímu v domácnosti. Riešením môžu byť sadrovláknité dosky Rigidur či RigiStabil od Rigips, divízie spoločnosti Saint-Gobain, ktorá je svetovým lídrom na trhu so stavebnými materiálmi.

Systémové riešenia Rigips zahŕňajú celý rad dosiek na suchú výstavbu, ktoré možno vďaka ich univerzálnym konštrukčným vlastnostiam v drevostavbách použiť na nosné steny, tiež ako vnútorné, deliace či predsadené steny, ale aj na podlahy. Vhodné je aj ich použitie do priestorov so zvýšenou prerušovanou vlhkosťou ako sú kúpeľňové steny či priečky.

Zdroj: Saint-Gobain, divízia Rigips

Jednoduchšia konštrukcia aj príjemný vzduch v miestnosti

Veľkou prednosťou dosiek RigiStabil je ich jednoduchá montáž, ktorá šetrí čas aj peniaze. Vďaka suchej výstavbe prebieha celá stavba rýchlejšie, najmä kvôli tomu, že nevznikajú „prestoje“ kvôli prestávkam na vysúšanie či dotvarovanie, ktoré sú pri mokrej výstavbe nevyhnutné. Bráni tiež zanášaniu vlhkosti do existujúcich konštrukcií.

Použitie sadrovláknitých dosiek prináša odolnosť voči hluku, vysokú požiarnu odolnosť a zdravotnú nezávadnosť. Vyznačujú sa vysokou pevnosťou, vďaka čomu sú ideálne na použitie na nosné steny drevostavieb.

Výhodou dosiek RigiStabil, ktorú možno doslova pocítiť, je použitá technológia Activ’Air®, ktorá priamo pomáha z ovzdušia domácnosti odbúravať škodlivé látky. Ide napríklad o škodlivý formaldehyd, ktorý dokáže Activ’Air® premieňať na neškodnú látku a zamedzovať jej spätnému vylučovaniu.

Sadrovláknité dosky + drevo = skvelý základ ekologickej stavby

 Dôležitou stránkou každého moderného bývania je ekológia. Drevo je trvalo udržateľným materiálom so zápornou bilanciou CO₂, čo znamená, že počas svojho životného cyklu pohltí viac oxidu uhličitého a ďalších škodlivín, ako vznikne pri jeho spracovaní. Pre konkrétnu predstavu: každý kubický meter dreva použitého pri stavbe ušetrí takmer tonu emisií CO₂!

Ekologickým aspektom je aj dlhšia životnosť drevodomov, ktorú môžeme rátať v desiatkach rokov. V tomto prípade treba vyvrátiť aj možné obavy súvisiace s odolnosťou dreva a jeho zvýšenou vlhkosťou. Pokiaľ je drevo vystavované zvýšenej vlhkosti, môže uňho postupom času dochádzať k vzniku plesní či húb, ktoré ničia kvalitu dreva a negatívne ovplyvňujú kvalitu vzduchu v domácnosti. Zamedziť tomu možno práve použitím stavebných dosiek Rigidur alebo RigiStabil od Rigips.

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips