Logano plus KB372
Galéria(6)

Vysoký výkon na malom priestore – kondenzačný kotol Logano plus KB372

Stacionárny plynový kondenzačný kotol Buderus Logano plus KB372 v rozsahu stredného výkonu vyniká svojím optimalizovaným výmenníkom tepla a sofistikovanou koncepciou kotla s nízkym odporom toku vody, čo umožňuje jeho rýchlu integráciu do takmer každého vykurovacieho systému. Po prvýkrát bol predstavený pred niekoľkými rokmi na veľtrhu ISH Frankfurt a razom sa svojimi vlastnosťami zaradil na prvú priečku medzi svojimi konkurentmi.

Horáky kotla Logano plus KB372, detail
Detail Logano plus KB372 bez opláštenia
Logano plus KB372
Logano plus KB372 v kaskade dvoch kotlov s reguláciou Logamatic 5000
logano plus kb372
BUDERUS logo 4c blackLines

 

Kotol Logano plus KB372 so šiestimi výkonmi o výkone 75, 100, 150, 200, 250 a 300 kW je zvlášť vhodný pre väčšie rodinné domy, kancelárske a komerčné budovy, ako aj pre verejné zariadenia ako sú školy, nemocnice či komunitné centrá. Pre kaskádu dvoch kotlov je v ponuke i optimalizované kaskádové prepojenie dvoch kotlov a to hydraulické i spalinové.

Logano plus KB372 v kaskade dvoch kotlov s reguláciou Logamatic 5000
Logano plus KB372 v kaskade dvoch kotlov s reguláciou Logamatic 5000 | Zdroj: Robert Bosch

Logano plus KB372 bol navrhnutý tak, aby dosahoval vo svojej kategórii maximálnu účinnosť. Dosiahlo sa to pomocou predzmiešavacieho sálavého plynového horáka so skvelým modulačným rozsahom až 1:6 a vysokovýkonného liateho hliníkového výmenníka tepla s vynikajúcou tepelnou vodivosťou. Dá sa prevádzkovať s H-plynom, L-plynom alebo kvapalným plynom.

Ako kompakt so zabudovaným horákom je navyše extrémne tichý pri prevádzke – nie sú nutné dodatočné tlmiče hluku horáka, spalinovodu či základov kotla. Napriek vysokému výkonu má kotol pôdorys iba 0,5 (75 – 100 kW) alebo 0,9 štvorcových metrov (200 – 300 kW), čiže výkon 600 kW vieme vtesnať do plochy kotolne iba cca. 2m2.

Horáky kotla Logano plus KB372, detail
Horáky kotla Logano plus KB372, detail | Zdroj: Robert Bosch

Veľmi dôležité sú i prevádzkové vlastnosti kotla. Pri jeho vývoji bol kladený dôraz hlavne na možnosť nahradiť ním staré nekondenzačné kotly v duchu európskych smerníc o znižovaní emisií a energetickej náročnosti budov. Preto je možné kotol prevádzkovať na prevádzkovú teplotu až do 95°C s max. poistným tlakom až 6 barov a minimálnym hydraulickým odporom (iba 50mbar pri delta T15K).

Malý hydraulický odpor kotla zabezpečí, že kotly v kaskáde nepotrebujú kotlové čerpadlá s hydraulickou výhybkou na oddelenie od vykurovacích okruhov, je možné ich prevádzkovať i v zapojení priamo do systému, kde kotlové čerpadlá „vyťahujú“ vodu priamo z kotlov. To robí kotol univerzálnym pre použitie ako v nových systémoch vykurovania, tak i v jestvujúcich systémoch ako náhrada za staré „vyslúžilé“ zariadenia.

Všetky výkony sú vyrábané vo verzii pravostrannej (výstupy z kotla na pravej strane) alebo ľavostrannej (výstupy z kotla na ľavej strane), čo je veľkou výhodou najmä pri údržbe kotla. Použitím pravo- a ľavostrannej verzie je možné kotly umiestniť tesne vedľa seba a tým ušetriť množstvo priestoru v kotolni. Viacero variant ponúka i odvod spalín.

Spalinovod možno zapojiť zo zadnej strany kotla, ale i zvrchu. Podobne variabilné je i nasávanie spaľovacieho vzduchu. Realizovať ho je možné z priestorov kotolne alebo samostatným potrubím, napríklad z fasády budovy. Dĺžky a priemery komplikovanejších spalinovodov pre zákazníka ochotne prepočíta a nasimuluje oddelenie technickej podpory Buderus.

Detail Logano plus KB372 bez opláštenia
Detail Logano plus KB372 bez opláštenia | Zdroj: Robert Bosch

Pri tvorbe koncepcie zariadenia Buderus Logano plus KB372 boli okrem požiadaviek na efektivitu a prevádzku zobrané do úvahy i požiadavky na čo najjednoduchšiu montáž. Kotol je preto dodávaný bez opláštenia na ráme v tvare X, pomocou ktorého je možné kotol do kotolne jednoducho preniesť cez bežné dvere šírky 80 mm, keďže prepravná hmotnosť 300 kW kotla je menšia ako 180 kg!

Zariadenie je dokonca možné pred montážou komplet rozobrať, do kotolne vniesť po častiach a zložiť na mieste inštalácie. Tým je zabezpečené, že kotol KB372 dostaneme i do tých najneprístupnejších priestorov.

Robert Bosch, spol. s r.o.
Divízia Termotechnika – Buderus
www.buderus.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Robert Bosch, spol. s r.o.