Philips 62233/31/P0 Mauve - stropné svietidlo s pohybovým senzorom

Funkčné svietidlá Philips: skvelé riešenie pre nízkoenergetické a pasívne domy

Spoločnosť Philips v katalógu pre rok 2020 predstavuje kolekciu funkčného stropného osvetlenia, pri ktorom sa snúbi minimalistický dizajn s praktickosťou.

Tlak na energeticky úsporné bývanie narastá a stále viac ľudí vsádza na LED osvetlenie, či už v podobe svietidla so zabudovanými ledkami, alebo s vymeniteľnými LED žiarovkami. Čísla hovoria jasne. V porovnaní so starou vláknovou žiarovkou tá LED ušetrí okolo 90% elektrickej energie a má tiež zhruba dvakrát väčšiu účinnosť ako žiarivka.

LED osvetlenie vedie tiež v dĺžke životnosti, ide o niekoľko desiatok tisíc hodín. Medzi ďalšie výhody patrí, že LED diódam nevadí časté zapínanie a vypínanie, nevyžarujú infračervené ani ultrafialové žiarenie, sú odolné voči mrazu a nárazom, neobsahujú ortuť, sú malé a okamžite sa rozsvietia.

Môžete si zvoliť farebnú teplotu

Trend šetrnosti a s tým súvisiaca obľuba LED svietidiel prirodzene reflektujú aj výrobcovia osvetlenia. Holandská značka Philips je známa svojimi inteligentnými svietidlami Philips Hue, ktoré sa ovládajú diaľkovo a nejedná sa len o zapnutie alebo vypnutie, ale jednoducho môžete meniť aj jas, farebnú teplotu, prípadne farbu svetla.

Pozornosť si vedľa svetiel HUE zaslúžia aj ich kolekcie funkčného stropného osvetlenia. Manažérka predaja vo firme Feim Dana Fedrová, by ich odporučila každému zákazníkovi, ktorý hľadá kvalitné úsporné svetlo za dobrú cenu. „LED čipy sú v svietidle rovnomerne rozložené, takže vydávajú príjemné svetlo bez blikania s konzistentným jasom. Majú dlhú životnosť, sú k dispozícii v teplej aj studenej farbe svetla a niektoré sa dajú stmievať. Tí, ktorí si radi robia veci svojpomocne, určite tiež poteší, že svetlá sa ľahko inštalujú, „opísala Fedrová a doplnila, že pri niektorých funkčných svietidlách sú aj senzory pohybu, ktoré dokážu rozpoznať deň a noc.

Minimalistický dizajn v univerzálnej bielej farbe

Dizajnovo sú svietidlá ladené do minimalistického štýlu – sú tenké (odpadá teda utieranie prachu, ako je tomu pri lustroch) a v univerzálnej bielej farbe.

„Odporúčame ich najčastejšie do miestností skôr praktického rázu, ako je chodba, schodisko, špajza, technická miestnosť, pracovňa, toaleta či kúpeľňa. Veľmi vhodné využitie nájdu aj v obchodoch či kanceláriách. A ak zvolíte zapustené bodovky, pekne osvietite tiež skrinky a poličky v knižnici. “

Philips 34345/31/P0 myBathroom Parasail - stropné svietidlo do kúpeľne
Philips 34345/31/P0 myBathroom Parasail – stropné svietidlo do kúpeľne |

Sú ideálne do miestností s nižším stropom

Súčasné novostavby sa na Slovensku stavajú už v nízkoenergetickom alebo pasívnom štandarde, pričom je často využívané nútené vetranie – rekuperácia. V praxi to znamená nutnosť rozvodov v podhľadoch a teda nižšie stropy.

Philips 50181/31/PN myLiving Enneper - zápustné bodové svietidlo
Philips 50181/31/PN myLiving Enneper – zápustné bodové svietidlo |

Práve kvôli malej výške sú funkčné svietidlá Philips vhodným riešením. Plastové difúzory zaistia rovnomerné svetlo po celej miestnosti a zabránia oslneniu. Vyberať môžete z hranatých aj kruhových, samozrejme v rôznych rozmeroch.

Zmeňte intenzitu svetla jedným klikom

Kolekcia funkčného osvetlenia Philips zahŕňa okrem prisadených svetiel aj zapustené svietidlá, vhodné do sadrokartónových podhľadov alebo napríklad do stien k osvetleniu schodiska. Konkrétne sa jedná o edície Meson, Pomeron a Marcasite.

Podhľadové bodovky Pomeron popri úspornosti a už uvedených ďalších výhod majú navyše funkciu SceneSwitch. Vďaka nej si jednoducho cez klasický vypínač na stene prepnete medzi tromi nastaveniami intenzity svetla (100%, 40% a 10%). Spoločne s intenzitou zmeníte aj teplotu chromatickosti. Pri 100% výkonu bude svietiť funkčné svetlo (2700 K) vhodné pre prácu, pri 40% výkonu prirodzené biele svetlo (2500 K) a keď bude svietidlo svietiť len na 10%, získate teplú zlatistú žiaru (2200 K), ktorá sa hodí k odpočinku.

www.feim.sk