Ako zaistiť v lete správne vetranie?

Správne vetranie je rovnako dôležité v lete ako v zime. V zime nechceme strácať príliš veľa tepla vetraním. V lete zase nechceme do interiéru púšťať príliš veľa tepla. Vlhkosť vzduchu v interiéri by mala byť vždy na príjemnej úrovni, bez ohľadu na ročné obdobie. Okrem toho je potrebné do domácnosti privádzať čerstvý vonkajší vzduch, aby sa znížil obsah oxidu uhličitého.

Prečo je správne vetranie v lete také dôležité?

Priemerná trojčlenná domácnosť vyprodukuje denne 7 až 15 litrov vody, ktorá sa rozptýli vo vzduchu miestnosti. Táto voda vzniká pri sprchovaní, umývaní alebo varení, a tiež pri dýchaní. Vlhkosť vzduchu zvyšuje aj sušenie bielizne v interiéri alebo prevádzka akvária. To sa stáva v dnešných dobre zaizolovaných domoch problémom, pretože izolácia zabraňuje prirodzenej výmene vzduchu.

V lete sa problém zvýšenej vlhkosti ešte znásobuje. Skôr či neskôr to môže viesť k vzniku plesní.Hlavným cieľom vetrania v lete je znížiť vlhkosť a teplotu v byte. Teplotu meriate teplomerom a vlhkosť vlhkomerom. Odporúča sa vetrať vtedy, keď je vonkajšia teplota a vlhkosť nižšia ako v byte. V lete je to zvyčajne skoro ráno a večer alebo v noci.

Zdroj: WOLF

7 tipov pre správne vetranie v lete:

  • Vetrajte nárazovo. Neotvárajte okná len na vetrací otvor – do obytného priestoru sa tak nedostane dostatok čerstvého vonkajšieho vzduchu.
  • Vždy, keď je to možné, vetrajte krížom – „prievanom“.
  • Po rannom vyvetraní by ste mali zatiahnuť závesy a stiahnuť žalúzie.
  • Vypnite všetky elektrické spotrebiče, ktoré práve nepotrebujete. Počas prevádzky produkujú dodatočné teplo
  • Po sprchovaní a kúpaní by ste mali vlhkosť alebo kondenzát v miestnosti utrieť uterákom a tiež vyvetrať.
  • Odsávač pár môže pomôcť znížiť vlhkosť v kuchyni.
  • Ak môžete, sušte bielizeň vonku.

Čerstvý vzduch a úspora energie

Vetranie je pre nás dôležité. Bežné vetranie oknami má svoje nevýhody. Inteligentnou alternatívou sú moderné domáce technológie. Riadené automatické vetranie obytných priestorov nepretržite zabezpečuje čerstvý, filtrovaný vzduch a zároveň šetrí náklady na vykurovanie.

Táto moderná technológia sa v súčasnosti používa najmä v novostavbách. Existujú však aj praktické riešenia na modernizáciu starších budov.

Zdroj: WOLF

WOLF CWL-2 – najtichšie a najkompaktnejšie vetracie jednotky na trhu

Centrálne vetracie jednotky rady CWL-2 pracujú, vďaka najnovšej technológii, mimoriadne ticho a veľmi nenápadne privádzajú do vášho domova čerstvý, filtrovaný vzduch. Rada CWL-2 je mimoriadne účinná. 99 % účinnosť rekuperácie tepla znamená nízke náklady na energiu a udržateľnú prevádzku.

Aktívny bypass zaisťuje príjemný chlad počas teplých letných nocí pre zdravý a kvalitný spánok. K dispozícii sú tri vetracie jednotky s rôznymi výkonmi: CWL-2-225, CWL-2-325 a CWL-2-400. Vetracie  jednotky CWL-2 využívajú najmodernejšie senzory na nepretržité meranie všetkých parametrov súvisiacich s kvalitou vzduchu.

Sú ideálnym riešením pre rodinné domy. Spĺňajú požiadavky na pasívne domy a šetria až 20 % nákladov na energiu. Ich inštalácia a údržba je rýchla a jednoduchá. A vďaka päťročnej záruke WOLF si môžete byť istí komfortom a bezpečnosťou.

Zdroj: WOLF

WOLF je expert na vnútorné prostredie

Kombináciou účinného vykurovania a riadeného vetrania možno v každej budove dosiahnuť zdravé vnútorné prostredie s výnimočným komfortom. Vytvárame kompletné riešenia, ktoré prinášajú zaujímavé výhody.

Zariadenia WOLF medzi sebou efektívne komunikujú a vďaka aplikácii WOLF SmartSet ich možno ovládať alebo regulovať na diaľku prostredníctvom smartfónu, tabletu alebo počítača. Kedykoľvek a kdekoľvek.

Zdroj: WOLF

Ďalšie informácie nájdete na: slovensko.wolf.eu.

Zdroj: PR článok spoločnosti WOLF Slovenská republika