betónová dlažba ALTERNO colormix Kamelo
Galéria(7)

Betón – ideálny materiál pre živú záhradu

Partneri sekcie:

Ideálna záhrada by mala svojim majiteľom ponúknuť miesto na relaxáciu, stretnutia, hry, pohyb, prípadne na pestovanie najrôznejších plodín.

Je to možné docieliť nielen pomocou uvedomelého rozmiestnenia vegetácie, ale aj pomocou stavebných prvkov z variabilného, stáleho a ideálne materiálu nevyžadujúceho údržbu, ktorý odolá rozmarom tunajšieho počasia. Tieto kritériá jednoznačne spĺňajú betónové komponenty, ktoré sú navyše cenovo veľmi priaznivé.

ALTERNO 2 colormix Kamelo
betónová dlažba RUVIDO pieskovcová
betónová dlažba ALTERNO colormix Kamelo
betónová dlažba LIMA karamelová
betónová dlažba ALMA melír žltá
betónová dlažba VEKTORIT colormix Vesuv

Variabilita betónu vyhovie takmer každému

Výrobcovia betónových komponentov ponúkajú spravidla takú širokú škálu produktov, že sa dá od jedného dodávateľa objednať všetok potrebný materiál a tým si značne zrýchliť prípravnú fázu, ako aj samotnú realizáciu.

Česká firma Presbeton ponúka jedno z najucelenejších portfólií betónových produktov u nás. Zapojenie interných architektov a dizajnérov do tvorby niektorých systémových radov zaručuje navyše vysokú estetickú kvalitu.

Konkrétna voľba stavebných prvkov vychádza z celého radu faktorov. Priania zákazníka, veľkosť a reliéf pozemku, podložie atď. Bez čoho sa však nezaobíde väčšina záhrad, sú spevnené plochy príjazdových ciest, chodníčky, prípadne terasa potrebná na vytvorenie pohodlného exteriérového posedenia.

betónová dlažba ALMA melír žltá

Výber podľa zaťaženia

Pri výbere dlažby je dôležité zohľadniť, na aký účel sa bude spevnená plocha používať a akému zaťaženiu bude vystavená. Príjazdové cesty ku garáži, prípadne plocha na odstavenie vozidla vyžaduje inú dlažbu ako terasa určená na posedenie.

Pre pochôdznu dlažbu stačí hrúbka dlaždíc od 33 do 50 mm. Plochy zaťažené ľahkou prevádzkou, kam sa radia príjazdové cesty a parkovacie státie pri rodinných domoch, musia dosahovať hrúbku dlaždíc od 60 do 70 mm. Okrem výberu dlaždíc je potrebné dodržať skladbu jednotlivých podkladových vrstiev, ktoré sa líšia aj v závislosti od zaťaženia a použitého typu dlažby.

betónová dlažba RUVIDO pieskovcová

Terasám sluší prirodzenosť

Na terasy, chodníčky a lemy bazénov ponúka spoločnosť Presbeton okrem klasickej dlažby aj úspešný rad liatych dlažieb NATURAL. Tieto dlažby sa vyrábajú s veľkým podielom ručnej práce. Vylievajú sa do foriem, kde potom dochádza k vytvrdnutiu.

Následne je povrch dlažieb ošetrený špeciálnou kompozitnou látkou. Dlhodobo to zvýrazňuje farebnosť a štruktúru použitých pohľadových betónov a zároveň povrch získava hodvábny lesk. Použitá impregnácia Protect System TOP potom účinne zabraňuje prenikaniu vody a usadzovaniu nečistôt a výrazne uľahčuje ich odstraňovanie.

Dlažby NATURAL veľmi vydarene imitujú napríklad kameň alebo drevo. Záleží preto len na zákazníkovi, akému typu povrchu dáva prednosť. Najucelenejším radom je jednoznačne systém BARK imitujúci drevo, z ktorého komponentov možno navrhnúť celú záhradu vrátane múrikov, terás, odpočinkových zón, schodov, cestičiek atď.

Dláždenie príjazdových ciest má svoje špecifiká

Pri dláždení príjazdových ciest, ktoré spájajú vonkajšiu komunikáciu napríklad s garážou umiestnenou na pozemku záhrady, je potrebné prispôsobiť výber dlažby predpokladanej prevádzke a zaťaženiu. V niektorých prípadoch možno siahnuť po vybraných typoch dlažieb NATURAL, inde už budú potrebné pevnejšie typy zámkovej alebo skladanej dlažby.

Záleží už len na voľbe architekta či preferenciách majiteľa, aký rozmer dlaždíc a farebnosť preferuje pre daný priestor. Farebnosť sa pohybuje od svetlých po tmavšie odtiene sivej, teplé odtiene žltej, béžovej a okrovej alebo terakoty. Pri výbere farby je dobré myslieť nielen na estetickú, ale aj funkčnú stránku, ktorá musí počítať s tým, že slnečným stranám vyhovujú jednoznačne svetlé odtiene z dôvodu menšieho prehrievaniu povrchu.

Viac na www.presbeton.sk.

ZDROJ: PR článok spoločnosti PRESBETON Nova, s.r.o.