stavebnictvo, BIM, stavba

Opravy a údržby zachraňujú prepad stavebníctva. Chýba nová výstavba

Partneri sekcie:

Stavebné práce na Slovensku v máji ostali približne na úrovni minulého roka, pri miernom medziročnom poklese o 0,3 percenta dosiahli celkový objem 381,9 milióna eur.

Stavebné práce na opravách a údržbe, aj práce na budovách sa medziročne zvýšili. Za vlaňajškom zaostávali nová výstavba a práce na inžinierskych stavbách. Objem stavebných aktivít vyšší ako pred pandémiou dosiahli len podielovo menej významné práce realizované v zahraničí, druhý mesiac po sebe bol nárast takmer dvojtretinový.

Stavebné podniky dosiahli v máji produkciu v objeme 433,2 milióna eur, v porovnaní s májom minulému roka sa zvýšila o 4,4 percenta. Vyplýva to z prieskumu Štatistického úradu (ŠÚ) SR, podľa ktorého stavebné práce naďalej zaostávali za úrovňou spred dvoch rokov. Ako informovala hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová, pokles oproti máju 2019 presiahol 8 percent.

Oproti aprílu 2021, po zohľadnení sezónnych vplyvov, bola stavebná produkcia nižšia o 1,7 percenta. Stavebné práce na Slovensku v máji ostali približne na úrovni minulého roka, pri miernom medziročnom poklese o 0,3 percenta dosiahli celkový objem 381,9 milióna eur.

V poklese boli práce realizované na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 5,9 percenta, naopak, aktivity v oblasti opráv a údržby zaznamenali medziročný nárast. Na produkcii tvoria síce nižší podiel, avšak takmer pätinovým nárastom (o 19,5 percenta) výrazne prispeli k spomaleniu poklesu.

Nárast prác v zahraničí

Za úrovňou pred pandémiou zaostávali celkové stavebné aktivity na domácom trhu o viac ako desatinu predovšetkým vplyvom nižších aktivít v podielovo významnejšej produkcii na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií, opravy a údržba zaostávali už len o necelé dve percentá.

V štruktúre podľa výrobného zamerania boli v medziročnom poklese práce na inžinierskych stavbách, ktoré okrem iného zahŕňajú aj výstavbu diaľnic. Pokles bol výrazný, a to o 10,5 percenta. Naopak, podľa ŠÚ SR tretí mesiac po sebe rástli práce na výstavbe budov, v máji sa zvýšili o 5,2 percenta. Obidve zložky však naďalej zaostávajú za úrovňou spred dvoch rokov.

Výrazne sa zvýšili stavebné práce realizované v zahraničí. Druhý mesiac po sebe bol medziročný nárast nad 60 percent, v máji dosiahol 62,6 percenta. Zároveň druhý mesiac po sebe presiahli aj úroveň spred dvoch rokov. Na celkovej produkcii stavebníctva sa však podieľali len necelými dvanástimi percentami.

Od začiatku januára do konca mája dosiahli stavebné práce objem viac ako 1,74 miliardy eur, oproti rovnakému obdobiu roka 2020 klesli o 4,1 percenta. V rámci domácej produkcie klesli práce na podielovo významnejšej novej výstavbe o 10,1 percenta. Práce na opravách a údržbe sa od začiatku roka medziročne zvýšili o 1,5 percenta.

SITA