Možnosti zvýšenia bezpečnosti na stavbe pomocou Doka – bezpečnostných systémov

Stavebné projekty sú čoraz náročnejšie, ale zároveň sa majú realizovať rýchlejšie a hospodárnejšie. Nesmie to však byť na úkor bezpečnosti. Bezpečnosť pri práci na stavbe je veľmi dôležitá a v posledných rokoch sa na ňu kladie čoraz väčší dôraz. Spoločnosť Doka aktívne reaguje na tieto požiadavky, zdokonaľuje existujúce a vyvíja nové debniace systémy, ktoré je možné na stavbách efektívne využívať.

Bočný ochranný systém Xsafe Z

Bočný ochranný systém Xsafe Z je jednou z najľahších zábran proti pádu na našom trhu. Vďaka optimalizovanej konštrukcii je ochranná mreža ľahká, stabilná a zhotovená v súlade s normou EN 13374 triedy A.

Ochranná mreža Xsafe Z má hmotnosť len 13,3 kg, čím podporuje produktívnu a bezpečnú prácu na hrubej stavbe. Malý počet jednotlivých dielov a zrozumiteľná logika systému umožňuje rýchlu montáž na okraji konštrukcie. Ochrannú mrežu Xsafe Z dokážeme dodať v akejkoľvek farbe podľa želania zákazníka.

Mreža bočného ochranného systému Xsafe Z s hmotnosťou len 13,3 kg je jednou z najľahších zábran proti pádu na našom trhu.
Mreža bočného ochranného systému Xsafe Z s hmotnosťou len 13,3 kg je jednou z najľahších zábran proti pádu na našom trhu. | Zdroj: Doka Slovakia

Bočný ochranný systém XP

Tento bezpečnostný systém je univerzálnym bezpečnostným riešením pre všetky bočné ochrany. Je optimálne prispôsobený Doka-systémom – bez ohľadu na to, či ide o stenové debnenie, stropné debnenie, zabezpečenie okraja stropov alebo zabezpečenie proti pádu na hrubej stavbe.

Disponuje funkciou Easy-click, ktorá umožňuje jednoduchú a rýchlu montáž a demontáž stĺpika zábradlia XP 1,20 m bez náradia a poskytuje automatické zabezpečenie proti nadvihnutiu. Použitím stĺpika špeciálne vyvinutého na podloženie sa môže systém rozšíriť na výšku mreže 1,80 m.

Prenajímateľný bočný ochranný systém XP na zabezpečenie voľného okraja hrubej stavby alebo akéhokoľvek Doka-debnenia.
Prenajímateľný bočný ochranný systém XP na zabezpečenie voľného okraja hrubej stavby alebo akéhokoľvek Doka-debnenia. | Zdroj: Doka Slovakia

Doka – bezpečnostné siete

Doka bezpečnostné siete sú predmontované celky, ktoré je možné použiť na ľubovoľnú konštrukciu a prispôsobiť akémukoľvek tvaru. Siete sú k dispozícii v dvoch variantoch: štandardná šírka a extra široký variant.

Rôzne dĺžky sietí sa perfektne prispôsobia požiadavkám a potrebám stavby. Výhodou týchto sietí je, že sú trojvrstvové a zachytia padajúce predmety i najjemnejšie úlomky stavebnej sute. Sú odolné proti vysokému zaťaženiu vetrom a odolné voči poškodeniu slnkom.

Doka-bezpečnostné siete na administratívnej budove Eurovea 2
Doka-bezpečnostné siete na administratívnej budove Eurovea 2 | Zdroj: Doka Slovakia

FreeFalcon – mobilné zariadenie na zabezpečenie proti pádu

FreeFalcon predstavuje ideálnu kombináciu bezpečnosti a slobody pohybu. Ak je nevyhnutné pracovať na hrane pádu, osoba sa zaistí o toto mobilné zariadenie. Bezpečnosť osoby je zaistená vďaka závesnému miestu nad hlavou. Tento systém ponúka rozsah pohybu až 360° do vzdialenosti 10 m.

Výhody systému FreeFalcon:

  • ihneď použiteľný bez kotvenia do stavebnej konštrukcie, preto nevznikajú náklady na projektovanie, montáž a samotné kotvenie
  • nevznikajú žiadne zásahy do statiky stavebnej konštrukcie
  • jednoduché horizontálne premiestnenie len jednou osobou pomocou ručného paletového vozíka
FreeFalcon – mobilné zariadenie na zabezpečenie proti pádu bolo nasadené pri výstavbe komplexu Eurovea 2
FreeFalcon – mobilné zariadenie na zabezpečenie proti pádu bolo nasadené pri výstavbe komplexu Eurovea 2 | Zdroj: Doka Slovakia

Ochranný štít Xclimb 60

Pomocou ochranného štítu Xclimb 60 sa stavebné práce na najvrchnejších úrovniach výškového objektu realizujú s vysokou bezpečnosťou a dokonalou ochranou pred poveternostnými vplyvmi. Ochranný štít Xclimb 60 je hydraulicky šplhajúci systém, ktorý sa však pri voľnej kapacite žeriava môže rýchlo premiestňovať aj pomocou žeriava.

Tento systém je možné premiestňovať do ďalšieho pracovného záberu aj pri vysokých rýchlostiach vetra, a to vďaka trvalému vedeniu po stavebnom objekte (t.z. nepretržité spojenie systému so stavebným objektom). Viaceré varianty opláštenia poskytujú optimálne riešenie prispôsobené každej požiadavke a pracovným podmienkam.

Ochranný štít Xclimb 60 nasadený pri výstavbe výškových objektov SkyPark
Ochranný štít Xclimb 60 nasadený pri výstavbe výškových objektov SkyPark | Zdroj: Doka Slovakia

www.doka.sk

Zdroj: PR článok DOKA Slovakia, Debniaca technika s.r.o.