Partner sekcie:
 • Stavmat
 • SKSI

Geberit stráži kľudný spánok

image 76297 25 v1

Všetko sa začína projektomO akustické pohodlie je vhodné sa postarať už vo fáze projektu a stavby, a to v dvoch smeroch – navrhnutím akusticky optimalizovaných dispozícii a použitím vhodných stavebných materiálov. Pri navrhovaní dispozičného riešenia architekt rozhoduje o tom, či a akým spôsobom umiestniť izby so zvýšenými nárokmi na útlm hluku vedľa kúpeľní, toaliet a kuchýň.

Pre spálne existujú iné akustické normy než pre ostatné miestnosti, napríklad kuchyne. Túto situáciu je treba zohľadniť dopredu. Táto problematika sa riadi normami, ktoré sa budú v budúcnosti presadzovať v stále väčšom počte krajín Európskej únie. Normy, ako napríklad DIN 4109, stanovujú limity a minimálne požiadavky na zvukovú izoláciu. Aj v krajinách, kde nie sú povolené hladiny hluku upravené zákonom, môžu investori získať od realizačnej firmy zmluvný záväzok na dodržanie určitých štandardov.

Riešenia Geberit

Inštalačné systémy Geberit Duofix a Geberit GIS. Samonosné inštalačné prvky inštalačných systémov Geberit Duofix a Geberit GIS obmedzujú hluk šíriaci sa konštrukciou. Inštalačné systémy a sanitárne zariadenia sú oddelené od konštrukcie budovy, a preto nevznikajú zvukové mosty do susedných miestností. So súpravou akustických izolácií možno keramické prvky nástenných WC efektívne akusticky izolovať od stien.

Kanalizačné systémy Geberit sú orientované na budúcnosť a spoľahlivo spĺňajú normy protihlukovej a protipožiarnej izolácie.

Geberit Silent-db20. K moderným metódam zvukovej izolácie patrí potrubný systém Geberit Silent-db20 s integrovaným útlmom hluku. Dôležitými faktormi pre zvukovú izoláciu sú:

 • Rúry Geberit Silent-db20 majú vyššiu hmotnosť než bežné odpadové rúry. Vyrobené sú z polyetylénu vystuženého minerálmi. Prítomnosť minerálov zvyšuje hmotnosť rúr a tvaroviek a znižuje prirodzené vibrácie a hluk.  
 • Rúry majú v kritických nárazových zónach rebrovanie, ktoré tlmí hluk.
 • Systémové objímky s izolačnou vložkou akusticky oddeľujú kanalizačné potrubie od stien a od stropu. To zabraňuje prenosu hluku stavebnými konštrukciami až k uchu hosťa spiaceho vo vedľajšej izbe.

Odpadové potrubie Geberit Silent-db20 je odpadové potrubie so zvýšeným útlmom hluku, ktoré má navyše hydraulicky optimalizované tvarovky, čo umožňuje vyššie zaťaženie odpadového potrubia.

Geberit Silent-PP. Potrubný systém Geberit Silent-PP je vhodný pre rýchle, účinné a akusticky optimalizované inštalácie kanalizačných systémov budov. Systém má tri kľúčové prvky pre optimálnu protihlukovú izoláciu:

 • Hydraulicky optimalizovaný: Rúry sú vyvinuté tak, že aj pri menšej veľkosti zvládnu odviesť vyšší objem splaškov vo zvislom potrubí. Tým sa znižujú priestorové nároky pre odpadové šachty, čo šetrí peniaze a umožňuje zväčšiť obytný priestor.
 • Akusticky optimalizovaný: Zvýšená odtoková kapacita potrubia znižuje hluk vznikajúci v odpadovom potrubí. Hrdlový kanalizačný systém Geberit Silent-PP sa ideálne hodí pre zvislé odpadové potrubie a pre rýchle a zvukovo optimalizované napojenie ležatého potrubia v jednotlivých podlažiach.
 • Hospodárny: Vzhľadom k jeho nízkej rozťažnosti a vysokej kruhovej tuhosti môže byť potrubie inštalované bez dilatačných objímok a je trvalo utesnené. Robustné, minerálmi vystužené trojvrstvové rúry možno tiež skladovať vonku vďaka ich odolnosti voči UV žiareniu.

Kanalizačný systém Geberit Silent-PP je ideálny pre odbočky zvislého potrubia vo viacpodlažných budovách alebo ako integrovaný kanalizačný systém v jedno- a dvojgeneračných rodinných domoch.

Pre optimálny pomer cena výkon je najvhodnejšie kombinovať potrubné systémy Geberit Silent-PP a Geberit Silent-db20.
Na napojenie umývadiel, spŕch a toaliet k zvislému odpadovému potrubiu sa osvedčili cenovo výhodné prípojky zásuvného kanalizačného systému Silent-PP. Vo zvislom potrubí potom prichádza na rad Silent-db20. Tieto dva systémy sú navzájom kompatibilné a pre vytvorenie tesných a nerozpojiteľných spojení medzi dvomi systémami sú k dispozícii prechodky s výstupkami z ušľachtilej ocele.

Päť krokov ku kľudu a tichu

 1. Zistite, aké miestnosti treba izolovať: Kľud a ticho sa začína správnou priestorovou dispozíciou budovy. Zvláštnu ochranu pred hlukom vyžadujú hlavne spálne a obývacie izby.
 2. Používajte moderné predstenové inštalácie: Kúpeľne s predstenovými inštaláciami nielen moderne vyzerajú, ale zároveň poskytujú kvalitný základ zvukovej izolácie.
 3. Žiadny kontakt so stavebnou konštrukciou: Izolačný materiál umiestnený na správne miesta, napríklad tam, kde sa WC misa dotýka steny, preruší prenos zvukových vĺn do konštrukcie budovy.
 4. Vyberte si akusticky optimalizované výrobky: Potrubné a inštalačné systémy Geberit sú navrhnuté a vyrobené pre optimálnu protihlukovú izoláciu.
 5. Požadujte viac, než nevyhnutné minimum: Projektanti a inštalatéri by mali dodržovať akustické normy aj vtedy, keď nie sú priamo vyžadované zákonom. Technickí poradcovia firmy Geberit vám pri tom radi pomôžu.

Laboratórium Geberit pre stavebné technológie a akustiku bolo otvorené v roku 1997 a v našom odbore sanitárnej techniky nemá obdoby. Jeho súčasťou je mimo iného aj skúšobná veža, ktorá je zvukovo odizolovaná od okolitého sveta.

Laboratórium Geberit pre stavebné technológie a akustiku bolo otvorené v roku 1997 a v našom odbore sanitárnej techniky nemá obdoby. Jeho súčasťou je mimo iného aj skúšobná veža, ktorá je zvukovo odizolovaná od okolitého sveta.

www.geberit.sk/akustika

ZDROJ: PR článok spoločnosti Geberit Slovensko, s.r.o.