graf, prepad

Stavbárom robia problémy zrušené a odložené zákazky. Začali prepúšťať

Korona kríza najviac dopadla na zákazky stavebných spoločností, ktoré boli rušené alebo odkladané. V priemere toto zníži zisk spoločnostiam až o 28 %. Vyplýva to z Polročnej analýzy slovenského stavebníctva spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research.

Aj keď je stavebníctvo jedným z posledných sektorov, do ktorých kríza dorazí, COVID-19 už zamiešal kartami väčšine firiem. Začínajú sa rušiť zákazky a na rad prišli aj prepúšťania. V analýze CEEC Research 62 percent opýtaných uviedlo, že koronavírusová kríza so sebou priniesla zrušenie či odloženie zákazky a s tým spojené zníženie zisku celej spoločnosti. Zisk pritom v priemere klesol o takmer tretinu. Náklady naopak stúpli, keďže spoločnosti museli v súvislosti s opatreniami nakúpiť nové vybavenie. 

Do situácie, kedy spoločnosti boli nútené prepúšťať, sa dostalo 16 percent opýtaných. O prácu prišli prevažne ľudia na robotníckych pozíciách (53 percent z prepustených) Spoločnosti tiež čelili iným problémom, než sú vyššie uvedené, medzi ktoré patrí napríklad spomalenie tendrov, uzatvorenie hraníc a s tým spojené obchodné problémy, alebo spomalenie pracovnej činnosti (9 percent).

Necelá tretina firiem sa ale tiež priklonila k zníženiu počtu externých pracovníkov. Ďalšia desatina prepúšťala vyšší či stredný management (12 percent) a najmenej z opýtaných prepúšťalo nižší management (6 percent).

Spoločnosti prepúšťali predovšetkým preto, že očakávajú do budúcnosti nižšiu vyťaženosť a s tým spojený nižší objem práce (76 percent). Dve tretiny boli nútené prepúšťať z finančných dôvodov (65 percent). Viac ako desatina opýtaných sa potom priklonila k reštrukturalizácii spoločnosti (12 percent).

Veronika Rajničová