bytovy dom

Pokles cien nehnuteľností je nepravdepodobný. V raste stále vedie Bratislavský kraj

Najvýraznejší podiel na raste cien má Bratislavský kraj, ceny rástli tiež v Banskobystrickom a Prešovskom kraji.

Priemerná cena nehnuteľností na bývanie vzrástla za rok 2020 o 11,9 percenta oproti roku 2019. Vyplýva to z analýzy úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska.

„Konkrétne údaje za 4. štvrťrok 2020 ukazujú mierne spomalenie medzikvartálneho rastu. Najvýraznejší podiel na raste cien má Bratislavský kraj. Ceny rástli tiež v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, vo zvyšných krajoch dochádzalo buď k stagnácii cien, alebo aj k miernemu poklesu,“ uvádza sa v analýze. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku rástli predovšetkým ceny dvojizbových a trojizbových bytov.

Najväčší podiel má Bratislavský kraj

„Očakávané zhoršenie vývoja na trhu práce negatívne vplýva na dostupnosť bývania. Nižšia ponuka nehnuteľností v minulom roku podporuje rastúci trend cien nehnuteľností,“ vysvetľujú analytici ÚMS a dodávajú, že v medziročnom porovnaní sú ceny bývania o 16 percent vyššie ako v rovnakom období predchádzajúceho roku.

„Priemerná cena bývania v 4. štvrťroku 2020 vzrástla medzi štvrťrokmi o približne 60 eur za meter štvorcový na hodnotu 1852 eur za meter štvorcový. Najvýraznejšie sa na raste podieľa Bratislavský kraj, jeho príspevok tvorí 92 percent celkového cenového rozdielu medzi štvrťrokmi. Negatívny príspevok majú tri kraje – Trenčiansky, Trnavský a Nitriansky,“ doplnili analytici.

Ceny nehnuteľností neklesnú

„Výsledkom štatistík je veľmi nízka pravdepodobnosť klesania cien nehnuteľností na bývanie v blízkej budúcnosti. Dopyt bude podporovaný nízkymi úrokovými sadzbami a ponuka bude dobiehať len veľmi pomaly,“ vysvetľujú analytici ÚMS s tým, že nemôžeme počítať ani s prípadným nasýtením dopytovej stránky trhu, keďže štatistiky Eurostatu ukazujú, že dlhé roky dochádzalo k akumulácii dopytu.

„V prípade cien nehnuteľností teda bude ďalšia situácia najviac závisieť od sekundárneho trhu rezidenčných nehnuteľností, čiže od toho, do akej miery budú aktuálni vlastníci ochotní predávať svoje byty či domy,“ uzavreli.

© SITA Slovenská tlačová agentúra