Košice

Ceny bytov ďalej stúpajú. Najviac zdraželi v centre Košíc

Cena dvojizbových bytov v centre Košíc vzrástla o 14 percent a trojizbové byty zdraželi o viac ako 20 percent.

Druhá vlna pandémie rast cien nehnuteľností nezastavila, najviac zdraželi byty v košickom centre. Vyplýva to z údajov realitného portálu Nehnuteľnosti.sk. „Po miernom koncoročnom útlme sa rastové krivky cien bytov opäť pozdvihli. V prvom kvartáli 2021 sa najvyššie nárasty výnimočne netýkajú hlavného mesta, ale skôr regiónov,“ uvádza portál a tým, že cena dvojizbových bytov v centre Košíc vzrástla o 14 percent a trojizbové byty zdraželi o viac ako 20 percent.

„Na jeseň minulého roka sa dynamický rast cien bytov spomalil, prvý štvrťrok 2021 však ukázal, že záujem o nové bývanie na Slovensku ešte zďaleka nie je uspokojený,“ konštatuje portál. Dopyt po dvojizbových bytoch opäť vytlačil za tri mesiace ich ceny v Žiline, Bratislave I, Trenčíne aj Banskej Bystrici, ale najmä vo všetkých mestských častiach Košíc.

Výnimka na trhu

„Menšie byty vo východnej metropole zdraželi od Silvestra v priemere o 10,5 percenta a medziročne o 19 percent, najväčšie extrémy však môžeme vidieť v centre Košíc,“ upozornil portál a dodal, že za dvojizbový byt tam dnes záujemca zaplatí priemerne 128-tisíc eur, čo je o 14,3 percenta viac ako pred štvrťrokom a o 25,5 percenta viac ako pred rokom.

„Situácia na realitnom trhu v Košiciach svedčí o akútnom nedostatku bytov vo všetkých segmentoch. Cena trojizbových bytov sa v centre Košíc za prvý kvartál zvýšila o 20,6 percenta a mierne tam vzrástli aj nájmy, napriek tomu, že na celom Slovensku už niekoľko mesiacov klesajú,“ približuje analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.

Segment trojizbových bytov bol v prvom kvartáli celkovo ustálený. Okrem časti Košice I, Žiliny, bratislavského Ružinova a Nového Mesta ich ceny rástli len minimálne, v Prešove a v časti Košice III dokonca klesli. „Byty s väčšou metrážou predstavujú stabilné bývanie pre väčšie rodiny a nie je o ne taký vysoký záujem, ako o štartovacie bývanie pre mladé páry, či investičné menšie byty,“ dodáva Pružinský.

SITA