image 62916 25 v1
Galéria(10)

Zabývaný funkcionalizmus

Mestská časť Bratislava-Rusovce je žiadanou lokalitou hlavného mesta, ktorá poskytuje možnosť bývania s „nádychom vidieka“, a zároveň má blízke väzby na občiansku vybavenosť a ostatné výhody mestského prostredia. Popri výbere vhodného územia na výstavbu je však rovnako dôležitý i výber samotnej stavby. Vhodný príklad, ako môže v súčasnosti vyzerať moderný rodinný dom, ktorý vyniká v spleti katalógových projektov, predstavuje ateliér RULES architekti. 

1 titulna fotka
2
3
4
5
6
7
8

„Architektonická kompozícia domu pozostáva z geometrických tvarov a je podriadená funkciám vnútorných priestorov.“

Dvojpodlažný objekt rodinného domu zastrešený plochou strechou je hmotovo rozdelený na dve časti po horizontálnej línii. Na fasáde prízemia je nanesená tenkovrstvová paropriepustná omietka v bielej farbe, druhé podlažie charakterizuje prevetrávaná fasáda z veľkoplošných kompozitných dosiek s dizajnom prírodného dreva. Medzi pútavé prvky architektonického návrhu patria pásové okná či zasklená južná fasáda.

Konštrukcia stavby je založená na základových pásoch v kombinácii so základovými pätkami podľa zaťaženia. Zvislé nosné konštrukcie tvoria železobetónové konštrukčné prvky, ktoré zvládnu namáhanie stavby, v kombinácii s keramickými tvarovkami zateplenými minerálnou vlnou. Jednoplášťová plochá strecha je pokrytá vymývaným štrkovým posypom.
 

„Dispozícia je navrhnutá s veľkým ohľadom na fungovanie obyvateľov, preto je asymetrická a nepravidelná.“

Prízemie tvorí prevažne otvorená dispozícia dennej časti. Okrem obývacej izby s veľkorysou kuchyňou a jedálenskou časťou tu nájdeme aj izbu pre hostí. Podlažie dopĺňajú hygienický uzol, technické a skladové priestory. Súčasťou prízemia je aj garáž pre dve vozidlá.

Jednoramenným schodiskom sa dostaneme do pokojnej nočnej časti domu. Tu nájdeme tri priestranné spálne komfortne vybavené dvoma hygienickými uzlami, práčovňu a úložné priestory.

Rozsiahla plocha obytnej časti dovoľuje priestranné usporiadanie jednotlivých funkcií, prepojenie s exteriérom formou veľkého zasklenia dojem veľkosti násobí.
    

Využitie pásových okien prináša panoramatický výhľad z jednotlivých spální do okolia.

Autor projektu: RULES architekti, www.rules.sk
Autor vizualizácií: RULES, s. r. o.
Autor fotografií RULES, s. r. o.
Realizačná firma: MATISTAV, s. r. o.
Autorka článku: Ing. arch. Paulína Oravcová