image 86093 25 v1
Galéria(6)

Víťazný projekt bude najvyššou stavbou s drevenou konštrukciou v Škandinávii

Mestečko Skellefteå leží v severnom Švédsku takmer na polárnom kruhu. O drevené stavby v ňom nie je núdza, tradícia nepustí. Pre nový kultúrny dom je drevená konštrukcia samozrejmým riešením.

01
02
03
04
05

Architektonickú súťaž na nové kultúrne centrum s hotelom zorganizovalo mesto v spolupráci so Švédskou asociáciou architektov. Prihlásilo sa do nej 55 súťažiacich z desiatich krajín, vyhrali architekti zo štúdia White Arkitekter. Nejde pritom o žiadnu maličkosť, bude to 19-poschodová stavba s výškou 76 m. Do svojich útrob s rozlohou takmer 25 000 m2 pojme krajské divadlo, múzeum Anny Nordlanderovej, umeleckú galériu, mestskú knižnicu a 16-poschodový štvorhviezdičkový hotel.

Stavba bude dokončená v roku 2019

Nový život v meste

„Kultúrne centrum v Skellefteå jednoducho musí byť postavené z dreva!“ tvrdí Oskar Norelius, vedúci architekt z White Arkitekter. „Vzdáme tým poctu tradícii a zároveň dúfame, že pri výstavbe budeme spolupracovať s miestnymi spracovateľmi dreva.“ „Chceli sme budovu otvoriť pre všetkých, nielen pre milovníkov umenia. Transparentná fasáda ponúkne okoloidúcim možnosť nazrieť dnu a sledovať akoby zo zákulisia, ako sa pripravujú nové výstavy,“ dopĺňa Oscarov kolega Robert Schmitz.

Z hotelových izieb budú mať hostia výhľad do ďalekej krajiny. Od kultúrneho centra predstavitelia mesta očakávajú, že do ich tridsaťtisícového mestečka prinesie svieži závan umenia, kultúry a nového života. Víťazný návrh rieši úlohu kultúrneho centra v širšom kontexte, nielen ako solitér. Architekti mysleli aj na cyklistické prepojenia s nábrežnou promenádou rieky Skellefteälven, ktorá mestom preteká, pričom na brehu bude vybudované vysunuté javisko ako malý kultúrny satelit.

Zasklené fasády prepoja interiér s exteriérom.

So zelenou čiapkou

Drevenú rámovú konštrukciu obalí sklenená fasáda. Základnou myšlienkou návrhu je maximálna flexibilita priestorov. Posuvné a vyberateľné steny splnia akékoľvek požiadavky na veľkosť výstavných sál či konferenčných miestností. Sklo na fasáde bude odrážať oblohu, ale ponúkne aj pohľad na fantastický drevený strop vo vstupom foyer, ktorého masívna konštrukcia z lepených nosníkov zosilnená oceľovou priehradovinou, bude viditeľná aj z ulice.

Ambiciózna stavba je naprojektovaná tak, aby odolala drsnému severskému podnebiu, nízkoenergetický koncept je samozrejmosťou. Budova bude mať zelenú strechu, ktorá bude fungovať ako dodatočná tepelná a zvuková izolácia a zároveň pojme aj dažďovú vodu. Víťazný projekt by mal byť zrealizovaný do roku 2019, potom bude bude najvyššou stavbou s drevenou konštrukciou v Škandinávii.

Kultúrne centrum a hotel

Miesto: Skellefteå, Švédsko
Investor: Mesto Skellefteå
Architekti: White Arkitekter
Hlavní architekti: Oskar Norelius, Robert Schmitz
Konštrukcia: Dipl.-Ing. Florian Kosche AS (DIFK)
Realizácia: 2019 (predpoklad)

Zasklené fasády prepoja interiér s exteriérom.

Text: Mária Nováková   

Dokumentácia: White Arkitekter

Článok bol uverejnený v časopise ASB 8-9/2016.