V susedstve s kaštieľom. Poznáme víťazný návrh bývania pre seniorov v Prievoze

obcianska stavba
Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Víťazný návrh od architektonického tímu Superatelier vybrala porota z 56 súťažných návrhov.

Odborná porota vyhodnotila architektonickú súťaž na nájomný bytový súbor v Bratislave určený na komunitné bývanie pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze. V tlačovej správe o tom informovala Marcela Glevická z komunikačného oddelenia Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

„Ide o komorný projekt s nízkou zástavbou. Víťazný návrh od architektonického tímu Superatelier vybrala porota z 56 súťažných návrhov,“ uviedla Glevická. Architektonickú súťaž na nájomný bytový dom vyhlásilo v októbri minulého roka hlavné mesto, MIB a spoločnosť Metro.

V susedstve s kaštieľom

„Víťazný návrh počíta s ôsmimi menšími objektmi s 20 jednoizbovými a 10 dvojizbovými bytmi, usporiadanými tak, aby vytvárali prirodzený priehľad na Csákyho kaštieľ od vstupu do územia,“ vysvetlila hovorkyňa. Tiež dodala, že kaštieľ v susedstve od 50. rokov pôsobí aj ako geriatrické sanatórium. Využitie pozemku na byty pre seniorov tak vyvážene zapadá do lokality.

„Návrh zároveň v najväčšej miere rešpektuje aj bohatú zeleň, ktorá sa na pozemku nachádza,“ doplnila. Nájomné bývanie prevažne pre seniorov vznikne na mestskom pozemku susediacom s Csákyho kaštieľom. Ten vlastní Kongregácia Dcér sv. Františka Assiského, Slovenská provincia.

obcianska stavba
Vizualizácia víťazného návrhu od ateliéru Superatelier. | Zdroj: Facebook / Matúš Vallo má rád Bratislavu

Zber dažďovej vody

„Komunitný charakter návrhu prepája novovytvorené centrálne nádvorie zimnou záhradou, ktorá bude ponúkať širokú škálu aktivít. V nádvorí sa bude koncentrovať spoločenský život obyvateľov a obyvateliek, cez nádvorie budú zároveň aj vchádzať domov,“ vysvetlil MIB.

Dodal, že porota prihliadala aj na požiadavky susediacich obyvateľov, ktoré vzišli z participatívneho procesu, v ktorom susedia deklarovali, že preferujú nižšiu zástavbu a komornú atmosféru.

Víťazný návrh zároveň vytvára odkaz na objekty bývalých skleníkov. Do projektu navrhuje aj nové skleníky, ktoré budú zároveň dopĺňať komunitné zameranie celého projektu. „Bude zabezpečený zber dažďovej vody zo striech, ktorá sa využíva v záhrade na polievanie rastlín a ako úžitková voda,“ doplnil MIB.

obcianska stavba
Vizualizácia víťazného návrhu od ateliéru Superatelier. | Zdroj: Facebook / Matúš Vallo má rád Bratislavu

Nové súťaže čoskoro

MIB v minulom roku zrealizoval architektonickú súťaž pre nájomné byty na Terchovskej ulici, z ktorej vzišiel víťazný návrh pre bytový súbor vybraný odbornou porotou spomedzi 76 návrhov.

„Aj v roku 2021 MIB pokračuje v plánoch vyhlasovať nové súťaže na mestských pozemkoch zamerané na oblasť nájomného bývania,“ uzavrel MIB.

mapa
Situácia. | Zdroj: Facebook / Matúš Vallo má rád Bratislavu
© SITA Slovenská tlačová agentúra