Sieť City Center prichádza na Slovensko
Galéria(3)

Sieť City Center prichádza na Slovensko

Slovensko je pre zahraničných developerov aj po príchode mnohých predchádzajúcich stále lákavou krajinou. Zatiaľ čo tí, ktorí prichádzali na Slovensko medzi prvými, sa sústreďovali najmä na Bratislavu a následne na väčšie mestá, teraz sa dostávajú na rad i stredne veľké mestá, kde je dopyt po retailových komplexoch stále nenasýtený. Veľkomestský štýl nakupovania „pod jednou strechou“ sa stáva lákavým aj pre obyvateľov menších miest a developeri to vedia. Odpoveďou slovensko-rakúskej investorskej skupiny ALFA Development, s. r. o., ktorá nadviazala na rakúsky projekt, je sieť nákupných stredísk City Center.

City Centrá, ktoré budú postupne pribúdať vo viacerých slovenských mestách s počtom obyvateľov od 10-tisíc, budú veľkoplošnými maloobchodnými predajňami umiestnenými zvyčajne v dobre dopravne napojených oblastiach širšieho okolia centier slovenských miest. Cieľom investora je doplniť a rozšíriť paletu ponuky. Prvé dva projekty vo Zvolene a v Lučenci už majú stavebné povolenie. Výstavba sa nedávno začala a stavby týchto dvoch centier by sa mohli kolaudovať už v polovici októbra tohto roku. Po týchto dvoch projektoch by mali priebežne pokračovať práce na City Centrách v Ružomberku. Centrá v Komárne a Banskej Bystrici by sa mali začať stavať na jar budúceho roku a v ďalšej etape by malo pribudnúť nákupné centrum aj v Bratislave-Petržalke a v Nitre.

Koncept City Centier si rakúsky investor Immoproject už mal možnosť overiť na pilotných projektoch v Rakúsku – nedávno sa otvorili centrá v mestách Braunau a Peuerbach. V priebehu budúcich piatich rokov pribudnú centrá nielen v rakúskych mestách Kitzbühel, Lienz a Bad Fischau, ale aj v krajinách strednej a východnej Európy – napr. v Chorvátsku a Česku. Spolu by tak vznikla sieť 15 až 20 nákupných centier.

Koncept City Centier nám priblížil Ing. arch. Adam Cifra, projektant slovenskej pobočky spoločnosti DELTA Projektconsult: „City Centrá budú jednoduchšou alternatívou bratislavských nákupných centier, pričom sa však bude dbať na vysokú úroveň služieb, architektúry i celkového konceptu. Okrem jednej väčšej prevádzky ponuku doplnia viaceré menšie predajne, ako sú módne butiky, obuv, športové predajne, drogéria, potraviny, ale aj služby ako pošta, lekáreň a pod. Prístup do týchto prevádzok radených vedľa seba nie je z interiérovej pasáže, ale priamo z exteriéru prekrytého markízou. Šetrí to nakupujúcemu čas, keďže nemusí vchádzať do celého komplexu spoločným vchodom a prechádzať sa dlhou pasážou, pokiaľ chce navštíviť len jednu predajňu.“ Dodajme, že s príchodom týchto nákupných centier príde na Slovensko i nová sieť predajní potravín.

City Centrá sa budú vyznačovať spoločnou koncepciou nielen z hľadiska architektúry, ale aj jednotným vystupovaním na trhu a vytvorením Corporate Identity, čím by sa mali vryť do povedomia širokej verejnosti. Charakteristickým vzhľadovým prvkom sú zelené stenové dosky, ktoré lemujú stavebné objekty. Konštrukciu centier tvorí železobetónový skelet so zasklenou prednou fasádou, ostatný obvodový plášť tvoria sendvičové výplňové panely charakteristickej zelenej farby. V súčasnosti sa investor už rozhodol pre dodávateľa stavieb vo Zvolene a v Lučenci. Má ním byť veľká rakúska realizačná spoločnosť Alpine.

Názov: City Center
Miesta výstavby: Zvolen, Lučenec, Ružomberok, Banská Bystrica, Komárno, Nitra, Bratislava-Petržalka
Investor: ALFA Development, s. r. o.
Generálny projektant: DELTA Projektconsult
Generálny dodávateľ: Alpine

(mj)
Vizualizácie a grafické prílohy: DELTA Projektconsult GmbH