Rekonštrukcia domu s rozšírením: „Stará a nová Morava“

Partneri sekcie:

„Old and new_morava“ je výstižný názov premeny starého domu na Morave. Jej súčasťou bola prístavba k starému domu. Vďaka rekonštrukcii domáci získali potrebný priestor na oddych, prácu i zábavu.

Mottom architektonického ateliéru ID_arch je maximálne pochopenie a vnímanie všetkých súvislostí, doplnené snahou o múdre a vzrušujúce riešenia. Okrem samotných návrhov domov riešia aj finálnu realizáciu interiéru.

Biele tehly v kuchyni
Veľké okno spája exteriér a interiér novej prístavby
Zastrešená terasa
Sofa v relaxačnej zóne domu
Zasúvacie dvere
Záhradný nábytok
záhradná tersa pri dome
Vstupná hala

Architektka Ivana Dombková tvrdí, že: „Neexistuje malá a veľká architektúra, je len dobrá alebo žiadna. Dobrá nevznikne bez zodpovednosti, pokory, citlivosti a sily. Nevznikne bez schopnosti prečítať, prípadne koordinovať investora. Nevznikne bez lásky.” V týchto intenciách sa pohybuje aj rekonštrukcia domu. Výsledok stojí za to.

záhradná tersa pri dome

Prístavba k starému domu

Okrem toho, že pôvodný dom v obci bol už starý, ani zďaleka nespĺňal priestorové požiadavky majiteľov. Túžili po veľkom obytnom priestore, vyhovujúcom potrebám moderných rodín. Keďže samotná rekonštrukcia by problém nevyriešila, riešením bola prístavba. Preto projekt nesie v názve „staré i nové“, hoci by ste mohli mať problém rozlíšiť, ktorá časť je pôvodná a ktorá pristavená.

Veľkorysá kuchyňa s jedálňou

Po premene vznikla v pôvodnom objekte súkromná zóna spální, teda nočná časť domu, do ktorej je osadená aj pracovňa a, samozrejme, hygienické zázemie. Prístavba k starému domu vytvorila priestor pre veľkorysú kuchyňu s jedálňou. Prízemný pavilón stojí uprostred zelene, pritom je v priamom kontakte nielen so záhradou, ale aj s obytnou zimnou záhradou, pôvodným domom a terasami. Okrem veľkých terás vznikol vonku zastrešený priestor na posedenie s veľkým vyrezaným „oknom“ a obrázkom psíka.

Kuchynská linka

Priznaný drevený strop a ďalšie dôležité detaily

V interiéri prevláda prírodné drevo, biele tehly a výhľady na vysoké stromy rámované veľkými oknami. Páči sa vám tehlový obklad do interiéru? Zaujímavo pôsobia tehly v bielej farbe, aké architekti použili nad kuchynskou linkou. Tá je riešená výrazne odlišne od klasických kuchýň. Nenájdete tu horné police, dostatok úložného priestoru zabezpečuje dĺžka linky. Kuchynská linka s ostrovčekom je z dreva, ktoré komunikuje s tehlami i s dreveným stropom. Priznaný drevený strop celý priestor zútulňuje.

Všimnite si zníženie kuchynskej linky v častiach, kde sú vertikálne okná. Šikovné úložné priestory vznikli aj po stranách pracovného ostrovčeka. Interiér domu je riešený v dnes obľúbených farbách: sivej bielej a béžovej, sem-tam sa objaví čierna. Táto kombinácia zdôrazňuje krásu dreva a prepracovanosť detailov, ktoré nájdete v každej miestnosti.

Kuchyňa v modernej prístavbe

Neprehliadnite: Nezľakli sa a schátralý mlyn v Štiavnických vrchoch si prerobili na úžasné bývanie

Vzdušnosť a pozitívna energia

Pracovňa pri hlavnej spálni je taktiež riešená vzdušne a prívetivo. Pod oknom nájdete dlhý drevený pracovný pult, oproti knižnicu. Ďalšie obojstranné police s knihami oddeľujú pracovňu od spálne. Príjemným prekvapením sú sklené dvere do spálne, z ktorých vidno prakticky len drevený rám a kľučku, i to sa musíte dobre pozerať. Priestor na knihy je aj popri drevenom točitom schodisku s vejárovitým usporiadaním stupienkov.

Pracovňa s knižnicou

Old and new_morava v skratke
Architektonický ateliér: ID_arch, www.id-arch.cz
Lokalita: Morava, ČR
Úžitková plocha: 280 m2
Plocha pozemku: 1 000 m2
Rok realizácie: 2019
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: www.id-arch.cz