pre koho je panorama city
Galéria(2)

Pre koho je Panorama City?

Dňa 27. februára otvorila spoločnosť J&T Real Estate dvere svojho nového showroomu, teda miesta, kde záujemcom v mierke 1 : 1 predvedie vybrané byty a výhľad na Bratislavu z 13. poschodia projektu Panorama City. Developer má marketingovú podporu zvládnutú do najmenších detailov. Na záujemcov o byty čakajú elegantné priestory v samotnom centre, elegantne zariadené vzorové byty a elegantný personál.

pre koho je panorama city 6593 big image

Ako to dopadne?

Projektu sa nedá uprieť niekoľko dobrých bodov. Lokalita je atraktívna najmä svojou polohou. Naozaj je to len na skok do nákupného centra, na skok do divadla, na skok k Dunaju. Navyše, developer má časový náskok pred konkurenciou, čo bude zrejme veľkou výhodou pri predaji bytov. Môj osobný názor na výškové budovy v Bratislave je rozhodne iný, ako malo predošlé vedenie mesta, ktoré umožnilo investorom pokračovať v hladine nastavenej bývalým Presscentrom, dnes Tower 115. Otvorene však priznávam, že zóna v okolí Landererovej je na vznik nového „city“ ideálna. Takže v tomto zmysle je Panorama City vlastne priekopníkom, začínajú totiž prví.

Nástrahy

Vzhľadom na to, čo všetko sa v tejto lokalite chystá, dá sa očakávať, že ešte niekoľko rokov po dokončení Panorama City tu bude prebiehať intenzívna výstavba. Obyvatelia bytov otočených severným smerom budú mať skvelý prehľad o tom, ako zóna rastie do krásy.

V prípade, že mesto bude vo vyjadreniach zdržanlivejšie a schvaľovací proces konkurenčných projektov pôjde pomalšie, výhodou budú byty na vyšších podlažiach. Namiesto výhľadu na neusporiadané územie, budú ich obyvatelia môcť zrak oprieť o dominanty Bratislavy.

Nie je balkón ako balkón

Výhľad je v prípade Panorama City veľkým plusom. Architekt Juraj Hermann dobre pozná slovenské reálie, takže každý byt má vlastný balkón alebo lodžiu. Je to skvelý bonus pre všetkých, čo túžia po posedení na čerstvom vzduchu a neláka ich sobotňajšie kosenie slížika trávy pri domčeku niekde v satelite neďaleko hlavného mesta. Sklenené zábradlie je veľkorysé riešenie, keď si pomyslíme na výhľad aj zo sedačky v obývačke. Ale čo ak obyvatelia zatúžia po troche súkromia? Je nádej, že budú rešpektovať architektonickú čistotu fasády a nekúpia si v najbližšom hobby obchode trstinovú rohož, aby im susedia z veže oproti nevideli až do taniera? Tu sa opäť ukazuje výhoda drahších bytov otočených na juh k Dunaju, odkiaľ hrozia len zvedavé pohľady čajok.

–>–>

Naozaj treba záves?

V predvádzacích bytoch navyše nie je riešené tienenie okien. Jasné, ide o fantastický výhľad a slnkom prehriaty interiér si majitelia budú môcť vychladiť klimatizačnými jednotkami, na ktoré sa myslelo pripravenými rozvodmi. Ako však bude vyzerať puristická fasáda, keď si každý majiteľ vyberie žalúzie, závesy a záclony podľa svojho gusta? Celkom bez irónie – nádejou pre budúci výraz objektov sú disciplinovaní a rozhľadení klienti, ktorí sa nad tieto malichernosti vedia povzniesť.

A čo ten sadrokartón?

Pri predstavovaní projektu si developer dal veľmi záležať na tom, aby všetkých presvedčil o tom, že medzibytové sadrokartónové priečky sú dobrou voľbou, ba lepšou ako murované. V tomto prípade ide najmä o prekonanie zaužívaného názoru, že tehla je grunt. Nuž, ak chcete mať úplné súkromie, nechcete, aby vás rušili hádky u susedov, splachovanie toalety či vŕtanie dier, tak si postavte dom na samostatnom pozemku. Ak chcete mať výhľad na celú Bratislavu so všetkým, čo táto poloha ponúka, musíte počítať s viac či menej kultivovanými susedmi, ktorí žijú vedľa a môžu sa meniť.

Ruku na srdce, ak bývate v byte, ako ste na tom teraz? Objekt má aj svoje statické (a teda finančné) obmedzenia, takže 33 podlaží si vyberie svoju daň v podobe ľahkých konštrukcií. Obavy o nosnosť takejto steny sa dajú vyriešiť vložením kovovej horizontálnej lišty v mieste zavesenia ťažkej kuchynskej linky. Túto možnosť sme u developera nepreverovali, ale v prípade včasnej kúpy bytu stojí aspoň za úvahu.

Dispozície bytov

Čo serióznych záujemcov o byt okrem ceny zaujíma aj tak najviac, je samotná dispozícia bytov. Vzorové byty veľmi vkusne zariadila skúsená interiérová dizajnérka Zuzana Cambelová. Vlastný byt si zariadite, samozrejme, podľa svojho gusta, ale práve minimum nábytku s elegantnými doplnkami záujemcov nevtieravo navádza na smer, ktorý by si mali pri zariadení vybrať. Ako zdôrazňuje aj dizajnérka, pri zariaďovaní bytov sa priam žiada nezahltiť ich nábytkom, ponechať im vzdušnosť.

Nie som si celkom istá, ako sa v predsieni po rezkej prechádzke vyzuje a vyzlečie štvorčlenná rodina (rozumej mokré bundy a možno aj špinavé topánky), ale možno si bývanie v takejto rezidencii vyžiada aj iný životný štýl. Obavy, kam uskladniť sezónne športové potreby (2- až 4-krát lyže, prilby, lyžiarky, korčule, bicykle, možno aj detský kočík, na nejaké potravinové zásoby typu kartón mlieka alebo debnička jabĺk sa ani neodvážim pomyslieť…), zmierňujú pivničné kobky, ktoré sú v cene každého bytu.
V niektorých dispozíciách (napríklad pôdorys bytu č. 3, 4 alebo 5 na poschodiach 5 až 28) sa myslelo aj na väčší odkladací priestor, čo určite osloví prakticky založenú viacčlennú domácnosť.

Riešenie odkladacích priestorov je podľa môjho názoru slabšou stránkou dispozícií, a to spolu s kuchyňami, respektíve kuchynskými kútmi (napríklad dispozícia bytov č. 2, 3,4, 6 či 9 na poschodiach 5 až 28) bez prirodzeného osvetlenia a vetrania. V kuchyniach sa síce počíta s digestormi, ale len cirkulačnými. Pomôže automatický odsávací systém, ktorý je v kuchyniach a kúpeľniach, treba len dúfať, že bude spoľahlivo fungovať aj po mnohých rokoch.

Poslednou poznámkou je chýbajúca druhá toaleta v bytoch pre 4-člennú rodinu. V pôdorysoch je zakreslená len jedna, a keďže s výstavbou sa ešte nezačalo, predpokladám, že možnosť doplnenia ešte je, hoci potom treba zobrať do úvahy aj kapacitu kanalizačného potrubia. Denné aj nočné časti bytov sú inak vyriešené sympaticky, spálne a detské izby sú tak akurát a dajú sa dobre zariadiť. Samozrejme, za viac metrov štvorcových si musíte aj priplatiť.Pre koho?

Toľko základné postrehy. Pozitíva projektu vo svojich propagačných materiáloch developer vysvetľuje dostatočne jasne, pri zvažovaní kúpy bytu majú svoju váhu a –na rovinu – treba dúfať, že naplnenie vízie novej modernej štvrte stojí na reálnych základoch. Medzi riadkami alebo jednoducho návštevou lokality sa dajú ľahko prečítať aj tie menej atraktívne aspekty.

Medzi najzávažnejšie paradoxne patrí obava, či sa vízie o novej modernej štvrti podarí naplniť v primeranom čase od dokončenia projektu Panorama City. Časy, keď sa byty bezhlavo kupovali na kšeft, sú dávno preč. Kto má aj dnes prostriedky navyše, ten sa v prípade Panorama City nemusí o svoju investíciu báť.

Kto rieši svoju reálnu bytovú otázku cez hypotéku, musí si dobre rozmyslieť, čo od bývania v centre mesta očakáva. Podľa všetkého však Panorama City osloví najmä mladých, dravých a aktívnych ľudí, ktorí majú svoje priority jasné.

Ing. arch. Mária Nováková
Autorka je šéfredaktorka časopisu ASB.
dokumentácia: J&T Real Estate