Petržalka City bude novým multifunkčným centrom
Galéria(5)

Petržalka City bude novým multifunkčným centrom

Po dlhej a precíznej príprave sa projekt multifunkčného centra Petržalka City chystá na realizáciu. Investor má platné územné rozhodnutie a stavebné povolenie by mohol získať v prvom kvartáli budúceho roka. „So začiatkom výstavby etapy A počítame v polovici budúceho roka,“ povedal Juraj Richter, konateľ developera – spoločnosti Petržalka City, a. s. „Termín ukončenia prvej etapy je stanovený na začiatok roka 2013 a celé centrum by malo byť dokončené v roku 2016.“

Urbanistický celok
Projekt doteraz brzdila okrem iného najmä nedoriešená otázka plánovaného nosného dopravného systému MHD v Petržalke a jeho koordinácia s električkou. Stále totiž nie je známe, či pri nosnom dopravnom systéme pôjde o variant estakádny, polozapustený, podzemný, alebo iný. V súvislosti s variantmi bola vypracovaná technicko-ekonomická štúdia.

Nové centrum by malo vzniknúť na ploche 22 hektárov v lokalite ohraničenej Rusovskou cestou, Romanovou, Hálovou Gessayovou ulicou a korytom Chorvátskeho ramena.

„Petržalka City je budúcim centrom Petržalky ako južnej časti Bratislavy,“ hovorí Juraj Richter. „Ide o najväčšie sídlisko na Slovensku, ale aj o oblasť s najväčším rozvojovým potenciálom mesta. Dôležité je zdôrazniť, že ide o urbanistický celok, to znamená, že hmotová štruktúra zahŕňa v sebe všetky zásadné urbanistické aspekty a musí sa spracovať inak ako v prípade výstavby architektonických solitérov.“

Konkrétne riešenia v projekte vzišli z urbanisticko-architektonickej súťaže, ktorej predchádzala študentská ideová súťaž plná invencií. Podľa Juraja Richtera projekt zásadne neovplyvnila ani hospodárska kríza. „Omnoho silnejšie ako hospodárska kríza sú prirodzené potreby mesta ako takého, jeho organický rast a prirodzené urbanistické zákonitosti,“ tvrdí Juraj Richter. „Kríza spôsobuje určitú zmenu v poňatí funkcií a ich presúvanie z jednej etapy do druhej. Tak sa nám napríklad z hotela stal objekt na prechodné bývanie. V základných princípoch sa však nič nemení.“

Súčasťou projektu Petržalka City budú byty, objekt určený na prechodné bývanie, reštaurácie, priestory pre obchody a služby a objekty na spoločenské a športové aktivity obyvateľov. Plánovaná je aj výstavba bazéna, športovísk, telocvične, bežeckých, korčuliarskych či cyklistických dráh, knižnice, galérie moderného umenia alebo radnice. Centrom celého projektu by mal byť bulvár, obklopujúci trasu plánovanej električky. Protiváhou rušnej ulice by mal byť mestský park okolo Chorvátskeho ramena. Vybudovať by sa malo 5 200 parkovacích miest, pričom väčšina by mala byť pod úrovňou terénu.

Funkčný mix
Výstavba v rámci etapy A sa bude rozprestierať na ploche 2,5 hektára; vymedzujú ju križovatka Rusovskej cesty a Hálovej ulice.

Autorom architektonického riešenia budov pre územné rozhodnutie je Ing. arch. Peter Moravčík, ktorý pripravil administratívnu budovu, rezidenčný objekt, budovu určenú na prechodné bývanie a obchodnú pasáž. Administratívne centrum sa bude nachádzať vo výškovej 22-podlažnej budove, ktorá bude zároveň jedným zo signálnych bodov nového centra Petržalky. Rezidencia so zaujímavou perforáciou má dĺžku 100 metrov a ponúka mix bytov – od 1-izbových až po 4-izbové s terasami. Chodba k bytom je zasklená, orientovaná na juh, byty majú terasy orientované na juh a východ.

„Podstatou tohto konceptu Petržalka City A je, že ľudia sa suchou nohou dostanú zo svojich bytov priamo do obchodov, reštaurácii, do plavárne či fitnescentra,“ hovorí Juraj Richter a dopĺňa, že aj etapa A je rozdelená na viaceré fázy, ktoré si vynútili spôsob financovania a efektivita jednotlivých objektov. „Hlavným kritériom by mal byť funkčný mix namiešaný v správnej kvalite a parametroch, ktorý developer nesmie pokaziť. Keby sa objekty riešili len ako solitéry a zabudlo by sa na kombinácie a súvislosti, mohlo by sa ľahko stať, že z projektu sa stane mesto duchov.“

Petržalka City však nie je len o architektonických objektoch, ale významnou súčasťou je aj parková úprava. Je integrálnou súčasťou celého projektu a rovnakým mestotvorným útvarom ako architektúra. Aj to robí z projektu živú súčasť mestského organizmu, ktorý prináša nové impulzy pre súčasné potreby ľudí.

Petržalka City

Miesto: Bratislava-Petržalka  
Investor: Petržalka City, a. s.
Developeri: Sollaris developers, a. s., Lentimex development, a. s.
Urbanistická štúdia na celý projekt: ateliér Alexy & Alexy
Architekt etapy A: Ing. arch. Peter Moravčík
Celková plocha pozemku: 275 700 m2
 
Etapa A 
Plocha pozemku I. etapy: 25 203 m2
Úžitková plocha: 54 216 m2 
Podlažná  plocha: 66 118 m2 
Zastavaná plocha: 8 217 m2 
Počet objektov: 5 
Počet bytov: 105 
Začiatok výstavby: 2010
Koniec výstavby: 2013
Celkové investície: 80 mil. eur (2,410 mld. Sk) – etapa A


Situácia

(pet)
Vizualizácie: Petržalka City, a. s.

Článok bol uverejnený v časopise ASB.