image 85317 25 v2
Galéria(5)

Petržalka City, 2. etapa – Polyfunkčný bytový dom B

V srdci Petržalky sa opäť stavia, ostatne, táto lokalita sa teší už dlhšie zvýšenému záujmu developerov a dobrá infraštruktúra je lákadlom aj pre tých, ktorí hľadajú nové bývanie. Pestrú ponuku dopĺňa druhá etapa Petržalka City.

01
04 pohlad zhora
02 PC II BANERY 510x240 print 1NOC
03 DC 260 78B2968564

Prvá etapa tohto projektu zaujala nie celkom tradičným architektonickým stvárnením. Pre budúcich obyvateľov bytového domu s polyfunkčným parterom priniesol atraktívne moderné a dynamické prvky a originálny pohľad na bývanie obklopené petržalskými panelákmi s faceliftovými úpravami fasád. Stavbe sa rozhodne nedali uprieť odvaha a sebavedomie, s ktorými vstúpila priamo do centra Petržalky. Odvážne skice architektov naznačovali pokračovanie v druhej etape v podobnom duchu, preto odborná verejnosť aj budúci záujemcovia o bývanie v tejto lokalite netrpezlivo čakali, kedy jej dá investor zelenú.

Byty všetkých veľkostí

Druhá etapa má rovnakého developera a kontinuita ostala aj v tvorivom tíme. Realitný vývoj aj vysoký dopyt po bývaní samozrejme zmodifikovali pôvodné investičné zámery. Druhá etapa je opäť polyfunkčná, hoci s prevahou bývania. V ponuke sú byty rôznych veľkostí od jednoizbových až po rozľahlé štvorizbové a tiež ateliéry, celkovo je v ponuke 138 jednotiek. Klientom bude k dispozícii jedno podzemné parkovacie podlažie, pričom garážové státie je lacnejšie, ak je kúpené rovno s bytom. Na prízemí sú umiestnené prevádzky občianskej vybavenosti. Z lokality je dobré dopravné napojenie na diaľnice aj na hlavné mestské ťahy, doslova pred domom budú mať obyvatelia rekreačné trasy popri Chorvátskom ramene a aj prísľuby vybudovania pokračovania električkovej trasy nadobúdajú reálnejšie kontúry.

Hlavne výhľad

Architekti upustili od výrazných dynamických línií, ktoré sa objavovali v koncepčných skiciach a v architektonickom stvárnení použili overené prvky z prvej etapy – tvaroslovie je variáciou na prvú etapu, čím s ňou vytvára harmonizujúci celok. Objekt je triezvo modelovaný s vedomím, že bude určený predovšetkým na trvalé bývanie. Objem je kompaktný, od tretieho po trináste podlažie zjednotený priebežným bielym pásom na fasáde. Ten nie je len dekoratívnym prvkom, plní aj funkciu zábradlia. Autori tak oddelili od hlavnej funkcie parter, ktorý je v prízemí navyše odľahčený veľkoplošným zasklením a exkluzívne najvyššie podlažie, ktoré poskytne výhľad až na historické centrum mesta. Bez ohľadu na veľkosť bytov na všetkých podlažiach potešia veľkorysé terasy a balkóny s výhľadom na Chorvátske rameno. Miernu intimitu im zabezpečujú drevené paravány.

Obvodové aj nosné steny sú navrhnuté zo železobetónu. Ako tepelný izolant bola vybraná minerálna vlna, fasády budú sčasti omietané, sčasti obložené hliníkovým plechom, cetrisovými alebo trespa doskami. Výstavba sa rozbehla v polovici tohto roku, v polovici roku 2018 by mal byť polyfunkčný objekt hotový.

PETRŽALKA CITY – lokalita A, 2. etapa

Miesto: Petržalka, Bratislava
Investor : FORESPO PETRŽALKA CITY, a. s.
Developer: PETERŽALKA CITY A, a. s.
Hlavný inžinier projektu: Ing. Pavol Orosi, PhD.
Architektúra: Ing. arch. Ing. Peter Šimko, PhD., Ing. Štefan Koluš
Autorská spolupráca: Ing. arch. Pavol Králik, Ing. arch. Ondrej Bober
Začiatok stavby: 2. kvartál 2016
Dokončenie stavby: 2. kvartál 2018
Celkové investičné náklady stavby: 13,3 mil. eur

Text: Mária Nováková

Dokumentácia: VIEST Architekti

Článok bol uverejnený v časopise ASB.