image 99627 25 v1
Galéria(4)

Pasívny dom z HELUZu: Námety pre budúcich majiteľov pasívnych domov

Nízkoenergetický, pasívny a nulový dom. Ak sa rozhodnete postaviť si dom, tak sa skôr či neskôr s týmito kategóriami stretnete. Začnete hľadať argumenty a rady, z akého materiálu a ako najlepšie postaviť nový a ekonomický dom. Začnete hľadať riešene stavby domu, v ktorom sa bude lacno, zdravo a spokojne bývať. Preto by sme vás chceli stručne zoznámiť s tým najpodstatnejším, čo súvisí so stavbou pasívnych domov z výrobkov HELUZ.

2
FAMILY 2IN1 A FAMILY 50
pena na cihlach FAMILY 2in1
Vysoky Ujezd

Keď hovoríme o pasívnych alebo nízkoenergetických domoch, stále naliehavejšie sa hovorí aj o energiách, ktorých zvyšujúca sa cena je alfou omegou všetkého okolo nás. Zásoby surovín sa z roka na rok zmenšujú, a preto ich ceny stále rastú. To sú fakty, s ktorými musíme pri všetkých významných rozhodnutiach počítať. A tým stavba nového domu nesporne je.

Nízkoenergetický alebo pasívny dom?

Podľa pôvodnej nemeckej metodiky potrebujú nízkoenergetické domy ročne na vykurovanie 1 m2 podlahovej plochy do 50 kWh tepelnej energie. 

Pasívne domy nespotrebujú viac než 15 kWh, čo je vyše trikrát nižšia spotreba ako pri nízkoenergetických domoch.

Môžeme si to ukázať na príklade. Ak budeme mať pasívny dom s tepelným čerpadlom a podlahovou plochou 100 m2, spotreba bude okolo 15 kWh.

Udržať teplo v miestnosti, aby neutekalo

Čo to vlastne znamená pasívny dom? Optimistovi slovo pasívny neznie najpozitívnejšie. Ale v technickom zmysle to znie už inak. Keď sa v takom prípade povie slovné spojenie pasívny dom, tak sa vychádza, odborne povedané, z využívania vonkajších a vnútorných pasívnych tepelných ziskov, ktoré možno v dome dosiahnuť. Vonkajšie zisky sú napríklad tie zo slniečka, ktoré nám svieti do miestnosti cez okná. Vnútorné zisky tvorí teplo, ktoré vyžarujú ľudia a spotrebiče používané v dome. Ak máte kvalitné izolačné murivo a ďalšie izolačné stavebné prvky domu, tak takto získané teplo zostáva väčšinu roka v miestnostiach a nemôže unikať z domu. A to často postačí na zaistenie príjemnej teploty v jednotlivých miestnostiach.