image 77857 25 v1
Galéria(17)

Lodná architektúra v podobe budovy pre správcu prístavu

Stavba z diaľky pripomínajúca poschodový parník sa týči na pobreží prístavu vo francúzskom meste La Londe-les-Maures. Na juhovýchode Fracúzska s výhľadom na Stredozemné more je táto zrekonštruovaná stavba domovom správcu prístavu a zároveň vizuálne vydareným dielom z dielne architektonického štúdia PietriArchitectes.

1
2
3
4
5
6
7
8

Budova s názvom “Capitainerie” je najmodernejšou časťou malého ospalého prístavného mestečka. Obyvatelia sú stavbou nadšení a obdivujú jej zvláštnu, oku lahodiacu architektúru každý deň. Architektom sa teda podarilo vyhovieť cíteniu miestnych ľudí a zároveň splniť požiadavku mesta na funkčnú obnovu tejto pomerne dôležitej budovy.

Celkový vizuál stavby je odkazom priamo na hlavný predmet jej funkcie – na lode. Vzhľadom pripomína poschodový parník, pričom v neutrálnej bielej farbe a decentnom externom aj internom vyhotovení nepôsobí rušivo ani extravagantne, práve naopak – plynule zapadá do prostredia a dodáva mu atmosféru moderného prístavu.

Stavba, ktorá hostí úrad správcu prístavu, je zrekonštruovaná tak, aby všetky jej užívané časti boli meter nad zemou. K tomuto rozhodnutiu dospeli architekti po opakovaných záplavách, ktoré sa v danej oblasti objavujú.

Budova má viaceré časti a funkcie:

  • sídlo správcu prístavu
  • záchranné centrum
  • rybársky klub
  • jachtársky klub
  • recepcia s terasou
  • konferenčná miestnosť

Aby bolo rozdelenie prehľadné a funkčné, sú rôzne funkčné okruhy rozdelené na jednotlivé poschodia, prepojené voľne dostupnými externými chodbami tiahnucimi sa okolo plášťa budovy, ktoré sú pospájané schodišťami.

Vzhľadom na poveternostné podmienky je typická pre prímorský prístav (vlhko, veterno, vysoká koncentrácia soli) budova postavená z betónu, dreva a nehrdzavejúcej ocele. Výber a spracovanie materiálov zaručuje jej životnosť a odolnosť pri zachovaní plnej funkčnosti.

Prehľad:

Lokalita: Place Georges Gras, La Londe-les-Maures, Francúzko
Zahájenie prác: október 2013
Ukončenie prác: december 2014
Rozpočet: 1 200 000 €
Plocha: 407 m²
Klient: mestská rada La Londe-les-Maures
Projektový manažment: PietriArchitectes
Projektový tím: JBP, Zoé Raynaud, Jérémy Louette

Text: Anna Martausová
Foto: Christian Michel, Lisa Ricciotti, Jean Baptiste Pietri, PietriArchitectes
Zdroj: v2com-newswire.com