Kesselbauer získal stavebné povolenie. Obnovia aj fasádu historickej pekárne

Partneri sekcie:

V historickom centre mesta, v tesnej blízkosti Grasalkovičovho paláca, vyrastie rezidencia Kesselbauer. Developer Proxenta získal stavebné povolenie v lukratívnej časti hlavného mesta.

V časti projektu rezidencie plánuje developer vytvoriť repliku pôvodného meštianskeho domu, kde sídlila legendárna mestská pekáreň. „Všetky kroky sme konzultovali s pamiatkovým úradom a výsledná podoba repliky historického domu odzrkadľuje jeho pôvod v najvyššej možnej miere. Zostane zachovaný nielen pôvodný architektonický štýl, ale aj farebné riešenie,“ hovorí Pavol Kožík, generálny riaditeľ Investičnej skupiny Proxenta.

Kesselbauer vizualizácie
Kesselbauer vizualizácie
Kesselbauer vizualizácie
Kesselbauer vizualizácie
Kesselbauer vizualizácie
Kesselbauer vizualizácie

Časť projektu má súčasný vizuál, aby korešpondoval s modernými budovami na ulici. V týchto dňoch dokončuje developer asanačné práce a po oficiálnom nadobudnutí platnosti stavebného povolenia plánuje spustiť výstavbu.

Prvá časť projektu sa vypredala už pár mesiacov po oznámení spustenia predaja. Ďalší predaj developer zatiaľ neplánuje. Do projektu boli zapracované pripomienky hlavného mesta, mestskej časti a ďalších účastníkov stavebného konania. Vďaka týmto zmenám sa zväčšilo vnútorné átrium.

Celkový počet bytov a apartmánov v Kesselbaueri sa znížil z pôvodných 130 jednotiek na konečných 116, ktoré budú umiestnené na ôsmich podlažiach. Takmer všetky byty disponujú balkónom, lodžiou alebo terasou.

Súčasťou projektu bude veľkorysá podzemná garáž, do ktorej sa zmestí 155 parkovacích miest. Projekt je prispôsobený aj pre cyklistov.

Kesselbauer vizualizácie
Kesselbauer vizualizácie | Zdroj: Proxenta

Trojica projektov

V tesnej blízkosti Kesselbaueru stojí dokončený rezidenčný projekt Weinhauer, ktorý postavil rovnaký developer. Ten je umiestnený medzi ulicou Jozefská a Námestím 1. mája. Proxenta tiež pripravuje na blízkej Banskobystrickej ulici menší rezidenčný projekt s názvom Vila Biela.

Všetky tieto projekty po dokončení vytvoria zelené átrium, ktoré bude slúžiť ako verejný priestor. Už teraz vďaka projektu Weinhauer pribudli do lokality kaviarnička, holičstvo, kaderníctvo a pripravuje sa ďalšia prevádzka. Podobné menšie firmy sú naplánované aj v projekte Kesselbauer.

Jozefská ulica pomaly ožíva. „Veríme, že po dokončení Kesselbaueru a Vily Bielej sa táto lokalita opäť stane zaujímavou pre Bratislavčanov, ale aj turistov,“ dodáva Pavol Kožík, generálny riaditeľ Investičnej skupiny Proxenta.

Kesselbauer vizualizácie
Kesselbauer vizualizácie | Zdroj: Proxenta

História Kesselbaueru

Kesselbauerova pekáreň vznikla pred viac ako 150 rokmi. Meno získala po svojom majiteľovi Alexandrovi Kesselbauerovi, ktorý patril medzi najvýznamnejších bratislavských podnikateľov. Jeho pečivo sa rozvážalo do širokého okolia, časť dokonca až do Viedne.

Pekáreň sídlila v jednoposchodovej budove, ktorá stála na ulici bohatých mešťanov. Dnes je známa ako Námestie 1. mája, no jej cveng sa počas minulého režimu čiastočne vytratil.

Kesselbauerova pekáreň prosperovala, po druhej svetovej vojne ju preto zoštátnili medzi prvými podnikmi. Nový režim mal s pekárenskou výrobou ambiciózne plány, do jej čela však nasadil vedenie bez skúseností. Výroba v réžii štátu tak vydržala len necelých dvadsať rokov.

S koncom prevádzky sa historická budova stala nezaujímavou a postupne upadala. Z bohatého meštianskeho domu sa premenila na chátrajúcu ruinu. Proxenta ju kúpila v roku 2018, no odborníci zistili, že budova sa už nedá zachrániť a preto bola asanovaná.

„Rozhodli sme sa, že aspoň časť fasády obnovíme, aby tento unikátny meštiansky dom nezmizol navždy, ako v prípade väčšiny podobných budov v Starom Meste,“ dodáva Pavol Kožík, generálny riaditeľ Investičnej skupiny Proxenta.

TEXT: Z podkladov spoločnosti Proxenta, redakčná úprava Veronika Rajničová
FOTO: Proxenta