Sťahovacie schody na povalu

image 93896 25 v2

Nedostupné povalové či nadstropné priestory a málo miesta pod nimi. Situácia, ktorá sa rozhodne nedá vyriešiť klasickým schodiskom a neustále vyťahovanie a odkladanie rebríka po čase omrzí. Ideálnym riešením, ktoré v tejto situácii pomôže, sú sťahovacie schody. 

Schody na povalu v dnešnom podaní už nie sú len obyčajný rebrík. Disponujú celou škálou vlastností. Sú požiarne a klimaticky odolné, majú zateplené vyhotovenie i do nízkoenergetických domov, sú vybavené bezpečnostnými prvkami, akými sú napríklad špeciálne držadlá, a možno ich kotviť do stropu i do steny. Samozrejmosťou je teda v ich prípade ľahká manipulácia a bezproblémová údržba.

Sťahovacie schody KOMBO

Sťahovacie schody KOMBO

Materiál konštrukcie

Zvoľte si vždy celokovové sťahovacie schody. „Väčšina lacnejších variantov je vyrobená z dreva, ktoré má však minimálnu odolnosť proti klimatickým výkyvom. Práve na ne potom prirodzene veľmi citlivo reaguje nasávaním vlhkosti a následným vysychaním,“ vysvetľuje Petr Paksi, obchodný riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia, ktorá sa výrobou schodov zaoberá. A pretože výkyvy teplôt nie sú na povalách ničím neobvyklým, zvlášť v zimnej sezóne, je celokovová konštrukcia jasnou výhodou. Navyše je ňou spojená i mechanická odolnosť.

 

Technický výkres sťahovacích schodov KOMBO

   Technický výkres sťahovacích schodov
KOMBO

Technický výkres sťahovacích schodov ARISTO

 Technický výkres sťahovacích schodov ARISTO

Požiarna ochrana

Priestory povál sa nachádzajú v náhodných požiarnych úsekoch , a preto sa aj tu často oplatia varianty sťahovacích schodov s úpravou proti požiaru. „Typickým príkladom protipožiarneho výrobku sú sťahovacie schody ARISTO, ktoré neprepustia oheň celých 45 minút, zatiaľ čo niektoré iné typy, bohužiaľ, vydržia kratší čas. Protipožiarne vlastnosti sú dané zodpovedajúcou skladbou veka a protipožiarnou napeňovacou páskou, ktorou je vybavená škára medzi vekom a rámom schodov,“ uvádza Petr Paksi. Protipožiarne vlastnosti sú väčšinou doplnené i tepelnou odolnosťou, vďaka čomu sa v zime nedostáva chlad z povaly do obytných priestorov.

Tepelná izolácia

Povalové sťahovacie schody dokážu spĺňať i prísne energetické kritériá a sú teda vhodné do pasívnych i nízkoenergetických stavieb. „Norma pre pasívne domy určuje maximálnu hodnotu súčiniteľa prechodu tepla U = 0,8 W/(m2 . K), pričom schody ARISTO dosahujú hodnotu U = 0,66 W/(m2 . K). Pre naše schody sú potom samozrejmosťou atesty zo skúšobní ako v Českej republike, tak aj v Nemecku,“ dodáva Petr Paksi.

Sťahovacie schody ARISTOSťahovacie schody ARISTO

Sťahovacie schody ARISTO

Jednoduchá manipulácia

Nemenej dôležitý krok pri výbere povalových schodov je premyslenie faktu, ako často sa schody budú používať. Sťahovacia tyč, synchrónne otváranie spodného i horného veka, pohodlné držadlo vo výleze, pevnosť a stabilita celých schodov alebo tzv. nášľapy s protisklzovým materiálom – to všetko vám uľahčí pohyb po schodoch. „Dbajte aj na také detaily, akým je materiál spodných nožičiek schodov. Mäkké gumové nožičky totiž nezničia podlahovú krytinu pod schodmi. Ide o zdanlivo nepodstatný detail, vďaka ktorému zostane vaša podlaha bez škrabnutia,“ dáva na záver tip Petr Paksi.

Samozrejmosťou je ponuka štandardizovaných i atypických rozmerov schodísk vrátane potrebných certifikácií.

Viac na www.stahovacieschody.sk/

ZDROJ: PR článok spoločnosti J.A.P. spol. s r.o.