Jednoducho podmanivý drevodom

Aj neobyčajný dom môže na prvý pohľad vyzerať úplne obyčajne. Dôležité je miesto, kde stojí, charakter pozemku, vnútorné usporiadanie a aj to, či spĺňa želania a predstavy svojich obyvateľov. Dom pre štvorčlennú rodinu, ktorého autorkou je architektka Lucia Kocmanová, je umiestnený v mierne svahovitej záhrade so starými stromami, obklopenej lesom a pasienkami. A vymyslený je skutočne do detailov. Vonku aj vo vnútri.

Hlavným želaním investora bol moderný rodinný dom s veľkým podielom dreva v konštrukcii. Mal byť nenásilne začlenený do okolia, základ preto tvorí jednoduchý obdĺžnikový pôdorys a sedlová strecha, ktorá zodpovedá miestnej zástavbe. K jeho prirodzenému splynutiu s okolím prispieva i fasáda zo sibírskeho smrekovca opadavého.

Dum Tehov 02 Ivan Bárta

Dum Tehov 01 Ivan Bárta
Dum Tehov 02 Ivan Bárta
Dum Tehov 05 Ivan Bárta
Dum Tehov 10 Martin Zeman
Dum Tehov 12 Martin Zeman
Interier Tehov 04 Martin Zeman
Interier Tehov 05 Martin Zeman
Interier Tehov 07 Ivan Bárta

Logické usporiadanie výhodou

V súlade so zadaním investora, týkajúcim sa veľkého podielu dreva, boli v interiéri priznané masívne CLT panely použité v konštrukcii stavby. Súčasťou zákazky bolo aj riešenie interiéru, drevo tu doplnili ďalšie materiály – steny schodiska sú pokryté betónovou stierkou, v detskej izbe je biela omietka, zariadenie je ladené do sivých a čiernych tónov, všetko v modernom duchu a v prírodných zemitých odtieňoch.

Dum Tehov 12 Martin Zeman

Hlavným atribútom celého domu je dostatok priestoru na voľný pohyb bez zbytočných rohov a podobne, ďalej do detailu premyslená dispozícia, v ktorej nechýba ani veľké množstvo nenásilne začlenených úložných priestorov, na prvý pohľad neviditeľných. K južnému priečeliu je po celej dĺžke prisadená krytá veranda, ktorej strecha poskytuje v letných horúčavách tieň, v zime však môžu lúče šikmého slnka ohrievať interiér.

Dum Tehov 05 Ivan Bárta

V blízkosti domu sú ďalšie objekty – bazén so saunou vo východnej časti pozemku, ku ktorému sa dá dostať z kúpeľne a WC, pergola s posedením na západnej strane zase logicky nadväzuje na kuchyňu. Obytný priestor sa tak pomyselne rozširuje smerom do rozrastenej záhrady.

Dum Tehov 10 Martin Zeman

Skutočne rodinný dom

Dispozícia domu je prehľadná – v jednote s jeho tvarom a proporciami. Vnútorné usporiadanie je navrhnuté tak, aby rodičia a ich malé deti mali k sebe blízko. Vstup do objektu je na severnej strane, v tejto časti sa nachádza aj technická miestnosť. Väčšinu plochy prízemia zaberá obytná časť orientovaná juh. Život rodiny sa odohráva tu a v záhrade, kam možno vojsť priamo z domu.

Interier Tehov 05 Martin Zeman

Spálne rodičov a detí sú prepojené dverami. V nike v kuchyni sa deti zase môžu hrať v čase, keď maminka chystá jedlo… Variabilne sú vyriešené aj chodby – v južnom priečelí je skrytá chodba, ktorá vznikne zasunutím dverí do steny a poskytne priehľad domom až do zelenej záhrady.

Interier Tehov 04 Martin Zeman

Paralelne s ňou vedie severná chodba, ktorej uzatvorením vznikol šatník medzi rodičovskou spálňou a kúpeľňou a medzi detskou izbou a WC. Podkrovie je svetlé a vzdušné s vysokým stropom. Je tu iba pracovňa a hosťovská izba.

Interier Tehov 13 Martin Zeman

Základné údaje
Architektonická štúdia: Mgr. art. Lucia Kocmanová, www.luciakocmanova.com
Projektanti: RD Project & Partners
Plocha pozemku: 2 700 m2
Zastavaná plocha: 160 m2 (bez priľahlých stavieb)
Úžitková plocha: 194 m2 (bez priľahlých stavieb)
Konštrukčný systém: Novatop System – masívne CLT biodosky
Strešná krytina: falcovaný TiZn plech
Fasáda: sibírsky smrekovec opadavý – palubovky
Okná: drevohliníkové
Zateplenie: minerálna izolácia a vetracia medzera
Vykurovanie: podlahové teplovodné, plynový kotol, solárne panely, doplnkovo kozub
Vetranie: riadené vetranie s rekuperáciou (Atrea)
Energetická náročnosť: nízkoenergetický dom
Súčiniteľ prechodu tepla vonkajšou obvodovou stenou: U= 0,19 W/(m2 . K)
Realizačná firma: Drevostavby MC Novák
Generálny dodávateľ: Monolit
Realizácia záhrady: Arboreus
Foto: Ivan Bárta, Martin Zeman
Text: Daniela Bartošová