Experimentálne bývanie Svartlamon 12
Galéria(40)

Nórsky experimentálny projekt bývania v meste

Partneri sekcie:

Trvalá udržateľnosť, mestská ekológia, kreatívne využitie miestnych zdrojov, aktívna účasť bývajúcich na tvorbe architektonického projektu i na realizácii samotnej – to sú hlavné znaky stavby experimentálneho bývania od nórskych architektov z ateliéru Nøysom arkitekter. Výsledkom je päť domov, ktoré stoja bok po boku v meste Svartlamon, v lokalite označenej ako skúšobná z hľadiska aplikovania mestskej ekológie.

Začiatok pred piatimi rokmi

Celý projekt začal už v roku 2013, keď dvaja spolupracovníci z tohto štúdia – Trygve Ohren a Haakon Haanes – ako študenti architektúry prišli do kontaktu s myšlienkou vytvoriť vo Svartlamone priestor na vznik experimentálneho bývania. Rozhodli sa zapojiť do riešenia a vytvoriť architektonický koncept vo vyhradenej oblasti. Po schválení ich vízie nasledovalo päť rokov práce na projektoch a samotnej výstavbe.

Experimentálne bývanie Svartlamon 22

Pracovali na bývaní pre seba

Projekt financovala nezisková organizácia Svartlamoen boligstiftelse, ktorá je zároveň vlastníkom domov po ich dokončení a prenajíma ich záujemcom. Do projektu sa aktívne zapojili súkromné osoby, ktorých architekti uvádzajú ako staviteľov.

Aby boli motivovaní k spolupráci, dostali prísľub podstatne nižšieho nájomného – tak sa vlastne podieľali na domove, v ktorom sami bývajú, a mohli aktívne prispieť k jeho podobe.

Experimentálne bývanie Svartlamon

Experimentálne bývanie Svartlamon
Experimentálne bývanie Svartlamon 2
Experimentálne bývanie Svartlamon 3
Experimentálne bývanie Svartlamon 4
Experimentálne bývanie Svartlamon 5
Experimentálne bývanie Svartlamon 6
Experimentálne bývanie Svartlamon 7
Experimentálne bývanie Svartlamon 8

Recyklácia, solárny komín, prirodzené vetranie

Výsledkom spolupráce architektov, staviteľov a investora bolo vytvorenie architektonického projektu, ktorý pozostával z 5 kompaktných, jednoduchých a prirodzene vetraných drevených domov. Všetky sú postavené tradičnou technológiou, pričom hlavným kritériom návrhov bola jednoduchosť, aby sa mohli do procesu aktívne zapojiť tzv. samostavitelia.

Experimentálne bývanie Svartlamon 12

Konštrukcia domov je vytvorená z nových materiálov, ale obložená recyklovanými materiálmi vrátane opätovne použitých okien a dverí. Pred každým z domov stojí skleník z recyklovaných okien, ktorý funguje ako solárny komín. Domy sú prirodzene vetrané a zabezpečené prirodzenou priedušnou izoláciou z konope a drevených vláken.

Experimentálne bývanie Svartlamon 6

Len štvrtina z bežnej ceny

Stavebné povolenie na výstavbu tohto experimentálneho projektu bolo schválené v roku 2015. Samostavitelia – budúci zvýhodnení nájomníci domov – sami urobili väčšinu prác pod dohľadom tesárskeho majstra Arnleiva Overgårda.

Experimentálne bývanie Svartlamon 10

Sami mohli rozhodnúť, ako budú ich domy vyzerať vo vnútri, samozrejme, museli sa držať koncepčného rámca vytvoreného architektmi. Cenovo vychádzajú tieto domy na meter štvorcový o tri štvrtiny lacnejšie, ako sú bežné ceny bývania v Nórsku.

Bez dobrovoľnej práce samostaviteľov a použitia ekologických recyklovaných materiálov by to nebolo možné.

Experimentálne bývanie Svartlamon 13

Zodpovednosť za prostredie, v ktorom žijeme

Realizovaný projekt pôsobí hravo zvonku a veľmi osobne zvnútra. Jeho hlavnou úlohou však bolo preukázať, že môžeme veľmi jednoducho vlastným pričinením prevziať zodpovednosť za prostredie, v ktorom žijeme. Môžeme vytvoriť udržateľné, ekologické a plne funkčné bývanie, zamerané na zvýšenie energetickej účinnosti a zníženie emisií skleníkových plynov.

Experimentálne bývanie Svartlamon je aktuálne jedinečným projektom nielen v Nórsku a je charakterizované ako mestská ekologická lokalita. „Veríme, že náš projekt preukáže svoju hodnotu a výhodu vytvorenia podobných oblastí aj na iných miestach. Oblastí, ktoré uľahčia inováciu a experimentovanie v mestskom prostredí,“ hovoria architekti.

Bolo by zaujímavé vytvoriť podobné lokality i u nás a sledovať projekty, ktoré by tu vyrastali.

Experimentálne bývanie Svartlamon 7

Experimentálne bývanie Svartlamon v skratke
Architektonický ateliér: Nøysom arkitekter
Autori: Trygve Ohren, Haakon Haanes og Cathrine Johansen Haanes
Samostavitelia: Torfinn Borkhus, Siri Gjære, Guro Sletnes, John Strandskog, Per Kristian Nygård, Linka Anda Dalmar, Markus Lantto, Johanna Gullberg a Iacob Sømme
Tesárske práce: Arnleiv Overgård
Lokalita: Svartlamon, Trondheim, Nórsko
Rozloha: 5 domov s rozlohou 60 m² + spoločný dom cca 50 m²
Projekt: 2013 až 2015
Realizácia: 2015 až 2017
Cena: približne 325 000 €
Ocenenia: projekt bol nominovaný na cenu Európskej únie za súčasnú architektúru – cena Mies van der Rohe 2019 Trondheim kommunes byggeskikkspris 2018 a ďalšie
Sabína Zavarská
Foto: Nøysom arkitekter, Line Anda Dalmar, Vigdis Haugtrø