Bytovka Neugraf s odkazom na grafické remeslo

Partneri sekcie:

Neugraf je navrhnutý ako multifunkčný priestor v industriálnom štýle. Bezpečný areál, ktorý ponúka všetko pod jednou strechou – osobité bývanie, wellness, dostatok parkovacích miest aj priestor na aktívny odpočinok. Autori projektu sa inšpirovali históriou miesta a odkazom grafického závodu.

Budova tlačiarne Václava Neuberta bola postavená v roku 1902 na Grafickej ulici (vtedy Kobrova ulica) na Smíchove v Prahe. Tlačili sa tam časopisy, knihy, atlasy, obaly, prospekty, cenné papiere a ceniny. V roku 1918 bola firma premenovaná na Grafický závod V. Neubert a synovia.

Najmladší syn Karel sa v roku 1921 stal spolumajiteľom podniku, pričom viedol prevádzku hĺbkotlače, kartografie a riadil nakladateľstvo, inicioval tiež vznik časopisu Pestrý týždeň, ktorý vychádzal od novembra 1926.

Neubertove závody patrili v Československu k špičke a získali si povesť aj v zahraničí. Vydávali náročné kartografické diela, atlasy i časopisy. Firma samostatne fungovala až do roku 1948, keď bola znárodnená. Odkaz grafickej tradície teraz ponesie nový multifunkčný areál NEUGRAF.

Bytovka Neugraf
Nová Grafická z vtáčej perspektívy.
Objekt vhodne dopĺňa okolitú zástavbu.
Spoločná zelená terasa na streche budovy.
Zelený vnútroblok.
ivý parter otvorený do okolitých ulíc.
Pôdorys 2. NP.

Bezpečie, pohodlie

Rezidencia, ktorá je situovaná v susedstve parku a len niekoľko minút peši od električkovej križovatky Anděl, prinesie 177 bytov s rôznymi dispozíciami, ako aj priestory pre obchody a služby v parteri.

Obyvatelia rezidencie NEUGRAF budú môcť využiť nabíjačky elektromobilov, vlastnú záhradu a wellness, plne vybavenú práčovňu alebo relaxačnú spoločenskú terasu na streche.

Okrem efektného výhľadu na Prahu tam budú aj odpočinkové zóny s lavičkami, ležadlami a grilmi. Na streche bude aj pristávacia plocha pre komerčné drony.

Spoločná zelená terasa na streche budovy.
Spoločná zelená terasa na streche budovy. |

Kozmopolitná štvrť

„Smíchov je dynamickou kozmopolitnou štvrťou plnou energie, preto chceme byť súčasťou jeho ďalšieho rozvoja,“ hovorí Jan Zemánek, generálny riaditeľ UBM Bohemia Development. „Nová Grafická spĺňa všetky predstavy o modernom bývaní vo veľkomeste,“ dopĺňa Omar Koleilat, generálny riaditeľ skupiny Crestyl.

Neprehliadnite: Máte radi industriál? Tento loft si obľúbite

„Inšpiruje sa nielen industriálnym charakterom celej štvrte, ale odkazuje aj na slávne grafické závody Václava Neuberta.“ Projekt sa skladá z niekoľkých objektov v bloku ulíc Grafická a Kmochova. Na prízemí orientovanom do ulíc vzniknú priestory pre obchod a služby.

Zelený vnútroblok.
Zelený vnútroblok. |

Industriálna tradícia

Architektonické stvárnenie reziden­čného projektu reflektuje industriálnu tradíciu miesta a nadväzuje na pôvodnú historickú budovu tlačiarne. Zároveň sa inšpiruje modernými budovami z metropol západnej Európy. Exteriér tak kombinuje materiály priemyselnej doby doplnené ľahkými detailmi z ocele a skla.

Autorom projektu je architektonické štúdio Bogle Architects, interiéry bytov a vnútorné priestory vznikajú pod taktovkou ateliéru Chmelař architekti, záhradu a čiastočne zatrávnenú strešnú terasu navrhli špecialisti na krajinnú architektúru z ateliéru Šmídová Landscape Architects. Realizácia projektu by mala byť dokončená v roku 2020.

NEUGRAF – NOVÁ GRAFICKÁ
Miesto: Praha 5
Developer: UBM Development Czecha, s. r. o., CRESTYL real estate, s. r. o.
Architekt: Bogle Architects
Projektant: K4
Interiéry: Chmelař architekti
Návrh zelene: Šmídová Landscape Architects
Projekt: 2017 – 2018
Realizácia: 2019 – 2020
Text: red
Vizualizácie, projektová dokumentácia: Bogle Architects

Článok  bol uverejnený v časopise ASB 3/2019.