image 89756 25 v2
Galéria(14)

Atypický dom vo svahu zaujme na prvý pohľad

Partneri sekcie:

Mnohí sa pri hľadaní pozemku boja svahov a snažia sa im zo všetkých síl vyhnúť. Stavba vo svahu ešte stále v očiach verejnosti predstavuje akúsi príťaž a skryté problémy, hoci v dnešnej dobe to už vôbec tak nemusí byť. Dom vo svahu môže byť rovnako (ak nie ešte viac) komfortný, estetický a ponúkať mnoho ďalších pozitív, ktoré dokonca pri správnom plánovaní môžu prevyšovať benefity domu na rovinatom pozemku.

luxusni atypicky dum ve svahu beroun 01
luxusni atypicky dum ve svahu beroun 02
luxusni atypicky dum ve svahu beroun 03
luxusni atypicky dum ve svahu beroun 04
luxusni atypicky dum ve svahu beroun 05
luxusni atypicky dum ve svahu beroun 06
luxusni atypicky dum ve svahu beroun 07
luxusni atypicky dum ve svahu beroun 08

Jedným z najväčších pozitív svahovitej parcely, ktorá smeruje na juh, bol v našom prípade výhľad. Atypický luxusný dom, ktorý bol zrealizovaný v českej obci Beroun neďaleko Prahy, je nádherným príkladom toho, že aj dom postavený v nerovnom teréne môže byť skvostným a funkčným bývaním pre náročného klienta.

Projekt navrhli v roku 2013 v štúdiu Master Design, na ktoré sa klient obrátil so svojimi špecifickými požiadavkami. Jednou z nich bolo aj to, aby dom vynikol napriek tomu, že v okolí sa nachádza mnoho moderných stavieb. Túto požiadavku sa podarilo naplniť do poslednej bodky.

Na štedrej podlahovej ploche 213 m² sa rozprestiera nízkoenergetický príbytok tvorený šiestimi hlavnými miestnosťami. Dispozične je objekt členený do troch funkčných celkov (kvádrov) – technický, komunikačný a obytný celok.

Najväčší objem, logicky, zaberá obytná časť, ktorá je orientovaná pozdĺžne vzhľadom na zvažovanie svahu, takže je čiastočne zapustená priamo v teréne. Zasklené plochy otvárajú krásne výhľady smerom na juh a západ, umocnené priamym vstupom na terasu.

Už na prvý pohľad možno rozlíšiť jednotlivé funkčné celky – vďaka farebnej odlišnosti. Obytná časť je biela v kombinácii s drevom, technická je sivá a komunikačná je obložená drevom. Pôdorys budovy má tvar písmena L. Prostredníctvom tohto riešenia sa dosiahlo súkromie v záhrade a funkčné oddelenie objektu od severnej a východnej strany.

Prehľad:

Plocha: 213 m²
Dispozícia: 5 + kk
Konštrukcia: železobetónové základové pásy, murovaný obvodový plášť z vápennopieskových tvárnic KM Beta s tepelnou izoláciou, strop – oceľové nosníky a monolitická oceľobetónová doska s trapézovým plechom, strecha – prefabrikované železobetónové panely, železobetónové schodisko
Okná a zasklenia: hliníkové a plastovo-hliníkové rámy, izolačné trojsklo
Vykurovanie a ohrev vody: podlahové kúrenie, tepelné čerpadlo vzduch-voda, kozub
Energetická náročnosť: kategória B
Realizácia: Kostav, s. r. o.
Návrh a realizácia záhrady: Ginkgo – zahradní architektura, s. r. o.
Architektonický ateliér: Master Design
Autori: Ing. arch. Martin Náhlovský, Ing. Michal Janáč, Ing. Jan Jadrníček
Interiérový dizajn: Ing. arch. Martin Náhlovský


Text: Anna Martausová v spolupráci s Danielom Kuželom
Foto: Master Design
Zdroj: Master Design