Logistický park, ilustračná foto.

Európa zažíva medziročný pokles ponuky logistických nehnuteľností

Medziročný pokles je až na úrovni 50 percent. Vyplýva to zo správy globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE. Jej najnovší prieskum ukázal, že ponuka voľných logistických nehnuteľností v Európe dosiahla svoje nové minimum.

Priemerná miera neobsadenosti sa podľa nej aktuálne pohybuje tesne pod 2,3 percenta, čo predstavuje medziročný pokles celkom až o polovicu. Rovnaký pokles CBRE eviduje aj v rámci Slovenska.

Zistenia CBRE ukazujú, že príležitosti na trhu logistického realitného trhu pre potencionálnych nájomcov obmedzuje nedostatočný počet nehnuteľností v tomto segmente. „Aj napriek tomu, že v treťom kvartáli 2022 boli v Európe dosiahnuté nižšie hodnoty, rozloha prenajímaných logistických priestorov dosiahla úroveň takmer 19,56 miliónov metrov štvorcových,“ konštatuje spoločnosť. V medziročnom porovnaní to však podľa CBRE predstavuje pokles o 2,2 percenta. „Dopyt nájomníkov bol pritom najvýraznejší práve vo výrobnom sektore,“ dodáva.

Na Slovensku je podľa CBRE situácia po treťom kvartáli diametrálne odlišná. V rámci mesiacov júl až september 2022 sa u nás prenajalo o 90 percent viac metrov štvorcových ako v rovnakom období minulého roka. „Nájomná aktivita tohto roka prekonala celoročné hodnoty piatich posledných rokov, pričom už dnes je jasné, že pôjde o historicky najsilnejší rok v množstve prenajatých metrov štvorcových,“ konštatuje spoločnosť s tým, že najdominantnejší bude aj z hľadiska skolaudovaných metrov štvorcových.

Nerovnováha medzi dopytom a ponukou na trhu logistických nehnuteľností v Európe vytvára podľa CBRE tlak aj na výšku nájomného. „Viaceré európske krajiny zaevidovali počas tretieho kvartálu tohto roka jeho rapídne zvýšenie,“ uvádza spoločnosť. Ako dodáva, najvyšší medziročný nárast výšky nájmov v regióne západnej Európy zaznamenal Amsterdam, až o 25 percent. Podľa CBRE expertov nasledovali mestá Lyon (13 percent), Bristol (12 percent) a Kodaň (8 percent). Na Slovensku stúplo priemerné nájomné v medziročnom porovnaní o 17 percent.