anketa fasada by mala zdoraznit prednosti
Galéria(10)

Anketa: Fasáda by mala zdôrazniť prednosti

Fasáda domu je ako ľudská figúra. Pekné proporcie a tvary môžu vyniknúť pri správne zvolenej fasáde a nejaký ten nedostatok sa dá opticky potlačiť. Na súčasnom stavebnom trhu existuje množstvo fasádnych materiálov, ktoré sledujú trend doby: úsporu energií. Okrem ekonomickej stránky však nezabúdajú ani na estetickú stránku, ktorá podporuje architektonickú hru tvarov a harmonizáciu daného objektu s okolím. V nasledujúcej ankete sme sa pýtali aj na ďalšie priority v tomto segmente stavebníctva.

11 big image
cervenka big image
fekete big image
hadid big image
hlavinka big image
regiec big image
tous big image
fasada by mala zdoraznit prednosti 5481 big image
K primárnej funkcii fasády patrí ochrana pred poveternostnými vplyvmi, prestupmi tepla a vodných pár, pričom imperatívom je úspora energie. Akým spôsobom a prostredníctvom akých materiálov garantuje vaša spoločnosť naplnenie tejto funkcie?

Ing. Peter Červenka,
konateľ spoločnosti
GlassExpert, s. r. o.

Keďže naša spoločnosť zabezpečuje dodávku a montáž sklenených komponentov fasád, môžem odpovedať iba za túto časť konštrukcie fasád. Sklo v stavebníctve dnes ponúka širokú škálu materiálov, ktoré sa uplatňujú pri konštrukcii fasád. Samozrejmosťou v navrhovaní moderných fasád sa v súčasnosti stali nízkoemisné sklá s vysokou selektivitou, ktorých prednosti sa uplatňujú predovšetkým na veľkých plochách tepelne a svetelne exponovaných zasklených fasád. Tieto sklá majú tepelnoizolačné parametre štandardných izolačných skiel klasického zloženia (základné sklo Float + nízkoemisné sklo na pozícii 3), a plnia teda všetky funkcie tepelnej ochrany sklenených výplní otvorov v zimnom období. Ich prednosti sa oproti štandardným izolačným sklám prejavia predovšetkým v letnom období. Vtedy je zrejmý ich prínos z hľadiska obmedzenia nadmerného prestupu svetla a tepla zasklenou konštrukciou do vnútorného priestoru objektu a nadmerné prehrievanie tohto priestoru. Táto skutočnosť má za následok zlepšenie tepelnej pohody vo vnútornom prostredí, ale má aj efekt ekonomický, z dôvodu zníženia spotreby energie na ochladzovanie tohto priestoru.

Ing. Zoltán Fekete,
predseda predstavenstva ­spoločnosti
Rustique, a. s.

Naša spoločnosť sa špecializuje na realizáciu fasád z lícových obkladových pásikov a na realizáciu odvetraných fasád z lícových tehál. Obkladové pásiky sa väčšinou lepia na kontaktný zatepľovací systém, ktorý je špeciálne upravený a zosilnený. Tieto fasády z lícových tehál – obkladov sa okrem estetických výhod vyznačujú aj trvácnosťou, pevnosťou, mrazuvzdornosťou, a najmä  ich prevádzka je bez údržby.

Róbert Hlavinka,
obchod SK v spoločnosti
Kingspan Slovakia, s. r. o.

Už dlhší obdobie vyrábame sendvičové panely s jadrom PUR, IPN alebo minerálnej vlny. Tieto panely sú na slovenskom a českom trhu všeobecne známe. Vďaka nehrdzavejúcim plechom s kvalitnou povrchovou úpravou (polyesterovým lakom) odolávajú vonkajším poveternostným vplyvom. Úsporu energie zabezpečuje jadro, ktoré tvorí PUR, IPN pena alebo minerálna vlna. Pri malej hrúbke stenových a strešných panelov tak získavame vysokú tepelnú odolnosť, ktorou sa vyznačujú tieto jadrá.

Ing. arch. Radoslav Regiec,
marketingový a technický ­manažér v spoločnosti
EBM Co., s. r. o.

Naša spoločnosť so svojou širokou ponukou fasádnych obkladových dosiek a obkladov na báze vláknocementu a keramiky s určením použitia na systémy odvetrávaných fasád, zabezpečuje funkčnosť každej fasády, a to nielen z hľadiska estetiky, ale predovšetkým tepelnotechnických vlastností a trvácnosti samotného obkladového materiálu. Výsledkom prevetrávaných fasád je dosiahnuť i na severnej strane budovy, ktorá je z hľadiska bilancie difúzie vodných pár najhoršia, aby dochádzalo k odvetraniu vlhkosti z fasády. Obvodový plášť budovy si však ponecháva svoje fyzikálne vlastnosti z hľadiska tepelného odporu. Týmto spôsobom sa docieli zníženie potreby energie na vykurovanie.

Z radu vláknocementových obkladov Eternit spomeniem dosku ETER-COLOR, ktorá je zaujímavá svojim brúseným povrchom a farebnými nepravidelnosťami v doske, čo dodáva výrobku charakteristický vzhľad prírodného materiálu. Dosky Eternit ­NATURA a NATURA PRO sa zasa vyrábajú špeciálnou technológiou, ktorá zachová prirodzenú a esteticky cennú štruktúru vláknocementu.

Jiří Touš, i. A.,
Sales Representative CZ & SK v spoločnosti
FunderMax GmbH

Ide o kombináciu dvoch prvkov. Prvým je fasádna doska FunderMax, ktorá tvorí pohľadovú časť fasády, a druhým jej použitie v systéme prevetrávaných fasád (spodná konštrukcia – izolácia – prevetrávacia medzera – doska). Odvetrávané fasády sa v praxi osvedčili ako veľmi ekonomické systémy, a aj preto ich investori uprednostňujú pre reprezentatívne objekty, pri ktorých musí byť zabezpečená rentabilita, nízke náklady na prevádzku a údržbu fasády. V zahraničí sa tento systém čoraz viac používa aj pri súkromných objektoch, pri ktorých sa kladie dôraz na ekologickú prevádzku a dosiahnutie pasívneho štandardu.
–>–>
fasáda,reality,byty,predajĎalším dôležitým prvkom fasády je jej úloha ako výrazového prostriedku architektúry. Do akej miery zohľadňujete estetickú stránku fasády na architektonickom diele?
P. Červenka: Sklo ako dominantný prvok fasád plní v súčasnosti dôležitú funkciu pri tvorbe ich dizajnu. Je samozrejmosťou, že dnes už sklo na fasáde nemá plniť iba funkciu tepelnej a svetelnej ochrany či bezpečnosti, ale aj prvku ktorý fasáde ako aj celej stavbe dodáva istý charakter a koncept. Škála produktov vhodná na naplnenie cieľov a predstáv investorov a architektov je široká a ponúka veľké možnosti. Dnes sa dajú použiť sklenené aplikácie obsahujúce farebné či pokovované sklá v rôznych farebných vyhotoveniach, vrstvené sklá s farebnými PVB fóliami, sklá smaltované, s celoplošnou alebo čiastočnou sieťotlačou, alebo aj dizajnovo zaujímavé sklá s digitálnou potlačou rôznych farebných motívov. Je len otázkou výšky rozpočtu stavby a zladenia požiadaviek investora s architektom, aké vhodné dizajnové riešenie sa použije pri realizácii zasklenej konštrukcie fasády.

Z. Fekete: Fasáda z lícových tehál Rustique je nielen estetická, funguje aj ako „kabát“ domu, ktorý už nikdy nemusíte meniť. Tehla nesklamala po stáročia, je nadčasová, príjemná na pohľad, spoľahlivá a trvácna. Fasáda z tehál je vo viacerých prípadoch učebnicovým príkladom využitia tradičného materiálu v modernej architektúre. Netreba sa báť kombinácie: tehla + moderná architektúra, pričom tehla nemusí vždy symbolizovať históriu. Tehla na supermodernej budove tvorí čosi, čo má svoj vlastný termín – takzvaný teplý minimalizmus. Spolu s drevom a kameňom patrí k materiálom, ktoré nikdy nezostarnú.

tehla,fasáda,projekt,reality,bytyR. Hlavinka: Naše výrobky sa používajú hlavne pri stavbách halového typu. Často ich však môžeme vidieť aj na administratívnych a polyfunkčných budovách. K výhodám našich výrobkov patrí ich farebná rôznorodosť, ale ponúkame aj tvarovú mnohorakosť. Na výber je viacero vonkajších profilácií. Fasády zo sendvičových panelov Kingspan pôsobia potom kompaktne, moderne a funkčne. S dobrým kombinačným prístupom architekta môže vzniknúť nadčasové dielo.

R. Regiec: Popri správnej funkčnosti prevetrávanej fasády je veľmi dôležité práve jej architektonické stvárnenie. V tomto smere je naša podpora maximálna v tých oblastiach, kde vieme ponúknuť popri kvalite a životnosti materiálov aj jedinečné spektrum farieb s vyberanou povrchovou úpravou, atraktívne škárové riešenia, individuálne podkonštrukcie a správnu montážnu techniku. Fasádny systém Creaton TONALITY® ponúka približne 50 farebných kombinácií vo dvoch kolekciách Classic a Color. Výber z viacerých povrchov – prírodný, glazovaný, ryhovaný a drážkovaný, tri rôzne systémy zavesenia – podkonštrukcie – je cenný nielen pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách. S fasádnymi vláknocementovými obkladovými doskami či štruktúrovaným alebo hladkým povrchom možno docieliť zaujímavé fasádne kompozície v horizontálnom (napr. loďové kladenie) ako aj vo vertikálnom smere (typ podlahového kladenia). Výhodou vláknocementových dosiek je ich jednoduché a rýchle prispôsobenie na akýkoľvek rozmer a ich možnosť kombinácie s inými prírodnými materiálmi, ako je napríklad drevo a kameň.

J. Touš: Ak nezohľadníme ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú výber materiálu na fasádu (napr. životnosť, UV stabilita, antigrafitová úprava povrchu atď.), tak dosiahnutie požadovaného vzhľadu fasády je pre nás, respektíve pre architektov ktorí volia naše materiály, jednoznačne na prvom mieste. Preto naše kolekcie ponúkajú vyše 120 dekorov (UNI, kreatívne dekory, drevodekory, metalické dekory) a možnosť kombinovať tieto dekory s rôznymi povrchovými úpravami. V ponuke je aj možnosť individuálneho dekoru, čo je možnosť výroby dosky podľa návrhu architekta. Vďaka tomu je ponuka prakticky neobmedzená. Ďalším prvkom, ktorý tvorí vzhľad fasády, je potom samotný škárorez. Prostredníctvom voľby z viacerých výrobných formátov a za predpokladu dobrej opracovateľnosti dosiek možno na fasáde kombinovať takmer akékoľvek formáty, tvary a dekory. To umožňuje docieliť zaujímavé architektonické riešenia.

Aké sú priority vašej spoločnosti v najbližšom období? Chystáte sa predstaviť na trhu novinky z oblasti fasád, či už z hľadiska materiálov alebo konštrukcie?
P. Červenka: Na trh neustále prichádzajú nové materiály a produkty a trvalou prioritou zostáva snaha o maximálne uspokojenie požiadaviek našich zákazníkov v oblasti špeciálnych, až „zvláštnych“ požiadaviek pri realizácii zasklených konštrukcií. S tým súvisí aj oblasť poradenstva, komunikácie a projektovania, ktorú by sme radi zlepšili a rozšírili. V súčasnosti sa zameriavame predovšetkým na optimalizáciu produktovej škály a jej rozšírenie. V prvom rade sú to populárne fotovoltické zasklené konštrukcie na rôzne aplikácie. Ďalšou skupinou sú nadrozmerné sklá až do rozmeru 3 210 × 9 000 mm v podobe tvrdených a vrstvených bezpečnostných, ale aj izolačných skiel. Ďalej sú to sklá s bezpečnostnou funkciou alarmu a sklá určené na dizajnové a interiérové použitie (s LED osvetlením, nové farebné lakované a printové sklá a pod.). A radi by sme predstavili atraktívnu novinku v interiérovom dizajne – dekorakryl s prírodnými materiálmi a motívmi.

Z. Fekete: Našou prioritou bola rekonštrukcia výstavného showroomu v Bratislave, kde sme pripravili pre klientov plochu takmer 3 000 m2. Tam si môžu „ohmatať“ viac ako 200 vzoriek obkladov, poprechádzať sa medzi reálnymi inštaláciami, ktoré často inšpirujú a pomôžu pri výbere. Novinkou sú ešte veľké výstavné panely (2,5 × 1 m), na ktorých ešte viac vyniknú naše tehly. Najpredávanejšie typy vzoriek si, navyše, môžete prezrieť v kombinácii až s tromi farbami škárovacej zmesi. Čo sa týka noviniek v materiálovom rozmere, naša spoločnosť stále inovuje svoju ponuku produktov novými štruktúrami a farbami.

R. Hlavinka: Priority našej spoločnosti v najbližšom období sú udržať si najvyššiu kvalitu, upevniť značku Kingspan na trhu a priniesť niekoľko prepracovaných typov panelov, pri ktorých budeme klásť veľký dôraz na energetickú úsporu budov, vysokú estetiku a životnosť. Napr. EnergiPanel, ktorý disponuje nielen dobre známymi vlastnosťami izolačných panelov, ale poskytuje aj obnoviteľnú energiu formou solárneho ohrevu vzduchu. V pláne sú aj nové povrchové úpravy a profilácie.

R. Regiec: Každým rokom prinášame na trh novinky v oblasti fasád. Snažíme sa prispôsobiť požiadavkám architektov a stavebníkov z hľadiska estetického, materiálového alebo konštrukčného prevedenia. Aktuálnou novinkou na trhu v rámci všetkých odtieňov keramických obkladov Creaton TONALITY® Color je špeciálna povrchová úprava antigrafity, ktorá zabezpečí dlhodobú funkčnosť a estetický vzhľad každej fasády. Vo všeobecnosti platí, že vďaka vlastnostiam vláknocementu a keramických obkladov vyrábaných systémom Keralis© v konštrukcii prevetrávaných fasádnych systémov – najmä vo vzduchovej medzere, zabezpečujúcej neustálu cirkuláciu vzduchu, je životnosť takýchto fasád niekoľko desiatok rokov.

J. Touš: Motto našej spoločnosti je napredovať, vyvíjať nové produkty a byť medzi najlepšími. Napĺňame ho aj pomocou noviniek a inovácií v oblasti materiálov a systémov. V tomto roku bolo napríklad na veľtrhu v Mníchove predstavených niekoľko zaujímavých noviniek, ku ktorým patrí sedem nových trendov dekorov. Dva nové povrchy pre fasádne dosky, lesk a mat. Tieto povrchy ponúkajú architektom ďalšie rozšírenie možností pri realizácii fasád. Ďalšou novinkou je montážny systém. Na budúci rok chystáme mnoho ďalších noviniek, či už konštrukčné riešenia, alebo samotné produkty.

(pet)
Foto: archív spoločností

Článok bol uverejnený v časopise ASB.