Partner sekcie:
  • Stavmat
  • Vaillant
  • KM BETA

Test: priemyselné vysávače

image 89414 25 v1

Sú navrhnuté tak, aby poslúžili aj v extrémnych podmienkach – na stavbách, v dielňach či pri montážach. Očakáva sa od nich, že majú dostatok sily na to, aby zozbierali kamienky a drevené triesky, ale aby nezlyhali v jemnom prachu staveniska a pri brúsení dreva. Pri svojej robustnosti si však žiadajú primerané nasadenie.

Čo by ste mali VEDIEŤ

1. Regulácia

V dielni je praktické, ak je vysávač vybavený reguláciou ťahu. A to nielen pri užšom napojení na drobnejšie náradie, ale aj pri upratovaní. Ak viete, že vysávač do seba nasaje prach a triesky bez toho, aby vám zo stola vyzbieral všetko ostatné, ušetríte si tým čas a starosti. Nateraz sa však zdá, že ide skôr o prémiovú funkciu profesionálnych modelov ako o vybavenie hobby vysávačov pre víkendových domácich majstrov.

2. Spínací automat

Ak uvažujete o tom, že k automatickej zásuvke vysávača pripojíte výkonný dielenský stroj, mali by ste si uvedomiť, že tu existujú obmedzenia. Ak sa nárazový príkon vysávača a náradia sčíta, môže sa stať, že sa budete musieť pobrať k rozvodnej skrini s ističmi, aby ste ich nahodili späť do pracovnej polohy. Keďže vysávač je k elektrickej sieti pripojený jediným káblom, spolu so spotrebičom bude v rovnakom fázovom okruhu.

3. Filtre

Vysávač má ťah iba dovtedy, kým sa jeho filtre nezanesú najjemnejším prachom. Preto záleží na ich osadení a kon­štrukcii, ako rýchlo pri jemnom brúsení pocítite, že vysávač si žiada čistenie. V mnohých prípadoch pomôže používanie filtračných vrecúšok, ktoré zabránia tomu, aby prach zanášal filtračné kartuše. Znižujú síce sací výkon a zvyšujú ná­klady na prevádzku, je to však fungujúci recept obzvlášť v hobby triede.

4. Hlučnosť

Ak nazriete na štítok, rozdiel medzi vysávačom so 75- a 42-decibelovou hlučnosťou sa zdá byť nepatrný. Pravda však je, že každé tri decibely nadol znamenajú pokles hlučnosti o polovicu. Keďže vysávače používame v uzavretých miestnostiach, a to zväčša za chodu iných strojov, každý ústretový krok výrobcu k stíšeniu je bonusom, ktorý sa priamo dotýka nielen používateľského komfortu, ale aj zdravia.

5. Filtrácia

Účinnosť filtrácie sa pri dielenských vysávačoch značí odlišne ako pri modeloch určených pre domácnosti. Namiesto HEPA tried tu nájdeme vzostupne označené kategórie L, M a H. Kým základná L trieda je štandardom s 99 % filtráciou na všeobecné použitie, M trieda si poradí aj s jemným prachom stolárskych dielní. Ide o hodnotenie, ktoré má priamu súvislosť so zdravotnými aspektmi pobytu na pracovisku.

6. Vyhotovenie

Štyri otočné kolieska sú lepšie ako dve pevné a dve otočné, veľké kolieska sú omnoho lepšie ako malé a pevne uchytená hadica, za ktorú možno vysávač ťahať, je neoceniteľným bonusom. Ak však ide o praktické používanie, dôležité je nielen to, ako jednoducho sa vysávač prenáša, ale aj čo všetko musíte spraviť, kým sa rozhodnete vysypať jeho zbernú nádobu. Ak vás brzdí zložité odstrojovanie, prichádzate o čas.

Kapacita

Veľká zberná nádoba nemusí byť protikladom k mobilite. Výrobcovia sa snažia o stabilné vyváženie a dávajú vysávačom podvozky a rukoväte, vďaka ktorým manipulácia nie je namáhavá. Čím je väčšia práca, tým viac osloví veľká nádoba.

Výkon

Mnoho vám o ňom nepovie ani príkon motora, ani údaj o podtlaku či prietoku vzduchu. Doposiaľ neexistujú jednotné pravidlá merania, ktoré by vyústili do hodnotenia účinnosti na energetickom štítku tak, ako je to vo svete bytového vysávania.

Spínací automat

V tandeme s pracovným náradím je praktické, ak je vysávač vybavený spínacím automatom. Sám sa zapne, keď spustíte pripojené náradie, sám sa vypne, ak zložíte prst zo spúšte. To oceníte nielen v dielni, ale aj na montážach.

Filtrácia

Je najdôležitejším prvkom každého vysávača. Práve na nej záleží, ako dlho po vyčistení si vysávač zachová svoj výkon. Popri filtračných kartušiach a vreckách sa môžete stretnúť aj so systémami automatického čistenia.

Príslušenstvo

Hadice, redukcie, nadstavce – to všetko uzatvára ekosystém robustných vysávačov. Čo výrobca nepribalil do škatule, za to si budete musieť priplatiť. Aj tu chýba jednotnosť, výrobcovia náradí nie sú jednotní v priemeroch prípojok.

NA FILTRI ZÁLEŽÍ VIAC AKO NA MOTORE

Všetko sa vyjaví vo chvíli, keď máte za sebou kus urobenej práce. Kým na začiatku zväčša nie je pochýb o tom, či má vysávač dostatočný výkon, čím viac prachu pohltí, tým viac sa ukážu rozdiely. Bez ohľadu na to, či vysávate stavebný alebo drevný prach.

Najhoršie sú na tom papierové kartuše utopené v odpadovej nádobe. Tie prídu do kontaktu ako prvé. Vylepšením je celoplošná filtračná membrána, ktorá využíva na samočistenie gravitáciu. Najlepšie z vysávačov však majú kartušové filtre tesne pod motorom.

Profesionálne modely sú navyše vybavené technológiami, ktoré sa snažia využiť na čistenie filtrov gravitáciu pomocou najrôznejších mechanizmov. Využívajú technológie na oklepávanie, ktoré priebežne alebo na požiadanie zaistia, aby sa filtre prečistili. To znamená, že čistením sa nemusíte zaoberať vy, ale postará sa oň vysávač samotný. A to pri najjemnejšom prachu vždy zaváži.

Ako sme testovali

Práca v dielni, upratovanie na stavenisku a drobné montáže boli pre nás príležitosťou na zbieranie skúseností s vysávačmi, ktoré sa stretli v našej redakčnej dielni. Tentokrát sme mali možnosť vidieť, aké veľké rozdiely môžu byť medzi hobby a profesionálnymi modelmi. Preto sme sa snažili ku každému pristupovať podľa jeho určenia, aby sme posúdili, akú službu môže od konkrétneho modelu očakávať domáci majster i remeselník.

Hodnotenie

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami zistené vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++
Líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie.

++++
Jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++
Svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++
Svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu však zveriť všetky úlohy.

+
Neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Výkon a kvalita výrazne zaostávajú.

Výsledky testu

Fieldmann FDU 2004-E
(hobby)

Fieldmann FDU 2004-E (hobby)

+++ (tri)
Motor: 1 400 W, pevný výkon, spínací automat
Kapacita: 30 l, kovová nádoba
Filtrácia: košová bavlnená membrána
Výbava: hadica 2,5 m, priemer 30 mm, tyč, 5 hubíc

Kapacita tohto vysávača je prednosťou pri každej práci, kde hrubé nečistoty vysoko prevládajú nad najjemnejším prachom. Výrobca ho vybavil netradičným membránovým filtrom z bavlny, ktorý sa dokáže jemným prachom zaniesť rýchlejšie, ako ste ochotní pripustiť.

Hoci sa nečistí najhoršie, predsa len dokáže pri jemných prácach potrápiť. Ťah je na hrubé práce dostatočný, spokojní sme boli aj s pestrou výbavou príslušenstva. Ide o model, vďaka ktorému upracete dielňu, altánok či chodníčky.

Do rekonštrukcií či stavebných prác a brúsenia v dielni sa s ním radšej nepúšťajte. Vďaka štíhlemu vyhotoveniu sa uspokojí s miestom za dverami, dva druhy hubíc na podlahu vám budú oporou. Drobné príslušenstvo osadíte priamo na jeho rám.

„Hoci je vybavený spínacím automatom pre náradie, pri tomto modeli ho príliš nevyužijete. Na hoblík má pritenkú hadicu, na brúsku zasa filter, ktorý sa zanáša.“

+ bohatá výbava
– upchávanie filtra

Pre domácnosti, ktoré hľadajú vysávač na upratovanie, ktorý znesie viac ako spotrebiteľské modely. Má veľkú kapacitu, na hrubé práce je fajn.

99,90 €
www.fieldmann.sk

Lidl Parkside PNTS 1400 D1
(hobby)

Lidl Parkside PNTS 1400 D1 (hobby)

+++-  (tri a pol)
Motor: 1 400 W, pevný výkon
Kapacita: 23 l, kovová nádoba
Filtrácia: vrecúško, valcová kartuša
Výbava: hadica 1,8 m, priemer 30 mm, tyč, 2 hubice

Tento model akoby bol vyladený na všetky práce okolo domu. Či treba odsávať prach pri brúsení podlahy, pomôcť pri upratovaní staveniska, alebo vytiahnuť zostatkovú vodu z bazéna pred jeho zazimovaním, pri žiadnej z týchto prác mu nedôjde dych. Má veľkú filtračnú kartušu, použitie zberných vrecúšok mu však svedčí. Tie sú dostupné v dvoch verziách – obyčajnej na hrubé nečistoty a vylepšenej na najjemnejší prach.

Páčila sa nám stabilita vysávača a hladký chod pri presúvaní, ale aj stabilný ťah, ktorý príliš neklesal ani vtedy, keď sme zachytávali prach pri brúsení sadrokartonárskych tmelov. Ide o všestranného pomocníka, s ktorým dokážete bez obáv pred poškodením poupratovať aj neporiadok, ktorý zostal po príprave palivového dreva na zimu.

„Má praktické a masívne ucho na prenášanie, pri ktorom si ani pri plnej nádobe vody nebudete namáhať chrbát.“

+ stabilný výkon
+ vyladená ergonómia

Pre domácich majstrov a domácnosti, ktoré zistili, že domáci vysávač sa na tvrdú prácu nehodí. Či ide o garáž, dielňu, bazén, alebo dvor, tento model pri nich obstojí.

49,99 €
www.lidl.sk

Villager VVC30
(hobby)

Villager VVC30 (hobby)

+++-  (tri a pol)
Motor: 1 500 W, pevný výkon, spínací automat
Kapacita: 30 l, kovová nádoba
Filtrácia: vrecúško, valcová kartuša
Výbava: hadica 2,5 m, priemer 30 mm a hadica 1,5 m, priemer 15 mm, tyč, 3 hubice

Všestrannosť a predpríprava na drobné dielenské práce sú typickým rysom tohto modelu. Je úplne jedno, že hľadáte na začiatok iba vysávač do garáže a auta a neskôr sa priberiete aj dielňu, s dodanou výbavou to ustojí bez problémov. Má veľkú valcovú filtračnú kartušu, ochranný penový návlek na prevádzku bez vrecka, ale aj vrecúška samotné.

Tento model má zásuvku s automatickým spínaním, ale aj odľahčenú hadicu, ktorá nezaťaží drobné dielenské náradie. Či sa púšťate do renovácie interiéru, alebo upratujete stavenisko, vždy má čo ponúknuť. V balení nájdete aj redukcie na pripojenie náradí s rôznym priemerom ústia. My sme vysávač preverili pri montážach, ktoré sa nezaobišli bez rezania a brúsenia. Pri hobby záťaži môžeme povedať, že takúto výzvu znesie.

„Ak patríte medzi víkendových domácich majstrov, máte v ňom istotu. Neznamená to však, že znesie všetko, najjemnejší prach dreva predsa len cez filtráciu prechádza.“

+ bohaté príslušenstvo
+ dielenská výbava

Pre domácich majstrov, ktorí hľadajú vysávač, vďaka ktorému dokážu udržať príležitostný poriadok v dielni i pri renovačných prácach v dome.

173,90 €
www.ibo.sk

Metabo ASR 35 M ACP
(profi)

Metabo ASR 35 M ACP (profi)

++++-  (štyri a pol)
Motor: 1 400 W, spínací automat
Kapacita: 35 l, plastová nádoba
Filtrácia: vrecúško, horizontálne kazety M, oklepávanie
Výbava: hadica 4 m, priemer 38 mm, tyč, 2 hubice

Je ako malé mobilné odsávanie, pri ktorom akoby neexistovali žiadne kompromisy. Veľký priemer hadice odvádza pri slušnom ťahu i väčšie triesky a hobliny, výkonné filtre triedy M s veľmi dobre riešeným oklepávaním si poradia aj s najjemnejším drevným prachom. Páčil sa nám stabilný, neslabnúci výkon, veľmi dobrá mobilita s vynikajúcim akčným rádiusom, ale aj tichá prevádzka, ktorá neunavuje.

Uzemníte hadicu, zvolíte správnu redukciu priemeru a môžete sa pustiť do rezania, zrovnávania, brúsenia a dokončovacích prác bez toho, aby za vami zostal poprašok či neporiadok. Ide o model vyladený na nasadenie v teréne, vynikne však aj pri stacionárnom využití. A ak odbehnete od dreva k stavebným materiálom, jednoducho siahnete po vrecúškach, aby ste filtrom dopriali životnosť.

„Má tlmený výfuk vzduchu, takže ani v zaprášenej dielni nezvíri vzduch, čo prispieva k zdravej práci. “

+ stabilný výkon
+ výborná mobilita

Pre remeselníkov, ktorí na montáže a dynamickú prácu vo veľkej dielni hľadajú lokálne odsávanie s výkonom, ktorý ladí s ručným stolárskym náradím.

1 006 €
www.metabo.sk

Makita 447M
(profi)

Makita 447M (profi)

++++-  (štyri a pol)
Motor: 1 500 W, nastaviteľný výkon, spínací automat
Kapacita: 45 l, plastová nádoba
Filtrácia: vrecúško, vertikálna kazeta M, oklepávanie
Výbava: hadica 4 m, priemer 36 mm a hadica 3 m, priemer 27 mm, tyč, 2 hubice

Veľká kapacita a stabilný sací výkon robia z tohto vysávača pracanta, ktorý je vhodný do každého prostredia, kde sa vyžaduje dôsledná filtrácia. Ide o model, ktorý si pri filtrácii triedy M poradí s jemným prachom z MDF, ale aj s prašnými stavebnými materiálmi. Páčil sa nám dobre fungujúci systém čistenia filtrov, ale aj robustnosť vyhotovenia.
Hoci nejde o najľahší stroj v danej triede, predsa s ním možno počítať aj pri práci v teréne.

Oslovila nás plynulá regulácia sacieho výkonu, páčil sa nám veľký dosah vysávača vďaka dlhému napájaciemu káblu a hadici. Ide o model, ktorý znesie intenzívnu záťaž každodenného použitia, neuškodí mu ani ruch stolárskej dielne, ani zaprášené stavenisko. Zvláštnu pozornosť si vyžaduje podvozok, ktorý je vyladený aj do hrubšieho terénu.

„Prečítať návod sa vám pri tomto modeli vyplatí. Vďaka nemu pochopíte, ako doviesť systém čistenia k maximálneho úžitku. “

+ sacia kapacita
+ čistenie filtrov

Pre remeselníkov hľadajúcich extrémne odolný vysávač do prostredia, v ktorom očakávajú nápor jemného prachu, čo treba zachytiť.

730 €
www.makita.sk

TEXT: Milan Gigel
FOTO: archív výrobcov

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 2/2016.

Komentáre