Partneri sekcie:
  • Peikko
  • Vaillant
  • STAT_KON
  • SKSI

Test: Vŕtacie kladivá

image 90222 25 v1

Pri montážnych prácach nie je veľký rozdiel v tom, či je podkladom murivo, betónový panel alebo kameň. Vŕtacie kladivo si musí poradiť s húževnatosťou materiálu bez kompromisov. Iba na výkone záleží, aké rýchle bude tempo pri hĺbení otvorov.

čo by ste mali VEDIEŤ

1. Príklep

Kým príklepová vŕtačka má iba jednoduchú zúbkovanú matricu, ktorá pri ručnom prítlaku vytvára príklepové rázy, vŕtacie kladivá využívajú pneumatický mechanizmus, ktorý piestom udiera do vretena otáčajúcej sa hlavy. Tomu zodpovedá aj taktika vŕtania. Vŕtacím kladivám svedčí čo najmiernejší prítlak rukou, aby sa čo najviac energie využilo na trieštenie materiálu a nevznikalo nadmerné tlmenie spätnými rázmi do rúk.

2. Otáčky

Vŕtacie kladivá majú zvyčajne nižšie otáčky ako štandardné modely na univerzálne vŕtanie. Trieštenie je menej náročné ako trieskové obrábanie a aj odvod uberaného materiálu je jednoduchší. Rozdiel v rýchlosti otáčania si všimnete vo chvíli, keď sa rozhodnete použiť redukciu pre štandardné vrtáky do kovu a dreva. Kým pri silovom vŕtaní veľkých priemerov budete spokojní, pri štandardnom vŕtaní je tempo hĺbenia citeľne pomalšie.

3. Režimy

Štandardné vŕtanie, vŕtanie s podporou príklepu a príklep samotný bez otáčania vretena – to sú tri režimy, s ktorými sa môžete stretnúť pri jednotlivých modeloch. V niektorých prípadoch nájdete na otočnom voliči jednu pozíciu navyše. Tá slúži na voľné natočenie stacionárnych nástrojov do správnej polohy. Hoci sekanie a osekávanie nie je pri konštrukcii týchto modelov priorita, pri prácach drobného rozsahu príde vhod.

4. Vibrácie

Vibrácie prenášané pri práci do rúk nie sú iba príčinou predčasnej únavy. Dlhodobé a pravidelné vystavovanie rúk vibráciám bez ochranných pomôcok môže vyústiť do poškodenia nervov a kĺbov, obzvlášť pri výkonných modeloch s veľkou úderovou energiou. Antivibračné rukavice dokážu rázy citeľne zmierniť, a ak sa poobzeráte po tenších a jemnejších modeloch, nestratíte v rukách cit ani pri ľahších montážach.

5. Motor

Je to zvyčajne motor, čo svojou robustnosťou a objemom určuje hmotnosť vŕtacieho kladiva. Pre modely s pozdĺžnym uložením je typická výborná manévrovateľnosť a obratnosť. Je to výhodné hlavne pri práci vo výške ramien a nad hlavou. Modely s priečne uloženým motorom sú robustnejšie a s lepším chladením, z rúk sa však pri horšej ergonómii vytráca cit, ktorý môže pri presnej práci a jemnejších úkonoch chýbať.

6. Údržba

Vŕtacie kladivá sú robustné a znesú veľkú záťaž. Pravidelná údržba však dokáže prispieť k ich dlhovekosti. Mazanie upínania pred každou prácou výrazne obmedzí opotrebenie hlavy, vyfukovanie prachu pomocou kompresora je zárukou, že stroj si zachová pri chladení motora svoje schopnosti. Tlak vzduchu vyženie cez mriežky aj tie najjemnejšie prachové povlaky. K údržbe patrí aj včasná výmena uhlíkov motora.

Výkon

Frekvencia úderov, ich intenzita a rýchlosť otáčok určujú, aký bude výkon pri vŕtaní. Závisí však od konštrukcie tela, aká časť energie bude aktívne pôsobiť na materiál a aká sa stratí v rukách obsluhy.

Ergonómia

Hmotnosť stroja a miera vibrácií sú nepriamo úmerné s komfortom pri práci. Je veľká chyba voliť na ľahké práce priveľký stroj, pri ktorom únava nezodpovedá vykonanej práci.

Upínanie

SDS Plus je štandardom upínania pre dokonalý prenos síl z vretena na pracovný nástroj a vysokú odolnosť proti vibráciám. Vďaka príslušenstvu však možno použiť aj pracovné nástroje s okrúhlou či šesťhrannou stopkou.

Prašnosť

Prach triešteného muriva nie je len veľkou záťažou pre pohyblivé časti náradia, ale aj nepríjemným faktorom na pracovisku. Ak motor vyfukuje ostré odštiepky priamo do rúk, bez rukavíc je práca nepríjemná.

Príkon

Nie je zaručené, že vŕtacie kladivo s 1 100-wattovým motorom bude mať vyšší výkon ako 650-wattový model. Náradia dodnes nepoužívajú energetické štítky, ktoré by odhalili ich skutočnú účinnosť.

Ako sme testovali

Pri výpomoci na stavenisku a pri montážach sa rýchlo ukáže, ktorý zo strojov je vhodný na aký druh práce. Iné požiadavky má sadrokartonár, iné montážnik plastových okien, úplne iné vlastnosti očakáva od vŕtacieho kladiva víkendový domáci majster. Hoci pneumatický príklep garantuje, že pri vŕtaní budete vždy úspešní, skúsenosti sa rozchádzajú v ergonómii, pracovnom tempe a odolnosti strojov proti intenzívnej záťaži bez páuz na chladenie.

Hodnotenie

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++
Líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.
++++
Jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.
+++
Svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.
++
Svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu zveriť všetky úlohy.
+
Neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou.

POZOR NA PREŤAŽENIE

Vŕtacie kladivá sú vybavené klznou spojkou, vďaka ktorej dokážu pri preťažení zastaviť otáčanie vretena. Pri zaseknutí vrtáka v murive alebo použití priveľkého priemeru v príliš húževnatom materiáli sa tak nestane, že zlyhá motor alebo stroj spôsobí zranenie remeselníka. Príliš veľký odpor spôsobí prekĺzavanie, vďaka čomu sa vreteno s pracovným nástrojom dostane mimo záberu. Je to prvok, ktorý by nemal chýbať žiadnemu výkonnejšiemu modelu.

Akákoľvek ochrana však chýba vtedy, ak vŕtacie kladivo použijete pri sekacích prácach. Priveľký tlak a dlhé spustenie bez pauzy na chladenie spôsobia, že materiál pohybujúcich sa častí sa prehreje a následne pri vysokom zaťažení zlyhá. Ak treba osekať obkladačky, podlahovú krytinu alebo vápennú omietku, je to úplne iná práca ako osekávanie betónu. Vŕtacie kladivá nie sú stavané na zložitejšie sekanie, vŕtanie je ich funkčnou prioritou.

Extol PHD 3 SP

+++ (tri)
Motor:
950 W, 1 000 otáčok/min
Príklep: 2,8 J, do 5 400 úderov/min
Hmotnosť: 3,30 kg

Či už treba pri stavbe alebo rekonštrukcii domu vŕtať, osekávať, hĺbiť, alebo vytvoriť v pórobetóne ryhy na elektroinštaláciu a infraštruktúry, tento model sa môže smelo postaviť všetkým výzvam. Výrobca v ňom kombinuje ľahkosť s húževnatosťou a dáva plnú kontrolu nad presnosťou návrtu. Ide o štíhly stroj, opláštený hliníkovou zliatinou, ktorému by azda pristala spúšť s iným priebehom citlivosti.

Pohľad do tabuľky parametrov by vo vás nemal vyvolať pocit, že s 2,8 J vopchá do vrecka modely so slabším príklepom. Očakávajte hobby triedu. V našom teste potrebovalo toto kladivo pri vŕtaní do betónu dvojnásobok času v porovnaní s modelmi pre profesionálov. To pri víkendovom tempe svojpomocného stavebníka nie je žiadna bariéra.

„Pri tomto modeli cítiť, ako výrazne pokročila kvalita hobby náradí v posledných rokoch. Máte pocit, akoby ste držali v rukách poloprofesionálny stroj, ktorý bol odľahčený rozumným kompromisom.“

+ precízne vŕtanie
– pomalšie pracovné tempo

Pre domácich majstrov-stavebníkov, ktorí sa cez víkendy pustili do stavby či rekonštrukcie svojho vysnívaného príbytku na vidieku, teda hľadajú všestranný stroj.

85 €
www.extol.sk

Villager VPL EH 680

+++– (tri a pol)
Motor:
680 W, 870 otáčok/min
Príklep: 2,4 J, do 4 850 úderov/min
Hmotnosť: 2,98 kg

Výkon tohto modelu príjemne prekvapí aj pri vŕtaní do húževnatých materiálov, akými sú betón a kameň. Vysoká frekvencia úderu pri pomalých otáčkach dáva práci svižný rytmus, pričom avizovanú silu príklepu pod rukami skutočne pocítite. Páči sa nám výborná manévrovateľnosť, umožňujúca presné vŕtanie, a vytrvalosť, ktorá zachádza za hranice typické pre hobby modely.

Hoci výrobca odľahčil stroj, aby oddialil únavu pri práci, pod kapotou je robustná kovová prevodovka so všetkým, čo k nej patrí. Montáž sadrokartónových konštrukcií, renovácia kúpeľne s ľahšími sekacími prácami, zasekávanie žľabov na infraštruktúry v ľahčených tvárniciach či hĺbková svojpomocná rekonštrukcia rodinného domu sú výzvy, ktoré tento model s prehľadom naplní.

„Hoci vibráciám chýba pri tomto modeli účinné tlmenie, príjemne prekvapí kvalita hlavy na osádzanie pracovných nástrojov.“

+ neutíchajúci výkon
+ výborné vyváženie

Pre svojpomocných stavebníkov a elektrikárskych remeselníkov, ktorí hľadajú ľahký stroj s výborným výkonom na presné vŕtanie.

85 €
www.ibo.sk

Makita HR2470

++++ (štyri)
Motor:
780 W, 1 100 otáčok/min
Príklep: 2,4 J, do 4 500 úderov/min
Hmotnosť: 3 kg

Vysoká rýchlosť pri vŕtaní, štíhle vyhotovenie a precízny návrt sú pre tento model typickou črtou. Preto by nemal sklamať ani v rukách náročného remeselníka. Ide o dobre stavaný stroj s húževnatými rysmi, ktorý podal v teste jeden z najvyšších výkonov. Pri práci sme mali pocit, že máme každú prácu pod úplnou kontrolou. Stačí drobná zmena v prítlaku a z otvoru sa sype betónová triešť, aby sa kanál uvoľnil na ďalšie hĺbenie.

Tento model je vybavený všetkými bezpečnostnými prvkami a elektronickou reguláciou výkonu, chvíľami sme však mali pocit, že pri intenzívnej práci sa prevodovka zahrieva viac ako pri ostatných modeloch z tejto kategórie. Príjemným bonusom je nasvietenie pracovného priestoru LED svietidlom, výrobca siahol po množstve prvkov, ktoré chránia stroj pred prachom.

„Je to vŕtacie kladivo, na ktoré sa dá spoľahnúť. Či už ide o rekonštrukcie, alebo rozsiahle montáže, kde zaváži ľahkosť a mobilita.“

+ rýchle hĺbenie otvorov
+ ľahkosť a štíhlosť

Pre remeselníkov, ktorí hľadajú trvácny stroj s osvedčenou konštrukciou, ktorý znesie aj menej šetrné zaobchádzanie v nepozorných rukách.

124 €
www.makita.sk

Metabo KHE2644

++++ (štyri)
Motor:
800 W, 1 150 otáčok/min
Príklep: 2,3 J, do 4 800 úderov/min
Hmotnosť: 2,80 kg

Delikátny a výkonný zároveň. Tento stroj dovolí aj cez rukavice vďaka spätnej väzbe spoznať, čo sa deje pri práci, aby bola presnosť vždy pod kontrolou. Plynulé navŕtavanie bez kĺzania vrtáka a citlivosť na prítlak v nás vyvolali dobrý pocit pri vŕtaní v betóne aj prírodnom kameni. Stačí jemne povoliť prítlak a namiesto hĺbenia sa na chvíľu stane prioritou vynášanie materiálu z otvoru.

To všetko za výrazného poklesu vibrácií. Ide o jeden z najvýkonnejších modelov v teste, ktorý dosahuje rovnováhu medzi intenzitou úderov a ich početnosťou. Svojou citlivosťou sa hodí aj na práce na kritických miestach, akými sú okrajové časti betónových prvkov. K tomu všetkému patrí skriňa z hliníkovej zliatiny, preklzová spojka, samovypínateľné uhlíky a všetko, čo modernému stroju nesmie chýbať.

„Má plynulý nábeh, aby sa vrták po podklade nekĺzal.. Pri každom pokuse sme úspešne dosiahli presný návrt a precíznosť vŕtania aj v krehkých materiáloch.“

+ presný návrt
+ rýchlosť vŕtania

Pre remeselníkov, ktorí hľadajú spoľahlivý a výkonný stroj na ľahké montážne práce, pri ktorých zaváži predovšetkým presný návrt a precíznosť.

189,90 €
www.metabo.sk

Lidl Parkside PABH 20-Li A1 (akumulátorová)

+++ – (tri a pol)
Motor:
20 V Max Li-ion/2 Ah, 900 otáčok/min
Príklep: 1 J, do 5 000 úderov/min
Hmotnosť: 1,65 kg

Výkon tohto modelu vysoko predstihuje to, čo očakávate, keď sa vám po prvýkrát dostane do rúk. Ani vŕtanie 10-milimetrových otvorov do vibrovaného betónu a skál nie je priveľkým sústom, pri ktorom by ste mali pocit, že pracovné tempo je príliš pomalé. Ide o šikovné akumulátorové kladivo, ktoré pri montážnych prácach ukáže všetky prednosti svojho ľahučkého tela a výborne zvládnutej ergonómie.

Montáž podhľadových roštov, hĺbenie otvorov na chemické kotvy v teréne, elektroinštalačné práce či skladanie rámov na vstavané skrine sú úlohy, ktoré ladia s ergonómiou tohto modelu. Páči sa nám, že výrobca myslí na domácich majstrov, ktorí často pracujú s drevom. Redukcia pre nástroje so 6-hrannou stopkou otvára bez ďalšej investície prístup k silovému vŕtaniu dreva.

„LED osvetlenie a uzavretá D-rukoväť prispievajú k presnému vŕtaniu a v stiesnených a slabo dostupných miestach.“

+ výborná ergonómia
+ spoľahlivá v zábere

Pre chatárov, hobby tesárov a domácich majstrov, ktorí hľadajú ľahučké vŕtacie kladivo na presnú prácu, ktoré nie je závislé od prívodu elektrickej energie.

69,99 €
www.lidl.sk

Makita BHR241RFE (akumulátorová)

++++ (štyri)
Motor:
18 V Li-ion /3 Ah, 1 100 otáčok/min
Príklep: 2 J, do 4 000 úderov/min
Hmotnosť: 3,50 kg

Toto vŕtacie kladivo dokáže aj napriek akumulátorovému napájaniu poskytnúť plne profesionálny výkon. Na dosiahnutie výdrže mu stačí len dodať dostatok kapacity batérií. Ide o model ľahký, výkonný, avšak pomerne dlhý s horšie umiestneným ťažiskom, takže vibrácie sa do rúk prenášajú o čosi viac, ako je milé. Odpruženie, aké vidno na akumulátore, by sa hodilo celej rukoväti.

Vŕtali sme otvory do stien hospodárskej budovy murovanej zo skál, vŕtali sme do vibrovaného betónu a do zmiešaného muriva. V žiadnom momente sme nemali pocit, že čosi nie je v poriadku. Práve naopak. Akumulátorové napájanie je návykové, a tak tomuto modelu svedčia všetky montážne práce, obzvlášť vo výškach, kde je kábel iba na prekážku.

„Niet pochýb, že svojím výkonom sa dokonale vyrovná profesionálnym modelom s 2 J príklepom. Hoci sa napája akumulátorom, na chuti do práce nestráca ani chlp.“

+ vysoký výkon
+ mobilita

Pre remeselníkov, ktorí hľadajú stroj, ktorý aj napriek chýbajúcemu napájaciemu káblu podá porovnateľný výkon ako profesionálne modely z rovnakej triedy.

387,90 €
www.makita.sk

Text: Milan Gigel
FOTO: archív výrobcov

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 1/2017.